רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

תביעה בגין השמצה בפייסבוק – פיצוי כספי בגובה 200,000 ש"ח

תביעה בגין השמצה בפייסבוק

תביעה בגין השמצה בפייסבוק ניתן להגיש מכוח חוק איסור לשון הרע אשר קובע באילו תנאים השמצה בפייסבוק תזכה בפיצוי כספי שעשוי לנוע בין כ-70 – 140 אלף ש"ח בגין כל השמצה. כלומר אם מישהו פרסם 10 פוסטים משמיצים ניתן יהיה להגיש תביעה בגין השמצה בפייסבוק בסכום מינימלי של 700 אלף ש"ח.

כיצד נקבע הפיצוי בכל תביעה בגין השמצה בפייסבוק?

גובה הפיצוי בכל תביעה בגין השמצה בפייסבוק נבחן על פי הנסיבות הרלוונטיות לאותו מקרה. גובה הפיצוי עשוי גם להשתנות בהתאם לזהות השופט שמטפל בתביעה (יש שופטים שנוטים לפסוק יותר ויש שופטים שנוטים לפסוק פחות).

לאחרונה הגיע ערעור לבית המשפט המחוזי לאחר שבית משפט השלום פסק לתובע פיצוי כספי בגובה 100,000 ש"ח בלבד, וזאת לאחר שבוצעו כלפי התובע השמצות רבות בהזדמנויות שונות (ע"א 20530-05-20 טייקאייר ישראל בע"מ נ' חגי לוין, פסק דין מיום 28.1.2021).

בית המשפט המחוזי קבע, בין היתר כך:

סבורני כי בבואו לשום את סכום הפיצויים הראוי שקל בית משפט קמא שיקולים ראויים, אך לא נתן משקל מספיק להצטברותם, ולכך שהפירסומים נעשו בכוונה לפגוע. הנסיבות מראות בבירור שהפירסומים נעשו במזיד, ובית משפט קמא אף ציין בפסק דינו כי הפרסומים נעשו בחוסר תום לב (ס' 60), ביישוב הדעת (ס' 94), אגב שיתוף הרשומות המכפישות כדי להגדיל את תפוצת הפרסומים (ס' 95) והמערערים אף המשיכו בפרסומים במהלך המשפט.

סכום הפיצוי שפסק בית משפט קמא אינו מתיישב עם מכלול השיקולים הראויים ועם  סכומי הפיצוי הסטטוטורי, ללא הוכחת נזק (ס' 7א לחוק). סכום הפיצוי הסטטוטורי הוא 50,000 ₪, ובמקרה של פרסום בכוונה לפגוע 100,000 ₪,  ושניהם בצירוף הפרשי הצמדה מאז חודש נובמבר 1998 (מועד כניסתו לתוקף של תיקון מס' 6 לחוק) המביא לסכומים של כ-70,000 ו-140,000 ש"ח.  

אמנם בית המשפט רשאי לפסוק סכומים פחותים מאלו, אלא שבדרך כלל וכמובן בהתחשב בנסיבות המיוחדות של כל מקרה ומקרה, בבוא בית המשפט להתחשב במי שהוציא לשון הרע ולהפחית מסכומים אלו, עליו להביא בחשבון את הוראת ס' 19 לחוק.

הוראה זו מנחה את בית המשפט לברר את השאלות האלה: האם הפרסום חזר על דברים שכבר נאמרו? האם המפרסם האמין באמת שבפרסום? האם המפרסם לא התכוון לפגוע? והאם התנצל על הפרסום בדרך שהתווה המחוקק (ס' 19(4) לחוק). לגבי המערערים דנן יש להשיב בשלילה לכל אחת מהשאלות הללו.

לאור כל השיקולים, ולאחר עיון בפסקי הדין השונים שהביאו הפרקליטים, כל אחד בהתאם לטענותיו, סבורני כי פיצוי הולם במקרה זה צריך לעמוד על לפחות 200,000 ₪. 

כפי שניתן לראות מהחלטת בית המשפט, על מנת לקבוע את גובה הפיצוי הראוי במסגרת תביעה בגין השמצה בפייסבוק, בית המשפט יבדוק, בין היתר, בכמה פרסומים משמיצים מדובר, האם הם פורסמו בחוסר תום לב ובכוונה לפגוע, האם נעשה ניסיון להגדיל את התפוצה של הפרסומים הפוגענים, והאם הפרסומים המשיכו במהלכו של ההליך המשפטי או לא.

בנסיבות המקרה הספציפי בית המשפט הגיע למסקנה שהפיצוי הראוי הוא לפחות 200,000 ש"ח אך כל תביעה בגין השמצה בפייסבוק תבחן לגופה וייתכן מאוד שבמקרים אחרים הפיצוי הכספי יהיה אף גבוה יותר.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב