רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

חבר כנסת מיקי זוהר הגיש תביעת לשון הרע – הפסיד וחטף הוצאות

חבר כנסת מיקי זוהר

מדוע תבע חבר הכנסת מיקי זוהר את תנועת קריים מיניסטר (Crime Minister)?

תנועת קריים מיניסטר היא תנועת מחאה אשר פעלה רבות כנגד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. בין היתר פורסם על ידה בעבר כך:

"מיקי זוהר הוא חייל בכיר בארגון הפשע של נתניהו שלא מפסיק להסית ולשקר. ההשוואה בין הימין האמריקאי האלים למפגינים שומרי חוק מופרעת אפילו בסטנדרטים המעוותים של טופז לוק. המפגינים מעולם לא ניסו לפרוץ למעון, אך נראה שהעיסוק האובססיבי של מכונת התעמולה של בלפור בהפגנות הולידו שיא חדש של הזיה ופייק ניוז. ביבי, לא יעזרו ההסתה והשקרים. אנחנו נחושים ולא נעצור עד שתלך".(להלן: הפרסום).

טענתו של ח"כ מיקי זוהר היא שהוא לא חייל בארגון פשע ושדברים אלה הם בגדר לשון הרע.

התביעה נדחתה – האדם הסביר יודע שמיקי זוהר אינו חבר בארגון פשע

בית המשפט בחן את האמירות ואת משמעותן באוזני האדם הסביר וקבע כי אין מקום לקבל את התביעה. בעניין זה נקבע, בין היתר, כך:

משמעות משפט זה בעיני האדם הסביר, הקורא את הפרסום בכללותו, תיבחן בהתאם למכלול הנסיבות האופפות את הפרסום, לרבות מיהות המפרסם ומושאי הפרסום, הרקע והתקופה בה פורסם.

במקרה שבפני, אין בפרסום כל טענה עובדתית המייחסת לתובע מעשי פשע כלשהם, או מעורבות במעשי פשע נטענים, בין של נתניהו ובין של אחרים. הפרסום כלל אינו מתייחס ל"ארגון פשיעה" כמשמעותו בחוק הפלילי ובשפת בני אדם מקובלת, שהוא "חבר בני אדם, (…) שפועל בתבנית מאורגנת, שיטתית ומתמשכת לעבירת עבירות שלפי דיני ישראל הן מסוג פשע", כדוגמת ארגונים של עבריין זה או אחר המוכרים במדיה הציבורית כמי שמטילים חיתיתם באלימות על הציבור, סוחטים דמי חסות, סוחרים בסמים ומבצעים מעשי רצח.

לפיכך, המשמעות של חברות בארגון פשיעה כמובנה בחוק הפלילי, כלל אינה עולה מתוכן הפרסום והקשרו במדיה הציבורית.

השימוש המטאפורי בביטוי, כמתואר לעיל, הינו בעל קונוטציה שלילית מבחינה מוסרית ונורמטיבית, אך הינו, לנוכח הקשר הדברים ולאור הפסיקה הענפה שצוטטה לעיל, בגדר הבעת דעה ולא בגדר טיעון עובדתי.

עוד יצויין, כי השימוש בביטוי קנה לו אחיזה נרחבת בדברי חברי כנסת ועיתונאים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, הן ביחס לתובע והן ביחס לבכירים אחרים בליכוד (ציטוטים בסעיף 59, 60 לסיכומי הנתבעת). יודגש, כי אין הדברים מובאים בבחינת "אם אחרים מתבטאים כך אז גם לי מותר", כטענת התובע בסיכומיו, ולא כתמיכה בהתבטאויות לא ראויות מסוג זה, אלא כדי להראות את נפיצות הביטוי, בהקשרו הפוליטי-המטאפורי, אשר גורמת לכך שהקורא הסביר יתפוס אותו כהבעת דעה וכמטבע לשון גרידא.

המילים "חייל בכיר", לא זו בלבד שאינן בגדר לשון הרע, אלא התובע עצמו השתמש בביטוי דומה ("אני קורא לנתניהו לבוא להוכיח שהנאמנות כלפיו משתלמת ולא להפקיר את החיילים שלו בשטח") וכך גם נאמר עליו בתכנית המקור ("מיקי זוהר – החייל מס' 1 של ביבי") בהקשר לנאמנותו לנתניהו (ההפניות בסעיף 49-50 לסיכומי הנתבעת).

לסיכום, לאחר בחינת לשון הפרסום, נסיבותיו ורקעו, אני סבורה כי הפרסום אינו מתיימר להציג לקורא עובדות, וודאי שאינו מייחס לתובע חברות בארגון פשיעה כמשמעותו בדין הפלילי. משכך, הקורא הסביר של הפרסום לא ייחס לתובע חברות בארגון פשיעה, מעורבות בפלילים בכלל ובהקשר של תיקי נתניהו בפרט. הביטוי "ארגון הפשע של נתניהו" בהקשר של פרסום התובע נגד מפגיני בלפור, ועל רקע השימוש בביטוי זה בכלי התקשורת, מבהיר מיד לקורא הסביר, כי מדובר במטאפורה הנטועה במישור הפוליטי, ולא במישור הפלילי.

הקורא הסביר יבין אל נכון, כי הביטוי "חייל בכיר בארגון הפשע של נתניהו" הנאמר על ידי תנועת מחאה ששמה "קריים מיניסטר", במענה להאשמותיו של התובע את מפגיני בלפור בבריונות ואנרכיזם, שם את הדגש על נאמנותו והתמסרותו המלאות של התובע, במסגרת תפקידו הציבורי, לשירות מטרותיו של נתניהו במישור הפוליטי, היינו בהפצת מסרים תוקפניים מטעמו בהתבטאויותיו בכתב ובעל פה במדיה הציבורית. משמעות זו נלמדת מההקשר הפוליטי של הפרסום, ומהמשכו של המשפט, "שלא מפסיק להסית ולשקר".

הקורא הסביר אשר יקרא את הכתבה בכללותה, לא יראה בפרסום אמירה עובדתית המייחסת לתובע מעשים פליליים או מעורבות בפלילים, אלא יפרש את הפרסום ואת האמירות הבוטות בו לפי ההקשר המלא בו נאמרו, קרי על רקע פולמוס פוליטי בין מחנה "תומכי נתניהו" למחנה "מתנגדי נתניהו" בתקופת בחירות, וכן יראה בביטוי משום מטאפורה שנועדה להמחיש באופן מוקצן את דעתה של הנתבעת על נתניהו ונאמניו במפלגה, בדומה לאנלוגיה המקצינה שהתובע בחר להשתמש בה בהתבטאותו בטוויטר כלפי הנתבעת ושאר המפגינים. יש לתת משקל גם לכך שהפרסום לא נעשה ביוזמת הנתבעת אלא בתגובה לפניית אמצעי תקשורת לקבלת עמדתה ביחס לפרסום התובע, והדברים פורסמו בהדבק אחד.

לגבי חלקו השני של המשפט, נאמר כבר לא אחת בפסיקה, כי הביטויים "מסית" ו-"משקר" אינם חריגים בנוף הוויכוח הפוליטי הציבורי ובנסיבות שבהן הם נאמרו, גם הם אינם מהווים לשון הרע.

כאמור, תביעתו של חבר הכנסת מיקי זוהר נדחתה והוא אף חויב בהוצאות משפט בסך 15 אלף ש"ח (ת"א 24312-01-21 ח"כ מיקי (מכלוף) זוהר נ' עמותת חוזה חדש (ע"ר), פסק דין מיום 23.3.2022).

זקוקים לליווי משפטי במסגרת תביעת לשון הרע? צרו קשר עם עורך דין לשון הרע אדי בליטשטיין.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב