רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

חוק הספאם – מה זה ספאם וכיצד מקבלים פיצוי כספי בגין ספאם?

חוק הספאם

במאמר זה נתמקד באפשרות הגשת תביעה ייצוגית או תביעה קטנה מכוח חוק הספאם. כמובן שאין כל מניעה להגיש תביעה אישית מכוח חוק הספאם גם לבית משפט השלום, אך אם לא קיבלתם מספר רב של הודעות שיווקיות (דואר זבל או הודעות ספאם) ספק אם תהיה לכך כדאיות כלכלית (עקב העלויות הנלוות הכרוכות בניהול תביעה בבית משפט השלום).

האם ניתן להגיש תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם?

סעיף 3(א) לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו – 2006, קובע, בין היתר, כך:

"לא תוגש תובענה ייצוגית אלא בתביעה כמפורט בתוספת השניה או בענין שנקבע בהוראת חוק מפורשת כי ניתן להגיש בו תובענה ייצוגית;"

פרט 12 לתוספת השניה שבחוק תובענות ייצוגיות קובע כך:

"תביעה נגד מפרסם כהגדרתו בסעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982, בעילה לפי הסעיף האמור."

שילוב של שני סעיפים אלה מאפשר הגשת תביעה ייצוגית מכוח חוק תובענות ייצוגיות, וכן, חוק הספאם.

באילו מקרים ניתן להסתייע בחוק הספאם ולהגיש תביעה ייצוגית?

הדוגמאות הבאות ממחישות היטב את המקרים בהם ניתן להגיש תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם:

ספאם - הרזיה
ספאם - הלוואות
חוק הספאם

    

בכל המקרים מדובר בהודעות הנשלחות לרשימת תפוצה רחבה מאוד, ללא אישור ו/או הסכמת הנמענים.

עניין ההסכמה חשוב מאוד – לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית עקב קבלת ספאם – דואר זבל אם הנמען הסכים לקבל הודעות אלה.

מה התנאים להגשת תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם?

ניתן לשקול הגשת תביעה ייצוגית במקרים בהם לא ניתנה הסכמה מראש או במקרים בהם לאחר שניתנה הסכמה מראש, ניתנה אחריה הודעת ביטול. מומלץ מאוד לתעד את הודעות הביטול (לשלוח בהודעות SMS או דוא"ל שאתם לא מעוניינים להמשיך לקבל את הודעות הספאם – דואר זבל ולשמור הודעות אלה באמצעות תצלום מסך או אמצעים אחרים).

אם לאחר הודעת הביטול אתם ממשיכים לקבל ספאם – דואר זבל תמשיכו לשלוח הודעות ביטול ולשמור תיעודים אלה. אסמכתאות אלה ישמשו אתכם בעתיד ויסייעו לכם בתביעה הייצוגית שתנהלו את המפרסם.

חשוב להבין שלא ניתן להגיש תביעה ייצוגית בעקבות מקרה יחיד ובודד בו קיבלתם הודעת ספאם – דואר זבל. על מנת לנהל תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם חייבים להראות שהחברה או המפרסם שולחים דרך קבע הודעות ספאם – דואר זבל לקבוצה גדולה של אנשים מבלי לקבל את הסכמתם או לאחר שהנמענים שלחו הודעת ביטול.
על מנת להתגבר על טענת הגנה לפיה מדובר בטעות נקודתית של המפרסם מומלץ להגיש תביעה ייצוגית עם שני תובעים ייצוגיים (לפחות) אשר כל אחד מהם לא נתן הסכמה מלכתחילה לשלוח אליו ספאם – דואר זבל, או לחלופין, שלח הודעת ביטול אחת או יותר.

אפשרות נוספת להגשת תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם היא עם תובע ייצוגי אחד אשר באפשרותו להציג מספר רב של מקרים בהם קיבל הודעות ספאם – דואר זבל רבות, ושלח לפחות הודעת ביטול אחת.

תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם אינה תביעה פשוטה ויש בה גם סיכונים

חשוב מאוד להבין ולהפנים שבכל תביעה קיימים סיכונים, וכך גם בתביעות ייצוגיות. תביעות ייצוגיות הן תביעות מורכבות מאוד, אשר ניהולן מצריך ידע רב. לעיתים, גם אם תביעה ייצוגית תנוהל בצורה הטובה ביותר, היא עדיין עשויה להידחות. דחיית תביעה ייצוגית עשוי להוביל לחיוב בהוצאות משפט אשר עשויות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. בחיוב זה נושא התובע הייצוגי.

האם היו בעבר זכיות בתביעות ייצוגיות מכוח חוק הספאם?

מדי שנה מוגשות תביעות ייצוגיות הרלוונטיות לספאם – דואר זבל. חלקן מתקבלות, חלקן מסתיימות בפשרה וחלקן גם נדחות. דוגמאות מהתקופה האחרונה הן:
ת"צ 497-02-11 יהודית מנצור ואח' נגד חברת פרטנר תקשורת בע"מ – שלושה תובעים ייצוגים תבעו את חברת פרטנר בתביעה ייצוגית. תביעה זו הסתיימה בפשרה במסגרתה כל אחד מהתובעים הייצוגיים זכה לקבל 100 אלף ש"ח.

בעבר אושרה תביעה ייצוגית נגד חברת אור הקסם ובעל השליטה בה. בקשת רשות ערעור על אישור ניהול התביעה כתביעה ייצוגית נדחתה וכיום תביעה ייצוגית זו ממשיכה להתנהל (ראו רע"א 6938/15 אור הקסם ואח' נ' עו"ד עמית זילברג ואח').

בתאריך 2.8.2015 אושר הסדר פשרה בתביעה ייצוגית בעניין חוק הספאם נגד חברת גרופר, במסגרתו נפסקו לטובת התובע הייצוגי 65 אלף שקלים.

בתאריך 5.5.2016 הושגה פשרה בתביעה ייצוגית נגד פייסבוק בעניין חוק הספאם, במסגרתה נפסקו לכל אחד מהתובעים הייצוגיים 169 אלף ש"ח. 

לסיכום

לצורך הצלחת תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם נגד מפרסם חייבים להקפיד על תום לב. לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית אם אישרתם קבלת הודעות ספאם – דואר זבל. אם לא אישרתם לקבל הודעות אלה ואף ביקשתם להפסיק לקבלן, מומלץ להתייעץ בשירותיו של עורך דין תביעות ייצוגיות, על מנת שיעריך את סיכויי תביעתכם.

צרו איתנו קשר ונשמח להעריך את סיכויי תביעתכם ולסייע לכם בהגשת תביעה ייצוגית.

תביעה קטנה מכוח חוק הספאם

בניגוד לתביעה ייצוגית, הגשת תביעה קטנה מכוח חוק הספאם זה דבר פשוט מאוד. תביעה קטנה ניתן להגיש דרך האינטרנט, על ידי גלישה לאתר נט המשפט. מדובר בהליך זול (האגרה היא בסך הכל אחוז אחד מסכום התביעה או מינימום חמישים שקלים), ומהיר מאוד (לרוב לא יותר ממספר חודשים).

היתרון הבולט והמרכזי בהגשת תביעה קטנה מכוח חוק הספאם, לעומת תביעה ייצוגית, הוא שבתביעה קטנה ניתן לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק בגובה עד 1000 ש"ח על כל הודעת ספאם. כלומר, אם קיבלתם 10 הודעות ספאם, תוכלו להגיש תביעה על סך 10,000 ש"ח (ולשלם אגרת בית משפט בגובה 100 ש"ח בלבד).

ישנו יתרון נוסף בהגשת תביעה קטנה מכוח חוק הספאם. גם אם נניח שהתביעה שלכם תדחה מסיבה כלשהי, הסיכון שלכם לשלם הוצאות משפט בסכום משמעותי אינו גבוה (לרוב, הוצאות משפט לאחר דחיית תביעה קטנה מסתכמות בכמה מאות שקלים, לכל היותר).

בניגוד לתביעה ייצוגית, במסגרת תביעה קטנה מכוח חוק הספאם אתם לא צריכים להוכיח שישנה קבוצת נפגעים גדולה אלא כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לפרט את המקרה שלכם, ובעיקר להציג תצלומי מסך של הודעות הספאם שקיבלתם (אם יש לכם אפשרות להראות במהלך הדיון את ההודעות עצמן בטלפון הסלולרי שלכם – עוד יותר טוב).

בשורה התחתונה – אם מטרתכם היא קבלת פיצוי כספי מהיר מכוח חוק הספאם, ואתם לא מעוניינים בסיכונים מיותרים, כנראה שההליך המתאים עבורכם זוהי תביעה קטנה ולא תביעה ייצוגית.

בהצלחה!

שאלות נפוצות בעניין חוק הספאם

 • אני מקבל הרבה דואר זבל. האם אני יכול להגיש תביעה ייצוגית בנושא זה?

  לא בהכרח. צריכים להבין האם מדובר במקרה יחיד/נקודתי או שמדובר בתופעה/מדיניות של החברה, המפרה את חוק הספאם בצורה שיטתית.

 • מהו מסר שיווקי המזכה בפיצוי כספי?

  הדרך הפשוטה ביותר לאתר מסר שיווקי היא לבדוק האם מדובר במסר שמעודד אתכם להוציא כספים.
  גם מסר שמעניק לבית העסק טובת הנאה אחרת עשוי לזכות בפיצוי כספי מכוח חוק הספאם.

 • האם ניתן לדרוש פיצוי ללא הוכחת נזק במסגרת תביעה ייצוגית, מכוח חוק הספאם?

  לא. במסגרת הליך ייצוגי דורשים פיצוי בגין נזקים לא ממוניים (לדוגמה עוגמת נפש).

 • אגרתי הרבה מאוד דואר זבל ומעולם לא שלחתי בקשת הסרה. עכשיו אני רוצה להגיש תביעה. האם אני צפוי לקבל פיצוי כספי?

  ישנם מספר לא מועט של פסקי דין אשר מתייחסים בצורה שלילית ביותר לתופעת אגירת דואר זבל והגשת תביעות מבלי לשלוח בקשת הסרה אפילו פעם אחת.
  ישנו סיכוי שלא תקבלו פיצוי מכוח חוק הספאם.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב