רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

הסתיימה תביעה ייצוגית בגין עישון – כל נפגע יקבל 500 שקלים

תביעה ייצוגית בגין עישון

בחודש יוני 2019 הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית בגין עישון בתחנות מרכזיות בנהריה ועכו. בתאריך 12.8.2020 בית המשפט המחוזי אישר את הבקשה וקבע כי ניתן לנהל תביעה ייצוגית בגין עישון כנגד חברת מפעלי תחנות בע"מ וחברת נתיב אקספרס – תחבורה ציבורית בע"מ (ת"צ 56743-06-19 אולג מיכאיליצ'נקו נ' מפעלי תחנות בע"מ ואח').

בתאריך 14.3.2022 בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את התביעה עצמה ופסק כי על החברות לפצות נוסעים שביקרו בתחנות המרכזיות בעכו ונהריה ונחשפו לעישון, וזאת בעקבות הפרת חוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון.

קביעות בית המשפט המחוזי במסגרת תביעה ייצוגית בגין עישון

במסגרת פסק דינו על תביעה ייצוגית בגין עישון פסק בית המשפט, בין היתר, כך:

החוק קבע שיש למנות מפקחים שיבקשו להמנע מעישון או לחדול ממנו. מכאן שההנחה היא שאמצעי זה יביא לתוצאה המקווה בדבר מניעת עישון. אין להסיק מעישון מתחת לשלטים האוסרים (המעטים) שהאישור לא יעזור. ראשית, לא נתלו שלטים במספר מספיק לפי החוק, ושנית, וזה עיקר, אינו דומה מצב שבו מפקח מבקש שלא לעשן, וגם מצביע על השלט האוסר, למצב שבו המעשן מבחין או לא מבחין בשלט ומעשן לידו. הנתבעות הפרו את החוק בפרטים שלפי החוק עוזרים למנוע עישון, ועל כן התקיים קשר סיבתי בין ההפרה לאי מניעת עישון.

אופן קבלת הפיצוי בעקבות תביעה ייצוגית בגין עישון בשטח התחנות המרכזיות

בעניין זה בית המשפט קבע כך:

א. יצירת קרן שבשלב ראשון תכלול 1 מיליון ₪, שישולמו מחצית על ידי כל אחת מהנתבעות, בניהול ב"כ התובע המייצג. ככל שיהיה צורך בכספים נוספים, אורה על הפקדתם בחלקים שווים.

ב.  פירסום הזמנה למי שנחשף לעישון בתחנות עכו ונהריה במועדים הרלבנטיים לפנות לממונה שאמנה (ששכרו ישולם מתוך הקרן) על מנת להוכיח את שהייתו בתחנות באמצעות רב קו או דרך אחרת וכן להוכיח את חשיפתו לעישון בתחנות באמצעות תצהיר שיגיש, על מנת שכל אחד מחברי הקבוצה יהיה זכאי לפיצוי שאותו אני קובע בסך 500 ₪ לכל חשיפה לעישון בתוספת הוצאות הוכחת הזכאות. 

ג. גמול ושכר טרחה יקבעו לאחר שיתברר היקף הפיצוי.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב