רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

פיצוי כספי לאחר מכתב התראה – תביעה ייצוגית חריגה מאוד

פיצוי כספי לאחר מכתב התראה

פיצוי כספי לאחר מכתב התראה אינו דבר שכיח, ובוודאי כאשר מדובר על תביעה ייצוגית שיכולה להוביל לפיצוי כספי בגובה מיליוני שקלים. כשמדובר בתביעה ייצוגית לרוב מכתב ההתראה זוכה להתעלמות או למענה לקוני הדוחה את טענות הפונה. חשוב לזכור שעל פי פסיקת בית המשפט העליון כלל אין חובה לשלוח מכתב התראה לפני הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית, ואכן בחלק גדול מהמקרים מי שמעוניין להגיש תביעה ייצוגית כלל אינו טורח לבצע פניה מוקדמת.

יחד עם זאת, לאחרונה ניתנה החלטה במקרה חריג מאוד (ת"צ 7066-03-21 אולג ציפורן נ' הוט מובייל, החלטה מיום 7.6.2021). באותו מקרה, לאחר משלוח מכתב התראה לפני הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית, החברה החליטה לנהל עם המבקש הליך גישור בפני שופט בדימוס, והכל במטרה לחסוך הן את עלויות ההתדיינות והן את הזמן של ההליך הייצוגי. בסופו של דבר הצדדים אכן הגיעו להסדר פשרה, ורק לאחר חתימתו הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית, ביחד עם הסדר הפשרה, על מנת שבית המשפט יאשר אותו.

בית המשפט: יש לעודד התנהלות דומה של מבקשים במקרים אחרים

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את הסדר הפשרה וקבע, בין היתר, כך:

כמפורט בבקשה לאישור הסדר הפשרה, בחודש יוני 2018 ביצע המבקש פנייה מוקדמת אל המשיבה בטרם הגשת תובענה ייצוגית (להלן: "הפנייה המוקדמת").

בעקבות הפנייה המוקדמת נוהל בין הצדדים הליך גישור ממושך בפני כב' השופט (בדימוס) יצחק ענבר (להלן: "המגשר") – שנמשך למעלה משנתיים, במסגרתו מונה מומחה מטעם המגשר, רו"ח אהוד רצאבי (להלן: "המומחה"). על בסיס חוות הדעת ובסיועו של המגשר, עלה בידי הצדדים להגיע להסדר הפשרה עוד בטרם הגשת הבקשה לאישור התובענה כייצוגית אשר נחתם ביום 1.3.2021 (להלן: "הסכם הפשרה"; נספח 1 לבקשה).

בהצעת המגשר הסכימו הצדדים כי סכום ההשבה יהיה בסך של 2,400,000 ש"ח (להלן: "סך ההשבה הכולל").

המלצת הצדדים המוסכמת הינה לתשלום גמול למבקש בסך כולל של 50,000 ש"ח ותשלום שכר טרחת באי-כוח המבקש בסך כולל של 550,000 ש"ח, בתוספת מע"מ.

אקדים ואומר כי בנסיבות המקרה דנן הפנייה המוקדמת הובילה את הצדדים להליך גישור שבסיומו בא גם עניינם של יתר חברי הקבוצה על פתרונו. כך, הפנייה המוקדמת מצד המבקש השיגה הלכה למעשה את התכליות העומדות בבסיס התובענה הייצוגית – פיצוי לחברי הקבוצה וביטול התמריץ להתנהלות שלא כדין מצד המשיבה.

כפי שאתם יכולים לראות, ניתן לקבל פיצוי כספי לאחר מכתב התראה ואין חובה לנהל הליך ייצוגי מתחילתו ועד סופו. במקרה זה הקבוצה זכתה לפיצוי כספי משמעותי, בגובה 2.4 מיליון שקלים (סכום התביעה המשוער נקבע על 3.17 מיליון שקלים), עורכי הדין קיבלו שכר טרחה בגובה 550 אלף ש"ח בתוספת מע"מ, והמבקש זכה לקבל 50 אלף שקלים.

מדובר בתוצאה יוצאת דופן בכל קנה מידה אפשרי, ובמיוחד כאשר לוקחים בחשבון שהתנהלות הצדדים כלל לא הגיעה לפתחו של בית המשפט (למעט לצורך אישור הסדר פשרה).

מלבד הרצון לקבל פיצוי כספי לאחר מכתב התראה כדאי לשלוח מכתב שכזה לנתבע הפוטנציאלי משום שיש בכך הרבה יתרונות נוספים (כגון האפשרות לקבל מהנתבע הפוטנציאלי נתונים חשובים שכלל לא הייתם מודעים להם).

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב