רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית – מדוע היא כה חשובה?

פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית

לסוגיית פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית יש השלכות רבות.

בתביעה ייצוגית קיימים סיכונים ומכשולים רבים הניצבים בפני התובע הייצוגי. התובע הייצוגי הוא זה שנוטל על עצמו את כל הסיכונים הכרוכים בתביעה ייצוגית, לרבות הוצאות המשפט (אשר עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים, ובמקרים חריגים לסכום העולה על מיליון שקלים). כמו כן, בתביעה ייצוגית על התובע הייצוגי לפעול בתום לב.

על אף שהשאלה האם קיימת חובה לבצע פניה מוקדמת לנתבע טרם הגשת תביעה ייצוגית טרם הוכרעה על ידי בית המשפט העליון, ומשכך, אין הלכה מחייבת, ניתנים פסקי דין המייחסים לפניה מוקדמת בתביעה ייצוגית חשיבות רבה. עניין זה בא לידי ביטוי במיוחד בתביעות ייצוגיות נגד רשויות, שכן הרשויות מתקיימות מכספי הציבור ולא מכספן הפרטי.

מדוע בתי המשפט מייחסים חשיבות לפניה מוקדמת בתביעה ייצוגית?

על מנת להבין את חשיבותה של פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית יש להבין תחילה מהי תביעה ייצוגית, ומהן ההשלכות כלפי נתבע שנגדו מוגשת תביעה ייצוגית.

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית זהו הליך במסגרתו אדם אחד או מספר אנשים מגישים תביעה בשם קבוצה גדולה של אנשים. ברוב המקרים חברי הקבוצה אינם מכירים אחד את השני.
תביעה ייצוגית מוגשת, לרוב, באותם מקרים בהם אין היגיון כלכלי לנהל הליך משפטי אישי/פרטני. לדוגמה: במצב בו המזיק גרם לנזק בן שקלים בודדים. במצב זה ברור כי אף אדם לא ישקיע מזמנו ומכספו כדי לתבוע את המזיק על מנת לקבל השבה של שקלים בודדים.

מסיבה זו חוק תובענות ייצוגיות מאפשר לאדם שנפגע אישית מהמזיק להגיש תביעה ייצוגית בשם כל הנפגעים. ברובם המוחלט של המקרים תביעות ייצוגיות מוגשות לכל הפחות על סך מיליוני שקלים (אך אם תעיינו בפנקס התובענות הייצוגיות תמצאו בקלות תביעות ייצוגיות על סך עשרות מיליוני שקלים, מאות מיליוני שקלים, ואף יותר מכך).

השלכות כלפי נתבע נגדו הוגשה תביעה ייצוגית

תביעות על מיליוני שקלים בהכרח גורמות לנזקים לנתבעים, וזאת זמן רב לפני שהן מתבררות בפועל ו/או מוכח בפועל שהנתבע אכן פעל בניגוד לדין.

לצורך ביסוס הגנתן החברות הנתבעות נאלצות לשכור שירותיהם של עורכי דין (לרוב, עורכי דין מהמשרדים המובילים בארץ) אשר שכרם המוערך נע בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים לכל תיק. כלומר, גם אם הנתבעות יוכיחו שהן פעלו כראוי וכל הנטען בתביעה הייצוגית ידחה על ידי בית המשפט הן לא יקבלו חזרה את כל הכספים ששילמו לצורך הגנתן.

יתרה מזאת, הגשת תביעה ייצוגית עשויה להשפיע לרעה על הדו"חות הכספיים של הנתבעת, ואף להוריד את שוויה. נזכיר, כל זה מתרחש עוד לפני שבית המשפט דן בכל הכתוב בתביעה הייצוגית. זו אחת הסיבות מדוע בתי המשפט מעדיפים לדון בתביעה ייצוגית בה בוצעה פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית.

היתרונות בפניה מוקדמת בתביעה ייצוגית

כפי שציינו, אין חובה לבצע פניה מוקדמת טרם הגשת תביעה ייצוגית. קיימת ספרות משפטית ופסיקה התומכת בעובדה זו. יחד עם זאת, אין לפסול ביצוע פניה מוקדמת טרם הגשת תביעה ייצוגית, שכן, גלומים בה מספר יתרונות:

  1. מניעת טעויות – לא תמיד המידע שאנו חושבים שהוא מדויק אכן מדויק בפועל. פניה מוקדמת טרם הגשת תביעה ייצוגית עשויה לחסוך זמן רב בניהול הליך סרק, שכן, הנתבע עשוי לספק נתונים חדשים או מדויקים ביחס לסוגיה הרלוונטית.
  2. קבלת נתונים שלא היו ידועים אשר תומכים בתביעה ייצוגית – במקרים מסוימים במענה לפניה המוקדמת אתם עשויים לגלות נתונים חדשים שכלל לא ידעתם אשר תומכים במסקנה שיש להגיש תביעה ייצוגית.
  3. הפחתת הוצאות משפט במקרה שבו מפסידים בתביעה ייצוגית – על אף שסוגיית ההוצאות נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט, פניה מוקדמת בהחלט עשויה לשכנע את בית המשפט שיש להפחית בהוצאות המשפט ו/או להימנע מלהטילן ככל שיתברר שהתובע הייצוגי או עורך דינו ביצעו פניה מוקדמת לנתבע, טרם הגשת תביעה ייצוגית.

פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית – יש גם חסרונות

למעשה ניתן לומר שאין חסרונות בפניה מוקדמת בתביעה ייצוגית, אלא קיים חיסרון אחד ובולט. החשש העיקרי של התובע הייצוגי הוא שאם יפנה טרם הגשת תביעה ייצוגית, ויציג בפני הנתבע את הכשל או המחדל, הכשל או המחדל יתוקנו ובצורה כזו לא יהיה באפשרותו של התובע להגיש תביעה ייצוגית.

במקרה כזה מי שיפסיד מאי הגשת תביעה ייצוגית הם לאו דווקא התובע הייצוגי או עורך דינו, אלא גם ציבור הנפגעים. גם אם יבוצע תיקון עתידי של הכשל או המחדל, ספק רב מאוד אם הגוף המזיק יסכים לפצות או להחזיר כספים שגבה עד למועד הפניה.

לסיכום

אין תשובה אחידה לשאלה מתי כדאי לבצע פניה מוקדמת בתביעה ייצוגית. יש לבחון את נסיבות המקרה, סוג הראיות המבססות את התביעה, גודל הקבוצה, זהות הנתבע ועוד.

תמיד כדאי ליצור קשר עם עורך דין תביעות ייצוגיות לפני הגשת הליך ייצוגי, ובמיוחד כאשר הדבר נוגע לשליחת פניה מוקדמת לנתבע בתביעה ייצוגית.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב