עורך דין אדי בליטשטיין

רח' משה לוי 11, ראשון לציון

תיקון כתב תביעה – מתי בית המשפט יתיר את התיקון?

תיקון כתב תביעה הוא הליך פרוצדוראלי נפוץ בהליכים אזרחיים והוא נובע לרוב מטעות שעשה התובע (או עורך דינו) בשעה שניסח את כתב התביעה.

לעיתים הטעות באה לידי ביטוי באי ציון עובדות חשובות, ולעיתים הטעות נובעת מאי איזכורו של סעד הכרחי לתביעה.

אם לא תבעתם סעד מסוים בכתב התביעה, בית המשפט לא יהיה רשאי לפסוק אותו בסיומו של ההליך.

קיימת זכות לדרוש תיקון כתב תביעה במסגרת הליכים אזרחיים

תיקון כתב תביעה מוסדר בתקנות סדר הדין האזרחי. תקנה 92 קובעת כך:

בית המשפט או הרשם רשאי, בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין. תיקון של טענה עובדתית או הוספתה, טעונים הגשת תצהיר המאמת את העובדות.

שימו לב: תקנה זו איננה עוסקת רק בתובע או תיקון כתב תביעה אלא ביחס לכל המעורבים בתיק, כך שניתן להשתמש בתקנה זו גם כדי לבקש את תיקונו של כתב הגנה.

על פי תקנה זו ניתן לדרוש תיקון כתב תביעה בכל עת, אך על פי הפרקטיקה ככל שההליך יהיה בשלב מתקדם יותר, כך בית המשפט ימנע מלאשר את בקשתו של התובע לתקן את כתב התביעה.

תיקון כתב התביעה יאושר אך ורק אם התיקון מתייחס לסוגיות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין, ובעניינים מהותיים ולא שוליים.

תיקון כתב תביעה המתייחס להוספת עובדות חדשות מחייב הגשת תצהיר.

ברוב המוחלט של המקרים תיקון כתב תביעה יוביל לכך שהתובע יחויב בהוצאות משפט לזכות הנתבע. מטרת הוצאות המשפט היא לפצות את הנתבע על כך שגם הוא יאלץ להגיש כתב הגנה מחדש (מכיוון שהתובע לא ערך את כתב התביעה כראוי).

שימו לב – אם אתם קוראים מאמר זה לאחר תאריך 1.1.2021 עליכם להתייחס לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018 אשר החליפו את תקנות סדר הדין האזרחי הקודמות.

במקרה זה עליכם להתייחס לתקנה 46 אשר קובעת כך:

(א) בית המשפט רשאי בכל עת להורות כי יתוקן כל עניין בכתב טענות או כי יצורף בעל דין או יימחק שמו של בעל דין מכתב התביעה, לשם קיומו של הליך שיפוטי ראוי והוגן, תוך התחשבות, בין השאר, בהתנהלותו של מבקש התיקון, השלב הדיוני שבו מוגשת הבקשה, והמטרה שהתיקון המבוקש צפוי להשיג.

(ב) כתב טענות מתוקן יוגש בתוך עשרים ימים.

באילו מקרים תיקון כתב תביעה לא יאושר על ידי בית המשפט?

ברוב המקרים בקשת התובע בעניין תיקון כתב תביעה תתקבל על ידי בית המשפט, משום שהגישה הרווחת בבתי המשפט היא שיש לעשות ככל הניתן על מנת להגיע לחקר האמת, וברוב המקרים בית המשפט יעדיף להעניק לבעל דין את יומו בבית המשפט.

יחד עם זאת, אין זה אומר שניתן לבקש תיקון כתב תביעה בכל שלב של ההליך המשפטי, או בכל מקרה. אם מטרת תיקון כתב התביעה היא להוסיף עילות תביעה חדשות, בתי המשפט לא יאשרו את התיקון (ברוב המקרים).

סוגיה זו נדונה לאחרונה על ידי בית המשפט העליון (אשר קביעותיו מחייבות את הערכאות הנמוכות יותר) במסגרת רע"א 4699/18 פלוני ואח' נ' בית חולים העמק ואח', החלטה מיום 15.8.2018.

במסגרת הליך זה נקבע, בין היתר, כך:

תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 מאפשרת את תיקונם של כתבי הטענות "בכל עת" ו"בתנאים הנראים צודקים".

לא אחת נאמר בפסיקה כי סמכות זו מתפרשת בליברליות וההיענות לבקשה מעין זו תיעשה ברוחב לב (ראו, לדוגמה, רע"א 2345/98 ס' דנגור ואח' נ' ליבנה ואח'‏, פ"ד נב(3) 427, 431 (1998); רע"א 6195/12 בנק דיסקונט לישראל בע"מ נ' שימר, [פורסם בנבו] פסקה 5 (25.10.2012)).

עם זאת, "בית המשפט ייטה שלא להתיר תיקון כתב טענות אם מטרת התיקון היא הוספת עילה חדשה, אשר הראיות להוכחתה שונות מן הראיות הדרושות להוכחת העילה המקורית.

נטייה זו מתחזקת ככל שהתביעה נמצאת בשלבים מתקדמים יותר של ההליך, וככל שהתרת התיקון תאריך ותסרבל את הדיון" (רע"א867/17 פנינת הצומת בע"מ נ' שלמה מכירת רכב (2000) בע"מ, [פורסם בנבו] פסקה 12 והאסמכתאות שם (22.3.2017))).

לצד שיקול זה, קיימים שיקולים נוספים כמו תום לב ושיהוי בהגשת הבקשה; עיתוי הגשתה ביחס לשלב בו מצוי ההליך; התנהגותו של בעל הדין המבקש; השפעת התיקון על הגנתו של הצד שכנגד, ושיקול מערכתיציבורי הנוגע למשאבי הזמן של מערכת השיפוט (אורי גורן סוגיות בסדר דין אזרחי328-321 (2015)).

כלומר, ככל שההליך בשלב מתקדם יותר, תיקון כתב התביעה יוביל לסרבול ההליך, ובמסגרת בקשת התיקון מבוקש להוסיף עילות תביעה חדשות, בית המשפט יטה שלא לאשר את בקשת התובע לתיקון כתב התביעה.

אתם צריכים לתקן את כתב הטענות שלכם?

אם נתקלתם בבעיה המצריכה תיקון כתב תביעה או כתב הגנה אתם מוזמנים לפנות למשרדנו לצורך קבלת סיוע וליווי משפטי. עורך דין אדי בליטשטיין הוא עורך דין תביעות מנוסה ובעל ידע רב בכל הקשור לתיקון כתבי טענות.

שאלות נפוצות בעניין תיקון כתב תביעה

 • האם תיקון כתב תביעה כרוך בהוצאות משפט?

  לרוב, תיקון כתב תביעה יהיה כרוך בתשלום הוצאות משפט לצד שכנגד (הצד שכנגד יאלץ להגיש כתב הגנה מתוקן).

 • מה השלב הנכון לדרוש תיקון כתב תביעה?

  יש לדרוש תיקון כתב תביעה (נכון גם לתיקון כתב הגנה) מיד או בהקדם האפשרי לאחר שהתברר שיש סיבה או עילה לתקן את כתב התביעה. ככל שההליך המשפטי יהיה בשלב מתקדם יותר כך הסיכוי שבית המשפט יעתר לבקשה לתקן את כתב התביעה הולך ופוחת.

 • האם אפשר לדרוש תיקון כתב תביעה ללא סיוע מעורך דין?

  בקשה לתיקון כתב תביעה מתבססת לרוב על טיעונים משפטיים. אם אתם רוצים להגדיל את הסיכויים שהבקשה שלכם תתקבל עדיף להסתייע בשירותיו של עורך דין.

 • מה קורה אם בקשה לתיקון כתב תביעה נדחית על ידי בית המשפט?

  במצב שבית המשפט דוחה את הבקשה ההליך ממשיך מהנקודה שהוא עצר. יתכן מאוד שבמצב זה תהיה בעיה לתובע להוכיח את טענותיו ולזכות במשפט.

יש לכם שאלה כלשהי בעניין מאמר זה? כתבו לנו תגובה ונשתדל לסייע. כמו כן, נשמח לדעת עד כמה מאמר זה סייע לכם והאם לדעתכם כדאי שנוסיף למאמר זה מידע נוסף. ביקורת תתקבל בברכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לקבלת עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים
עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. נתקלתם בבעיה משפטית? צרו קשר עכשיו ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות

תוכן עניינים למאמר

יש לכם שאלה?

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב