עיקול חשבון בנק שלא כדין – קבלת פיצוי כספי עקב לשון הרע

עיקול חשבון בנק עשויה להיות הפתעה לא נעימה לבעל החשבון, במיוחד כאשר עיקול חשבון הבנק נעשה ללא הצדקה או בניגוד לדין. במצבים אלה בעל החשבון עשוי להפגע במספר מישורים שונים.

ראשית, הטלת עיקול על חשבון בנק (שלא כדין) תמנע מבעל חשבון הבנק אפשרות להשתמש בכספים בחשבון כרצונו. הדבר עשוי להוביל לאי נוחות בדמות חוסר אפשרות למשוך כספים מהחשבון, או אפילו לנזקים משמעותיים יותר כגון החזרת צ'קים שניתנו לצדדים שלישיים, או החזרות של הוראות קבע.

שנית, עיקול חשבון בנק (שלא כדין) עשוי לפגוע בשמו הטוב של בעל החשבון, לכל הפחות, בעיני עובדי הבנק, אשר נחשפים למידע בדבר הטלת עיקול על חשבון בנק. בעיניהם הלקוח עשוי להחשב כלקוח עם מוסר תשלומים בעייתי.

אז מה אפשר לעשות כאשר מוטל שלא כדין עיקול על חשבון בנק?

עיקול חשבון בנק שלא כדין מהווה לשון הרע וניתן להגיש תביעת דיבה

עיקול חשבון בנק שלא כדין הוכר בפסיקה כעניין הפוגע בשמו הטוב של בעל החשבון ולכן בהחלט ניתן לדרוש (ולקבל) פיצוי כספי מכוח חוק איסור לשון הרע. עניין זה נדון לאחרונה בתביעה שהתנהלה נגד משרד האוצר/מס הכנסה, אשר הטיל עיקול על חשבון בנק (תא"מ 2692-08-18 סלמאן אבו עואד נ' משרד האוצר/אגף מס הכנסה ומס רכוש, פסק דין מיום 16.2.2020).

במסגרת פסק הדין נקבע על ידי בית המשפט, בין היתר, כך:

"הלכה פסוקה ומנחה שנפסקה בבית המשפט המחוזי היא, שעצם הטלת עיקול, עונה על יסוד הפרסום הנדרש, מהווה לשון הרע, ופוגעת בשם הטוב של האדם שעל חשבונותיו מוטל העיקול, וזאת מאחר שהצגת התובעת כמי שלא פורעת חובותיה יש בה כדי לפגוע בשמה הטוב, בעיני בנקאי סביר ובעיני ספקים ולקוחות סבירים. וראו לעניין זה : ע"א (י-ם) 45661-12-10 עו"ד רזיאל גסלר נ' עירית ירושלים [פורסם בנבו] (24.03.11):
"באופן עקרוני, הטלת עיקול על חשבונות בנק יכולה להוות פרסום לשון הרע".

"לדעתי, בעצם הצגתו של המערער, כמי שמתחמק, לכאורה, מלשלם את חובותיו, יש כדי להשפילו ולפגוע בשמו הטוב, בעיניו של בנקאי סביר, ללא כל קשר לגובה העיקול".(ת"א 23868-09-12 אביב שני פיתוח ובניה בע"מ נ' חברת הגיחון בע"מ , 17.5.2018 (פורסם בנבו).

עוד נפסק בע"א (י-ם) לעיל כי : "כן מתקיים יסוד הפרסום כהגדרתו בסעיף 2 לחוק, כשמדובר בפרסום בכתב שנשלח לשני בנקים בהם היה למערער חשבון". 4. לעניינו לאור האמור לעיל זכאי התובע לפיצוי ללא הוכחת נזק בגין הפגיעה בשמו שנוצרה עקב הטלת העיקולים על חשבונות הבנק שלו בבנק לאומי ובבנק הבינלאומי.

מה גובה הפיצוי הכספי אשר ניתן לדרוש לאחר עיקול חשבון בנק שלא כדין?

חוק איסור לשון הרע מאפשר להגיש תביעת דיבה, נכון להיום, על סכום העולה מעט על 70 אלף ש"ח בגין כל מקרה בו מוטל עיקול על חשבון בנק.

אם מוטלים מספר עיקולים על חשבון בנק אחד (שלא כדין) ניתן להגיש תביעת דיבה כנגד כל אחד מהגופים אשר הטילו את העיקול על החשבון.

אם יש לכם יותר מחשבון בנק אחד וגוף אחד הטיל עיקולים על מספר חשבונות בנק, ניתן יהיה לדרוש פיצוי כספי בגין כל עיקול בנפרד (לצורך הדוגמה; אם יש לכם שני חשבונות בנק, והטילו עיקול שלא כדין על שני החשבונות, תוכלו לדרוש פיצוי כספי העולה מעט על 140 אלף ש"ח).

מה לעשות לאחר שהוטל שלא כדין עיקול על חשבון בנק?

בניגוד לדעה הרווחת, אין סיבה למהר ולהגיש מיד תביעה לאחר עיקול חשבון בנק (שלא כדין). ניתן תחילה לפנות לחברה או הגורם אשר הטיל את העיקול באמצעות התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

האפשרות להגיש תביעת דיבה לאחר הטלת עיקול על חשבון בנק ידועה למרבית עורכי הדין אשר עוסקים בתחום לשון הרע, ואם אכן הוטל שלא כדין עיקול על חשבון הבנק שלכם, יתכן שניתן יהיה להגיע להסכמה על פיצוי מבלי להגיש תביעה.

קחו בחשבון שהפיצוי הכספי ללא הגשת תביעה לבית המשפט יהיה, ברוב המקרים, נמוך באופן משמעותי לעומת הסכום אותו ניתן יהיה לקבל בבית המשפט.

.

אם המידע סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני
הצטרפות לרשימת תפוצה

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים וחשובים נוספים? הזינו כתובת מייל ונשלח לכם

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

הזינו מייל ותקבלו מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר שקראתם? כתבו לנו ונשתדל להתייחס בהקדם

כתיבת תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם