הזינו מייל ותקבלו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד (לחצו להגדלה)

המלצות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

חוסר תום לב בפשיטת רגל בעל משמעויות רבות הן ביחס לפושט הרגל עצמו והן ביחס לנושיו של פושט הרגל.

טרם נתייחס למשמעויות אלה נפרט בקצרה מהו הליך פשיטת רגל.

מהו הליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת רגל הוא הליך משפטי מיוחד אשר מטרתו לפטור את החייב מחובותיו ולאפשר לו לפתוח "דף חדש".

בחלק גדול מהמקרים פושטי רגל הם חייבים אשר ננקטו נגדם הליכי הוצאה לפועל (לעיתים על ידי יותר מנושה אחד), אך הליכי ההוצאה לפועל לא הובילו לפרעון כל החובות.

חייב יופנה להליכי פשיטת רגל על ידי רשם ההוצאה לפועל כאשר התברר לו כי המשך נקיטת הליכי הוצאה לפועל לא יובילו לפרעון יתר החובות.

מטבע הדברים לא מדובר במצב בו כל פושט רגל זוכה לוויתור מלא או חלקי של חובותיו ולא כל אדם זכאי מלכתחילה להכנס להליך פשיטת רגל.

פשיטת רגל הוא הליך ארוך יחסית במסגרתו החייב נדרש לעמוד בתנאים ולדווח לבית המשפט בדבר הכנסותיו והוצאותיו. רק לאחר שהחייב הוכיח שאין באפשרותו לפרוע את כל חובותיו באופן מלא או חלקי, ועמד בכל הדרישות, לרבות חובת הדיווח, הוא יזכה לפטור וחובותיו ימחקו.

חוסר תום לב בפשיטת רגל עשוי להוביל לביטול הליך

חוסר תום לב בפשיטת רגל נבחן בשתי נקודות זמן: לפני נקיטת הליך פשיטת הרגל ובמהלך הליך פשיטת רגל.

חוסר תום לב בפשיטת רגל עשוי לבוא לידי ביטוי במספר צורות:

1. יצירת חובות מכוונת תוך כדי נקיטת פעולות אשר עשויות להעיד על חוסר תום לב.

2. אי ביצוע כל המטלות אשר נדרשות מחייב בעת קיומם של הליכי פשיטת רגל.

די שבית המשפט יתרשם כי מתקיים חוסר תום לב בפשיטת רגל כדי לבטל את כל ההליך.

במצב שבו מתבטל הליך פשיטת רגל הנושים של פושט הרגל רשאים להמשיך ולנסות להיפרע ממנו בגין כל החובות המגיעים להם מפושט הרגל.

עמדתו של בית המשפט העליון בעניין חוסר תום לב בפשיטת רגל

בתאריך 18.12.2019 ניתן פסק דין על ידי בית המשפט העליון אשר לא השאיר מקום לספקות – חוסר תום לב בפשיטת רגל יעלה לחייב ביוקר (ע"א 6892/18 עמוס אמיר רפאל נ' עו"ד יעקב זיסמן – מנהל מיוחד).

פסק דינו של בית המשפט העליון מחייב בתי משפט אחרים, ולכן כל הערכאות השיפוטיות יפעלו בהתאם לאמור בפסק דין זה.

בין היתר נפסק על ידי בית המשפט העליון, כך:

"הליך חדלות פירעון ככלל, והליך פשיטת רגל בפרט, הוא הליך אשר מטבעו הוא "חסד המחוקק", ואין מקום להעניקו לחייב אשר נהג שלא בתום לב….. התנהלות בתום לב מצד חייב, ובפרט כאשר הוא זה אשר יזם את הליך פשיטת הרגל, היא תנאי הכרחי להתקדמות בכל אחד משלבי ההליך – צו הכינוס, הכרזת פשיטת רגל והפטר…

החובה לנהוג בתום לב כתנאי להכרזת חייב פושט רגל קיבלה ביטוי ברור במסגרת סעיף 18ה(א)(2) לפקודת פשיטת הרגל (להלן: הפקודה), הקובע כי הגשת בקשה "שלא בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל", מצדיקה את דחייתה.

חובה זו מתפרשת על שתי תקופות – הן על התקופה הקודמת להליך, בעת שנוצרו החובות; והן על התקופה החל ממועד פתיחת הליכי הכינוס ועד הדיון בבקשה על ההכרזה כאמור … במסגרת בחינת תום הלב במהלך תקופת היווצרות החובות, נבחנת התנהלותו של החייב באותה עת, ובכלל זה אם צבירת חובותיו הייתה כרוכה בפגיעה בתקנת הציבור או בחוק, או אם פעל שלא בהגינות כלפי נושיו.

בחינת תום הלב במסגרת השלב השני, במסגרת הליכי הכינוס, מתמקדת בשיתוף הפעולה של החייב עם בעל התפקיד וחשיפת כלל המידע הנדרש להערכת היקף נכסיו וכושר השתכרותו… כחלק מחובת תום הלב בשלב זה, נדרש החייב לעמוד במגבלות שהושתו עליו, כמו גם לשלם את התשלומים החודשיים שהושתו עליו לקופת פשיטת הרגל

אמנם, במסגרת חוק חדלות פירעון ניתן משקל משמעותי לשיקומו הכלכלי של חייב (סעיף 1(1) לחוק; וראו גם: ע"א 8263/16 אור סיטי נדל"ן מקבוצת ענבל אור בע"מ נ' עו"ד איתן ארז, [פורסם בנבו] פסקה 47 (19.3.2018); רע"א 4067/18 פיינשטיין נ' עו"ד אופיר יצחק, [פורסם בנבו] פסקה 19 (30.6.2019)).

עם זאת, אין משמעות הדבר כי נפרצו שערי הליכי חדלות פירעון, וכל הרוצה ליטול בהם חלק – ייטול, תהא אשר תהא ההתנהלות אשר קדמה לפתיחת ההליכים. גם לאחר חקיקת חוק חדלות פירעון, ניצול ההליך לרעה שלא בתום לב שומט את הקרקע תחת ההצדקה לסייע למי אשר מבקש ליהנות מחסדי המחוקק ומהגנות ההליך.

באותו אופן כיום כמו בעבר, כניסה להליך חדלות פירעון באמצעות יצירת חובות שלא בתום לב, בנסיבות של זלזול בנושים או בהפרת ההגינות כלפיהם, תצדיק דחיית בקשתו של יחיד להיכנס להליך חדלות הפירעון ותצדיק גם ביטולו של ההליך כולו, אם נתברר למפרע שכך נהג."

משרד עורכי דין אדי בליטשטיין מטפל בלקוחות במשפט האזרחי – מסחרי.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה