רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

צ'ק חוזר – כיצד גובים צ'ק ללא כיסוי דרך הוצאה לפועל?

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו 03-6427876

נפוץ המצב בו מספקים מוצר או שירות כלשהו, מקבלים תמורתו צ'ק, מפקידים את הצ'ק לפירעון בבנק ומגלים שבידינו צ'ק חוזר.

אכן מדובר במצב לא נעים אך הדבר הראשון שאסור לעשות הוא להתייאש ולוותר על גביית הכסף המגיע לכם.

מערכת ההוצאה לפועל מציעה פיתרון לאדם המחזיק בידו צ'ק חוזר. יובהר, בחלק מהמקרים ניתן לבצע את פעולות הגבייה ללא ליווי עורך דין. יחד עם זאת, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום ההוצאה לפועל משום שקיימות פעולות רבות שיש לבצע על מנת למנוע הברחת נכסים/כספים מצד החייב, ובכך למקסם את אפשרויות הגבייה.

כיצד מתחילים בגביית צ'ק חוזר?

ניתן להתחיל הליך של גביית צ'ק חוזר בלשכת ההוצאה לפועל הקרובה לביתכם, או בכל לשכת הוצאה לפועל אחרת שתרצו. שימו לב – לא ניתן להתחיל הליך גבייה של צ'ק אם הוא טרם הופקד בבנק ולא כובד על ידו. שלב זה הכרחי גם אם אתם יודעים בוודאות שהצ'ק לא יכובד על ידי הבנק.

כשתגיעו ללשכת ההוצאה לפועל תתבקשו למלא טופס בקשה לביצוע שטר/שיק, להציג את הצ'ק (המקור – ולא צילום), וכן, לשלם אגרה.

האגרה בלשכת ההוצאה לפועל עבור צ'ק חוזר היא 1.25% מערך הצ'ק. קיימת אגרה מינימלית עבור צ'ק חוזר – 164 ש"ח בתוספת 23 ש"ח עבור אגרת פרוטוקול (סה"כ: מינימום 187 ש"ח).

יש חובה להמציא לחייב "אזהרה"

במזכירות לשכת ההוצאה לפועל ישאלו אתכם האם אתם מעוניינים שלשכת ההוצאה לפועל תמציא את ה"אזהרה" לחייב או שמא אתם מעוניינים להמציא את ה"אזהרה" בעצמכם.

לפני שתוצע דרך הפעולה העדיפה, אסביר מהי אותה "אזהרה".

אזהרה זהו מכתב מלשכת ההוצאה לפועל בו החייב מוזהר כי נפתח נגדו תיק הוצאה לפועל וכי עליו לשלם את החוב. ככל שלא יפעל במסגרת המועדים הקבועים במכתב ו/או לא ישלם את חובו, הזוכה (פותח תיק ההוצאה לפועל) יהיה רשאי להמשיך נגדו בהליכי הגבייה.

אם כך, מהי דרך הפעולה העדיפה? דרך הפעולה העדיפה היא לבקש לבצע את האזהרה בעצמכם. מדוע? שתי סיבות עיקריות:

  1. פיתרון מהיר יותר – לאחר שהאזהרה תשלח אליכם מלשכת ההוצאה לפועל (היא לא ניתנת במקום במעמד פתיחת תיק ההוצאה לפועל) אתם תוכלו לנסוע עוד באותו היום לביתו או לעסקו של החייב ולמסור את האזהרה. מומלץ מאוד להיעזר בשליח או אדם אחר לצורך המצאת האזהרה על מנת שלחייב לא יהיו טענות בשלב מאוחר יותר כנגד ההמצאה אשר בוצעה על ידכם.

  2. פיתרון יעיל יותר – כל עוד האזהרה לא נמסרת לחייב, ככלל, לא תוכלו להתקדם בהליכי גביית צ'ק חוזר בלשכת ההוצאה לפועל. חייבים "מקצועיים" נוטים להתעלם מדואר רשום שנשלח אליהם וכלל לא טורחים להגיע לסניף הדואר על מנת לאסוף את דברי הדואר שנשלחים אליהם. במקרה כזה, תמתינו זמן רב עד שלא תהיה בפניכם כל ברירה אלא לבצע המצאת אזהרה בעצמכם (או באמצעות שליח מטעמכם).

אם החייב החליט להתעלם מהאזהרה וחלפו 30 ימים ממועד המצאתה, ניתן להתחיל לפעול בתיק (במקרים חריגים ניתן לפעול גם קודם לכן).

בשלב זה ניתן להתחיל בעיקולים. באמצעות לשכת ההוצאה לפועל ניתן להגיש בקשה לעיקולים לצורך גביית צ'ק חוזר למוסדות פיננסיים רבים מאוד. לא מומלץ להגיש בקשה לעיקול אך ורק לחשבון הבנק של החייב משום שבמקרים רבים החייבים מבריחים ממנו את כל כספם. אגרה בגין עיקול היא 9 ש"ח עבור כל מוסד פיננסי.

בשלבים מאוחרים יותר ניתן להגיש בקשה לקבלת מידע ממוסדות רבים, וביניהם המוסד לביטוח לאומי, מוסדות פיננסיים, משרד הרישוי, ועוד. לעיתים מידע זה נחוץ משום שהוא מסייע לגלות אם צדדים שלישיים חייבים כספים לחייב. אם כן, ניתן לבקש את עיקולם של כספים אלה.

בשלבים מאוחרים עוד יותר ניתן להגיש בקשה להטלת הגבלות על החייב. לדוגמה; להגביל את החייב מלצאת מן הארץ (עיכוב יציאה מהארץ).

הליך גבייה של צ'ק חוזר הוא לא בהכרח קצר או פשוט. כדי למקסם את אפשרויות הגבייה של צ'ק חוזר מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום ההוצאה לפועל. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו 03-6427876

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

4 תגובות

  1. אני מדברת כעת מהצד השני…. זו ששומרת על החוק…. מסרתי 12 המחאות במהלכן החלפתי חשבון בנק… וידעתי את בעל העסק במקרה שלי תשלום על מעונות יום דרך החברה למתנסים כבר 9 שנים אני מתנהלת כספית עם הגורם ללא כל בעייה… ובכן לאור קושי כלכלי בגינו עזב בעלי את הבית כשהוא מתנער מתשלום צרכי הבית נכנסתי למשבר כלכלי ולכן לא מסרתי תמורתם צ'קים… הנל ידעו את המצב שכן טופלתי על ידי גורמי רווחה במקום הבעל חזר ואנו מצמצמים אט אט חובות כאשר הבחירה היא בין הגורמים היותר בעייתיים… הם הפקידו 4 צ'קים שחזרו מסיבת חשבון סגור… לא ידעתי שכן הבנק הישן לא דיווח על כך…. רק בדרך אגב, גיליתי שחזרו המחאות לא קיבלתי שיחה ולא מכתה ויתרה מכך הפקידה במקום התארחה אצלי לא מעט ומעולם לא דיווחה לי על הנעשה…. שילמתי את החוב אך חייבת לדעת את החוק לגבי מתן הודעה בכתב או בעל פה או בשיחה יכולתי להיות מוגבלת בחשבון ולא לדעת על כך… ידועה התשובה מחובתך לסגור את החוב,??? כן לא התנערתי אך אם הייתי מוסרת צ'ק שלא יכובד הרי שאשאר לנצח בבעיה של צ'קים חוזרים…. היכן המוסר ומה החוק… ואיפה הצדק או האנושיות?? האם לנצח בחוק היבש???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen + twelve =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876

מעוניינים שעורך דין אדי בליטשטיין יחזור אליכם בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב