רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו לפי מידות מיוחדות

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

על פי חוק הגנת הצרכן ותקנות הגנת הצרכן, בחלק ניכר מהמקרים צרכנים רשאים להודיע לבית העסק על ביטול עסקה תוך 14 ימים. למרות זאת, צרכנים מתקשים לקבל החזר כספי בעת ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו לפי מידות מיוחדות, שניתנו על ידי הצרכן לבית העסק.

במאמר זה תקראו על הנחיות חדשות של הממונה על הגנת הצרכן מיום 11.6.2018 המתייחסות, בין היתר, למצבים בהם ניתן לדרוש ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים, גם אם הם הוזמנו על פי מידות או דרישות מיוחדות.

משרדנו קיבל לאחרונה פניות רבות של לקוחות אשר רכשו מטבחים בחברת מטבחי זיו תעשיות (1990) בע"מ, ונתקלו בקושי לבטל את העסקה. אם רכשתם מטבח בחברה זו מאמר זה עשוי לסייע לכם.

מהן אותן מידות או דרישות מיוחדות?

מוצר שנמכר מתצוגת החנות או קטלוג החנות, בדרך כלל, לא נכלל בגדר מידות או דרישות מיוחדות, אך מספיק שהלקוח משנה את מידות המוצר, ולעיתים אף הצבע של המוצר, כדי שהדבר יחשב כמידות או דרישות מיוחדות.

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שיוצרו לפי מידות מיוחדות עשויה להיות בעייתית מבחינת בית העסק משום שהוא עשוי להפסיד אלפי, ולעיתים עשרות אלפי שקלים בגין אותה הזמנה. הבעיה היא שיהיה קושי רב למכור מחדש רהיט או מטבח שיוצר על פי מידות ספציפיות שניתנו על ידי לקוח קודם שבחר לבטל את העסקה, משום שהסיכוי למצוא לקוח נוסף שיבחר בדיוק באותן מידות/צבע וכו' איננו גבוה.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שיוצרו לפי מידות מיוחדות
דוגמה לדרישה מיוחדת של הלקוח

הוראות החוק החלות על ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים

בהנחה שביצעתם את ההזמנה בחנות (ולא דרך האינטרנט או הזמנה טלפונית) יחולו על העסקה תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), תשע"א – 2010.

במקרים הרלוונטיים לביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שיוצרו לפי מידות מיוחדות תחול תקנה 6(א)(2) שקובעת כך:

זכות הביטול כאמור בתקנות אלה לא תחול לגבי

(2) טובין שיוצרו במיוחד בעבור הצרכן על פי מידות או דרישות מיוחדות;

כלומר, המחוקק הכיר במצבים שבהם לא ניתן לבטל עסקה משום שביטול העסקה במקרים אלה יגרום לנזק משמעותי לבית העסק, שיתקשה מאוד למכור את אותו ריהוט או מטבח שיוצר על פי מידות מיוחדות.

שימו לב: הדגש כאן הוא על ייצור ולא על הזמנה. הייצור מתבצע בשלב מאוחר להזמנה, ולעיתים חודשים לאחר ההזמנה.

חברות לייצור רהיטים או מטבחים משתמשות בסעיף זה באופן קבוע כדי להקשות על לקוחות להודיע על ביטול עסקה, ואם הלקוח מודיע בפועל על ביטול עסקה הן מודיעות לו שהוא איננו זכאי על פי הוראות הדין לבטל עסקה משום שמדובר בעסקה על פי מידות או דרישות מיוחדות.

מטבע הדברים החברות כלל לא יספרו לכם שהן לא התחילו בייצור בפועל של הרהיט או המטבח שהזמנתם.

טריק נוסף של חברות אלה הוא לדרוש דמי ביטול העולים על הקבוע בתקנה 5(א):

ביטל הצרכן את הסכם הרכישה, כאמור בתקנה2, רשאי העוסק לגבות מהצרכן דמי ביטול בשיעור של5% ממחיר הטובין או מערך השירות או 100 שקלים חדשים לפי הנמוך מביניהם.

כלומר, במקום לדרוש, לכל היותר דמי ביטול בגובה 100 ש"ח חברות אלה דורשות דמי ביטול בגובה 10%-20% מסכום העסקה. אם נניח שהצרכן ביצע הזמנה על סך 50,000 ש"ח, דמי הביטול במקרה זה עשויים להגיע ל-5000 – 10000 ש"ח.

זהו כמובן מכשול רציני בפני לקוח השוקל לבטל את העסקה, ובחלק מהמקרים הלקוח יעדיף להשלים את העסקה ולקבל את הרהיטים או המטבח שהוא הזמין, גם אם הוא לא מעוניין בהם, במטרה להימנע מלשלם דמי ביטול כה גבוהים.

הנחיות חדשות של הממונה על הגנת הצרכן בעניין ביטול עסקה

על מנת להסדיר את הסוגיה ולמנוע כל ספק בעת ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו לפי מידות מיוחדות, הוציא הממונה על הגנת הצרכן בתאריך 11.6.2018 הנחיות חדשות המבהירות את "כללי המשחק".

הממונה על הגנת הצרכן קובע תנאים מצטברים על מנת לבחון האם מדובר במוצר שהוזמן על פי מידות או דרישות מיוחדות:

 1. האם מתקיימות מידות או דרישות מיוחדות בטובין? אם כן –
 2. האם הטובין אלה כבר יוצרו או לכל הפחות הוחל בייצורם?

הממונה על הגנת הצרכן מבהיר כי ניתן לדרוש בכל מקרה ביטול עסקה של רכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו על פי מידות או דרישות מיוחדות אם בית העסק טרם התחיל לייצרם.

לעיון בנוסח ההנחיות המלא לחצו כאן.

הגשת תביעה בגין אי ביטול עסקה לרכישת מטבחים או רהיטים

לפני הגשת תביעה בגין אי ביטול עסקה לרכישת מטבחים או רהיטים שלחו לבית העסק מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים ותפנו את בית העסק להוראות הממונה על הגנת הצרכן. ככל שבית העסק יסרב לבטל עסקה או ידרוש דמי ביטול בגובה אלפי שקלים (כפי שקורה לעיתים קרובות) אתם מוזמנים לקרואת את המדריך לניסוח כתב תביעה שיסייע לכם להגיש תביעה קטנה או תביעה לבית משפט השלום (במקרה זה כדאי להסתייע בעורך דין).

במקרה שבית העסק נוהג לפעול בניגוד להוראות הדין באופן שיטתי (כלפי לקוחות רבים), ניתן לשקול הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

36 תגובות

 1. לפני שנה וחצי חתמנו חוזה מול מטבחי זיו על מטבח בשווי כ40 אלף ש"ח. נלקחו מדידות בשטח של המטבח אך עדיין לא נחתמה הזמנה סופית והמטבח עוד לא ירד לייצור.
  כעת לאחר שנה וחצי של תכנון המטבח מולם (סה"כ 3 פגישות כולל הפגישה הראשונה), לא הצלחנו להגיע איתם לתוכנית מטבח שמספקת אותנו. אין להם פתרונות לדברים שחשובים לנו ואין להם גמישות לאפשר לנו תוכניות שונות מה"בלוקים" שהם מייצרים ולכן הגענו למסקנה שלא הגיוני לשלם 50 אלף שח על מטבח (זה כבר עלה לסכומים האלה) ולא להיות מרוצים מהתוצאה.
  אנחנו רוצים לבטל את העסקה. על פי סעיף 3 בחוזה שחתמנו כתוב כי "במקרה של ביטול ההזמנה, ייגבו דמי טיפול של 10%"

  מצד אחד יש את תקנה 5(א) בתקנות לביטול עסקה שמכוחה אני מבינה שאם המטבח עוד לא ירד לייצור אז אני זכאית לבטל את העסקה ולקבל מקדמה חזרה (בקיזוז 5% או 100 שח הנמוך מבינהם)

  מצד שני כבר נלקחו מדידות בשטח, דהיינו הם שכרו חברה חיצונית שתבוא לדירה שלי ותיקח מידות וזה אחד הטיעונים שלהם לכך שאני לא אקבל את הכסף חזרה.

  במידה ואלך לבית משפט – האם אתה משער שיפסקו לטובתי?

  תודה רבה

   1. קראתי את כל ההנחיות אך לא הייתה התייחסות מפורשת על מצב בו בית העסק סיפק שירותי מדידה של חדר המטבח בבית ולאחר מכן בוטלה העסקה. (הממונה מתייחס בכתב למתן שירותי עיצוב ותכנון בלבד, שזה חלק משירותי החברה. בעוד הם טוענים שלשם המדידות הם שכרו שירותי חברה חיצונית)

 2. שלום,
  רכשנו דירה מקבלן וסגרנו עם ספק מטבחים האומן על שדרוג המטבח. שילמנו את כל סכום המטבח ועכשיו אחרי שנתיים קיבלנו בשעה טובה מפתח. הקבלן בפשיטת רגל ולכן ספק המטבח דורש מאיתנו לשלם לו את "זיכוי הקבלן" שהוא טוען שלא קיבל, 5000 ש"ח.
  בתוך ההזמנה מופיעה שורה " מחיר לאחר זיכוי קבלן" עם סכום 0.
  בשום מקום לא כתוב ולא חתמנו שאנחנו אחראים לתשלום של הקבלן.
  האם הדרישה שלהם לגיטימית ואם לא מה אתה ממליץ לעשות, לשלם ולתבוע?
  תודה

  1. שלום,
   במידה ולא היה בינך לבין ספק המטבחים הסכם כלשהו, במסגרתו התחייבת לשלם בשם הקבלן במידה ויפשוט רגל, לא ברור מדוע ספק המטבחים פונה אליך.
   לא הייתי משלם את הכספים הנדרשים במצב זה.

   1. ואם הספק לא משתכנע ולא מוכן לשחרר את המטבח, האם לשלם ואז לתבוע?

    1. תלוי כמה זמן יש לך. אם יש עדיין זמן רב עד שיהיה צורך להתקין את המטבח ניתן להגיש תביעה ולדרוש מבית המשפט לחייב את החברה לספק את המטבח ללא תשלום נוסף.
     אם אין לך זמן והגיע המועד להתקנת המטבח בדירה יש לשלם תחת מחאה (לציין בכל דרך אפשרית כי התשלום מבוצע תחת מחאה) ולאחר מכן להגיש תביעה .

 3. לפני מספר ימים חתמנו על הזמנת מטבח בשווי עשרות אלפי שקלים ושולמה מקדמה. עדיין לא נלקחו מידות בדירה.
  בהסכם כתוב
  "הלקוח מודע לכך שהמטבח מיוצר במיוחד על פי המידות והדרישות המיוחדות שביקש והליך ייצור המטבח מתחיל ללא שיהוי עם החתימה על ההזמנה וזאת לעמוד בהתחייבות לאספקה עפ"י מוסכם. הליך זה כולל בין השאר בקרת איכות, הזמנת חו"ג, תפיסת זמן במערך היצור והלוגיסטיקה."
  לפי הבנתי הפסקה הזאת סותרת את הקביעה של מועד היצור של מדניות האכיפה בעניין ביטול עסקה טובין שיוצרו על פי מידות או דרישות מיוחדות של הצרכן מיום 11.6.2018.
  כמו כן כתוב "במקרה של ביטול ההזמנה, ייגבו דמי *טיפול* של 10%". מאחר וציינתי שזה הרבה, המוכר הוסיף בכתב יד "תשלום מקדמה ע"ס XXX ש"ח מהווה את *דמי הביטול* עד למדידה בשטח. לאחר המדידה לפי הסכם".

  האם אני יכול להתעקש שאסור להם לקחת יותר מ-100 ש"ח דמי ביטול?

 4. שלום רב
  הזמנתי חלונות אלומיניום אצל קבלן אלומיניום. עסקה ע"ס 110,000 שלמתי מקדמה ע"ס 25,000. בביתי נעשו מדידות ועברו למעלה מ 14 יום. אני מעוניין לבטל את העסקה וידוע לי שקבלן האלומיניום טרם הזמין חומר. הקבלן דורש דמי ביטול בגובה 50% מערך המקדמה. האם ניתן לבטל את העסקה מבלי לשלם 12.5K ש"ח?
  תודה

 5. שלום,
  אתמול בצהריים רכשתי מזנון ושולחן לסלון מחברה קטנה לפי מידות מיוחדות כי לא היה להם במלאי את המידות שרציתי.
  היום בבוקר בעלי ניסה לבטל את העיסקה אך הבעלים אומר כי הנגר כבר התחיל לעבוד על המזנון.
  יש דרך לבטל את העיסקה? איך אני יכולה לדעת אם הוא באמת התחיל לעבוד על המזנון או שהוא משקר?
  תודה

  1. שלום,
   האם ההזמנה בוצעה בבית העסק או באמצעות טלפון/הזמנה דרך האינטרנט?

   אם בית העסק החל להכין את הרהיטים יש בעיה לבטל את העסקה. תדרשי להגיע לבית העסק/נגריה כדי לראות שאכן החלו לעבוד על ההזמנה שלך.

 6. שלום,
  עשיתי הזמנת מטבח בחברה גדולה.
  שילמתי מקדמה אבל בפועל לא התקדמנו ולא ירד לייצור כי לא היו תוכניות סגורות ובחירת חומרים וכו.
  האם יכולים לחייב אותי על המשך התהליך?
  האם יש אפשרות לקבל את המקדמה?

 7. שלום,
  חתמנו על הזמנת מטבח אך עוד לא נלקחו מידות ועברו למעלה מ14 יום מיום חתימת החוזה.
  החברה דורשת 10% על ביטול.
  האם זה הגיוני?

   1. היי תודה על התגובה,
    האם במצב כזה דמי ביטול עסקה צריכים להיות לפי 5% מסכום העסקה/100 ש”ח?
    בהזמנה כתוב סעיף ש"הלקוח מודע שהמטבח מיוצר…. הליך יצור המטבח מתחיל ללא שיהוי…"

    1. שלום,

     סכום דמי ביטול העסקה נקבע בהתאם לשווי העסקה, אך בכל מקרה לא יותר ממאה שקלים.

     המשפט בהסכם מאוד תמוה, במיוחד אם טרם נלקחו המידות המדויקות, ולכן אין אפשרות להתחיל את הליך ייצור המטבח.

 8. במקרה של הזמנת פינת אוכל בבמידות וצבע מיוחדים +כיסאות. הסחורה שסופקה לא זהה לסחורה שהוזמנה לא רגלי השולחן ולא הכיסאות(מלבד הפלטה). בית עסק לא מוכן לביטול עסקה(ולקבל בחזרה את המקדמה), וכופה עלינו לקבל את הסחורה כפי שהוזמנה (קבע שביום ראשון נקבל את הסחורה ואם נסרב יניח אותה מחוץ לדירה). ורוצה לחייב אותנו על יתרת העסקה.

   1. יש צורך בהודעה בכתב לבעל העסק על ביטול עסקה. או שמספיק שהתכתבנו איתו בהודעות והודענו לו שם על ביטול עסקה?

    1. לא יודע מה כתבתם בדיוק בהודעות כך שאני לא יכול להביע את דעתי.
     מעבר לכך, המקרה מצריך ייעוץ פרטני ואין באפשרותי לסייע באופן וירטואלי.
     ככל שאת מעוניינת, את מוזמנת ליצור קשר טלפוני עם משרדי ולתאם פגישת ייעוץ. הפגישה כרוכה בתשלום.

 9. שלום רב, ביום חמישי האחרון סגרתי עסקה ברגבה מטבחים על סך 35,000 שח. ואף שילמתי מקדמה על סך 7000 שח. שעה לאחר מכן התקשרתי לבקש לבטל העסקה והם טענו שאני צריכה לשלם 3,000 שח על ביטול העסקה כי נמסרו לי התכניות..
  אציין שהייצור אמור להתחיל רק עוד שנה וחצי לפחות..
  האם באמת אני חייבת לשלם כעת 3000 שח לביטול העסקה רק כי התכניות אצלי בידיים? יש איזשהו שחוק שמגן עליי?

 10. שלום רב. מה לגבי ריהוט שנקנה בחנות במידות מיוחדות אך הריהוט שסופק אינו זהה לריהוט שסופק? החנות מודה בטעות ורוצה לייצר ריהוט נוסף זהה. אנו לא מעוניינים האם אנחנו יכולים לבטל העיסקה?

 11. שלום
  בתאריך 13/8 שילמנו מקדמה על מטבח אולם טרם סגרנו על עיצוב סופי ועל כן עוד לא התחיל שלב הייצור. עם זאת בוצעו מדידות של המטבח ואנו אמורים להיפגש לחתימת חוזה בשבוע הבא. אנו חוששים כי העסקה לא מתאימה לנו מבחינת תקציב ושוקלים לבטל אותה. האם כל עוד לא התחיל הייצור אך עברו 14 יום מתשלום המקדמה ניתן יהיה לבטל את העסקה ולקבל חזרה את כספי המקדמה?

  תודה

 12. היי, ב15/1/2018 סגרנו עיסקה עם חברת מטבחים. הודענו היום על ביטול עיסקה ונאמר לנו שלא ניתן לבטל.
  לא לקחו מידות, לא התחילו ייצור בכלל. המטבח היה אמור להיות מוכן רק בעוד 7 חודשים (הבית עוד בבניה) האם ניתן לבטל? ואם כן מהם דמי הביטול?

 13. ומה קורה אם חברת המטבחים מתעצלת ולא מייצרת המוצר וגורמים לי נזק שאי אפשר להתקדם בשיפוץ הבית האם אוכל לבטל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 + eleven =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב