רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו לפי מידות מיוחדות

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים

על פי חוק הגנת הצרכן ותקנות הגנת הצרכן, בחלק ניכר מהמקרים צרכנים רשאים להודיע לבית העסק על ביטול עסקה תוך 14 ימים. למרות זאת, צרכנים מתקשים לקבל החזר כספי בעת ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו לפי מידות מיוחדות, שניתנו על ידי הצרכן לבית העסק.

במאמר זה תקראו על הנחיות חדשות של הממונה על הגנת הצרכן מיום 11.6.2018 המתייחסות, בין היתר, למצבים בהם ניתן לדרוש ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים, גם אם הם הוזמנו על פי מידות או דרישות מיוחדות.

משרדנו קיבל לאחרונה פניות רבות של לקוחות אשר רכשו מטבחים בחברת מטבחי זיו תעשיות (1990) בע"מ, ונתקלו בקושי לבטל את העסקה. אם רכשתם מטבח בחברה זו מאמר זה עשוי לסייע לכם.

מהן אותן מידות או דרישות מיוחדות?

מוצר שנמכר מתצוגת החנות או קטלוג החנות, בדרך כלל, לא נכלל בגדר מידות או דרישות מיוחדות, אך מספיק שהלקוח משנה את מידות המוצר, ולעיתים אף הצבע של המוצר, כדי שהדבר יחשב כמידות או דרישות מיוחדות.

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שיוצרו לפי מידות מיוחדות עשויה להיות בעייתית מבחינת בית העסק משום שהוא עשוי להפסיד אלפי, ולעיתים עשרות אלפי שקלים בגין אותה הזמנה. הבעיה היא שיהיה קושי רב למכור מחדש רהיט או מטבח שיוצר על פי מידות ספציפיות שניתנו על ידי לקוח קודם שבחר לבטל את העסקה, משום שהסיכוי למצוא לקוח נוסף שיבחר בדיוק באותן מידות/צבע וכו' איננו גבוה.

ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שיוצרו לפי מידות מיוחדות
דוגמה לדרישה מיוחדת של הלקוח

הוראות החוק החלות על ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים

בהנחה שביצעתם את ההזמנה בחנות (ולא דרך האינטרנט או הזמנה טלפונית) יחולו על העסקה תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), תשע"א – 2010.

במקרים הרלוונטיים לביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שיוצרו לפי מידות מיוחדות תחול תקנה 6(א)(2) שקובעת כך:

זכות הביטול כאמור בתקנות אלה לא תחול לגבי

(2) טובין שיוצרו במיוחד בעבור הצרכן על פי מידות או דרישות מיוחדות;

כלומר, המחוקק הכיר במצבים שבהם לא ניתן לבטל עסקה משום שביטול העסקה במקרים אלה יגרום לנזק משמעותי לבית העסק, שיתקשה מאוד למכור את אותו ריהוט או מטבח שיוצר על פי מידות מיוחדות.

שימו לב: הדגש כאן הוא על ייצור ולא על הזמנה. הייצור מתבצע בשלב מאוחר להזמנה, ולעיתים חודשים לאחר ההזמנה.

חברות לייצור רהיטים או מטבחים משתמשות בסעיף זה באופן קבוע כדי להקשות על לקוחות להודיע על ביטול עסקה, ואם הלקוח מודיע בפועל על ביטול עסקה הן מודיעות לו שהוא איננו זכאי על פי הוראות הדין לבטל עסקה משום שמדובר בעסקה על פי מידות או דרישות מיוחדות.

מטבע הדברים החברות כלל לא יספרו לכם שהן לא התחילו בייצור בפועל של הרהיט או המטבח שהזמנתם.

טריק נוסף של חברות אלה הוא לדרוש דמי ביטול העולים על הקבוע בתקנה 5(א):

ביטל הצרכן את הסכם הרכישה, כאמור בתקנה2, רשאי העוסק לגבות מהצרכן דמי ביטול בשיעור של5% ממחיר הטובין או מערך השירות או 100 שקלים חדשים לפי הנמוך מביניהם.

כלומר, במקום לדרוש, לכל היותר דמי ביטול בגובה 100 ש"ח חברות אלה דורשות דמי ביטול בגובה 10%-20% מסכום העסקה. אם נניח שהצרכן ביצע הזמנה על סך 50,000 ש"ח, דמי הביטול במקרה זה עשויים להגיע ל-5000 – 10000 ש"ח.

זהו כמובן מכשול רציני בפני לקוח השוקל לבטל את העסקה, ובחלק מהמקרים הלקוח יעדיף להשלים את העסקה ולקבל את הרהיטים או המטבח שהוא הזמין, גם אם הוא לא מעוניין בהם, במטרה להימנע מלשלם דמי ביטול כה גבוהים.

הנחיות חדשות של הממונה על הגנת הצרכן בעניין ביטול עסקה

על מנת להסדיר את הסוגיה ולמנוע כל ספק בעת ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו לפי מידות מיוחדות, הוציא הממונה על הגנת הצרכן בתאריך 11.6.2018 הנחיות חדשות המבהירות את "כללי המשחק".

הממונה על הגנת הצרכן קובע תנאים מצטברים על מנת לבחון האם מדובר במוצר שהוזמן על פי מידות או דרישות מיוחדות:

  1. האם מתקיימות מידות או דרישות מיוחדות בטובין? אם כן –
  2. האם הטובין אלה כבר יוצרו או לכל הפחות הוחל בייצורם?

הממונה על הגנת הצרכן מבהיר כי ניתן לדרוש בכל מקרה ביטול עסקה של רכישת רהיטים או מטבחים שהוזמנו על פי מידות או דרישות מיוחדות אם בית העסק טרם התחיל לייצרם.

לעיון בנוסח ההנחיות המלא לחצו כאן.

הגשת תביעה בגין אי ביטול עסקה לרכישת מטבחים או רהיטים

לפני הגשת תביעה בגין אי ביטול עסקה לרכישת מטבחים או רהיטים שלחו לבית העסק מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים ותפנו את בית העסק להוראות הממונה על הגנת הצרכן. ככל שבית העסק יסרב לבטל עסקה או ידרוש דמי ביטול בגובה אלפי שקלים (כפי שקורה לעיתים קרובות) אתם מוזמנים לקרואת את המדריך לניסוח כתב תביעה שיסייע לכם להגיש תביעה קטנה או תביעה לבית משפט השלום (במקרה זה כדאי להסתייע בעורך דין).

במקרה שבית העסק נוהג לפעול בניגוד להוראות הדין באופן שיטתי (כלפי לקוחות רבים), ניתן לשקול הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

תיקון מוצר מחודש – האם חלה אחריות יצרן?

תיקון מוצר מחודש זאת סוגיה שעולה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכים בין לקוחות לבתי עסק, משום שלרוב מוצרים מחודשים נמכרים במחירים אטרקטיביים בצורה משמעותית ביחס למוצרים

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב