רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל – היתרונות והחסרונות

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

האם ידעתם שאתם יכולים להגיש במקרים מסוימים כתב תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל? כלומר, לקצר את ההליך בצורה משמעותית ובמקרים מסוימים לדלג לחלוטין על ניהול התביעה בבית המשפט. אם לא, ואתם שוקלים להגיש בעתיד תביעה – המאמר הזה עשוי בהחלט לסייע לכם לקבל פיצוי כספי הרבה יותר מהר ממה שחשבתם.

מהי תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל?

תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל זהו הליך מקוצר אשר מוגש ישירות להוצאה לפועל, ולא לבית המשפט, ובמסגרתו הנתבע אינו רשאי להגיש אוטומטית כתב הגנה (זהו יתרון משמעותי לתובע), אלא עליו להגיש התנגדות לביצוע תביעה על סכום קצוב (תוך 30 ימים מיום קבלת האזהרה על פתיחת התיק בלשכת ההוצאה לפועל).

במסגרת ההתנגדות על הנתבע לצרף טופס 218 ותצהיר לאימות העובדות המפורטות בהתנגדות. למעשה, מקשים על הנתבע ביחס לניהול תביעה בבית המשפט.

מתי ניתן להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל?

ניתן להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל במקרים הקבועים בסעיף 81א1 לחוק ההוצאה לפועל. סעיף 81א1(א) קובע כך:

תביעה שהיא אחת מאלה:

(1)תביעה על סכום כסף קצוב הבאה מכוח חוזה או התחייבות מפורשים, שיש עליה ראיה בכתב;

(2) תביעה הבאה מכוח חיוב לשלם סכום כסף קצוב שעילתו בהוראה מפורשת של חיקוק, ניתן לבקש לבצעה בהוצאה לפועל כמו פסק דין של בית משפט בכפוף להוראות סעיף זה, ובלבד שסכום התביעה אינו עולה על 75,000 שקלים חדשים ביום הגשתה, והוא אף אם עלה הסכום לאחר מכן מחמת הפרשי ריבית או הצמדה (בסעיף זה – תביעה על סכום קצוב).

כלומר, תוכלו להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל במקרים אלה:
1. סכום התביעה אינו עולה על 75 אלף ש"ח במועד ההגשה.
2. התביעה מבוססת על חוזה או התחייבות אחרת שיש עליה ראיה בכתב (יש לכם מסמך בכתב להוכיח את קיומו של החוזה).
3. ישנם חוקים המאפשרים לקבל פיצוי קבוע (לדוגמה פיצויים לדוגמה או פיצויים ללא הוכחת נזק). כל עוד סכום התביעה לא עובר את ה-75 אלף ש"ח, תוכלו להגיש אותה במסגרת תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

מכתב התראה לפני תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל

סעיף 81א1(ב1) לחוק ההוצאה לפועל קובע כך:

(ב1) המבקש לבצע תביעה על סכום קצוב לפי הוראות סעיף זה, ימציא לנתבע, בדואר רשום עם אישור מסירה, התראה בדבר כוונתו להגיש את התביעה כאמור לביצוע בהוצאה לפועל (בסעיף זה – ההתראה); לא הצליח המבקש להמציא לנתבע את ההתראה באופן האמור, והיה המבקש מיוצג על ידי עורך דין, יוכל עורך הדין להמציא את ההתראה באמצעות מסירה אישית לפי הוראות תקנות סדר הדין ויחולו לעניין זה הוראות תקנות 489 ו-490 לתקנות סדר הדין.

סעיף זה מטיל על מי שבוחר להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל לשלוח מכתב התראה לפני נקיטת ההליך. לא ניתן יהיה לפתוח את ההליך ללא שליחת מכתב התראה בנוסח ייעודי וקבוע מראש.

זהו נוסח מכתב ההתראה לפני הגשת תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל:

מכתב התראה לפני הגשת תביעה על סכום קצוב בהוצאהל פועל

שימו לב: לא ניתן להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל לפני שחלפו 30 ימים מיום שליחת המכתב לחייב (סעיף 81א1(ג) לחוק ההוצאה לפועל). זהו חיסרון מבחינת התובע וחובה שכזאת אינה קיימת לפני שמגישים תביעה לבית המשפט. יחד עם זאת, יתרונות ההליך בהוצאה לפועל עולים על החסרונות.

פרט חשוב נוסף שעליכם לקחת בחשבון הוא שאם הנתבע לא קיבל את המכתב באמצעות דואר רשום וביצעתם את המסירה באמצעות שליח, עליכם לצרף תצהיר מוסר מטעם השליח. את תצהיר המוסר ניתן למצוא באתר רשות האכיפה והגבייה.

כתב תביעה על סכום קצוב לדוגמא

אחרי שהכנתם ושלחתם מכתב התראה לפני תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל אתם יכולים להתפנות להכין את כתב התביעה עצמו. כתב תביעה על סכום קצוב הוא בדרך כלל כתב תביעה קצר מאוד, לרוב לא יותר מ-2-3 עמודים.

כתב תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל חייב להיות מוגש עם ההסכמים או הראיות בכתב על קיומו של החוב, אחרת לא יקבלו את כתב התביעה (הפקידות בהוצאה לפועל בודקות בדרך כלל את כל המסמכים המוגשים).

זהו כתב תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל לדוגמא:

כתב תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל יש להגיש ביחד עם טופס 203, אחרת כתב התביעה לא יתקבל.

במקרים מסוימים תוכלו גם לפתוח תביעה על סכום בהוצאה לפועל מבלי להגיע כלל ללשכת ההוצאה לפועל. לצורך כך תצטרכו להצטייד מראש בכרטיס חכם.

יש לכם שאלות בעניין תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל? תשאירו תגובה בתחתית העמוד ואשתדל להתייחס בהקדם.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

10 + 14 =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב