אושרה תביעה ייצוגית נגד בזק – גבתה כספים בגין מכתבי התראה

תביעה ייצוגית נגד בזק

צריכים ייצוג משפטי בתביעה מעל 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

בתאריך 31.3.2022 אישר בית המשפט המחוזי מרכז תביעה ייצוגית נגד בזק בגין משלוח מכתבי התראה לחייבים שטרם נפתח נגדם תיק הוצאה לפועל (ת"צ 44120-03-20 נצחיה לפינר נ' בזק – חברה ישראלית לתקשורת בע"מ).

בזק טענה בתגובתה כי סכום החיוב עבור מכתב התראה עשוי להגיע עד 340 ש"ח.

הנימוק לצורך אישור תביעה ייצוגית נגד בזק

בית המשפט המחוזי נימק את החלטתו לאשר תביעה ייצוגית נגד בזק, בין היתר, כך:

השאלה הנשאלת בבקשת אישור זו תחומה ומוגדרת: הדין קובע מהן הוצאות הגביה שרשאית בזק לגבות מאת חייב שלא שלם את חובו (סעיף 2 בתקנות הגביה). האם רשאית בזק להוסיף על כך דמי משלוח מכתב התראה?

בהעדר מקור חוקי לכך – התשובה הראשונית היא שלילית. כך נקבע בתקנות, לפי סעיף 16  בחוק המסמיך. למעלה מן הצורך ראו גם סעיף 17 בחוק הבזק. ואולם בזק טוענת כי משעה שהמנוי לא שלם את חובו, והחוב הוצא לגבייה "חיצונית" ע"י עו"ד שאינו עובד של בזק – החייב שוב אינו "מנוי" שלה, והגנת החוק בענין זה ניטלת ממנו. לא זו אף זו: ברוב המקרים פתיחת תיק הוצאה לפועל כלפי חייב כזה מותנית במשלוח מכתב התראה. משום כך יש לחייב את החייב בתשלום עבור מכתב ההתראה.

אבהיר מיד: אין מקור חוקי לתשלום הנדרש עבור מכתב ההתראה. גם לפי חוק ההוצאה לפועל אין אבחנה בין תשלום עבור מכתב התראה לבין פעולות גביה אחרות (המשיבה הפנתה אמנם לסעיף 9(ב) בחוק ההוצאה לפועל, שלפיו האגרות וההוצאות לנקיטת ההליכים יחולו על החייב, אך קריאה זהירה בחוק תעלה כי נדרש להוצאות אלו אישור בתקנות או באישור של מנהל לשכת ההוצאה לפועל – סעיף 9(ג) (ראו גם ת"צ (מחוזי ת"א) 4768-08-15אבני נ' עיריית רמת גן פסקאות 7-6 (5.3.2017, כב' השופטת י' שיצר)).

אין לקבל את טענת בזק, שלפיה משלוח מכתב ההתראה הוא לטובת החייב, משום שאחרת ניתן לחייב אותו לפי כללי לשכת עורכי הדין (התעריף המינימלי המומלץ), תש"ס-2000. גם אם קיים הגיון מסחרי בגביית הסכום, משעה שנאסר לגבותו בחקיקת המשנה – אין לעקוף את החקיקה באמצעות פרשנות שמתייחסת לנושא כללי, כתעריף המינימלי של לשכת עורכי הדין.

בזק מנסה להרחיק את עצמה מעורכי הדין החיצוניים, כאילו אינם קשורים אליה, כאילו בזק "יוצאת מן התמונה" לאחר העברת התיק לטיפולם, או כי קנו מידי בזק את החוב (פסקאות 18 ו-19 בתשובת המשיבה לבקשת האישור). אין לקבל עמדה כזו. מדובר בעורכי דין שמונו על ידי בזק ומייצגים אותה. עורכי הדין החיצוניים אינם עומדים ברשות עצמם בנפרד מן הלקוחה, ולא חלים עליהם דינים אחרים מאלו שחלים על הלקוחה שלהם.

גם אם לפי ההסכם עם בזק שכר הטרחה ששולם עבור מכתב ההתראה נותר בידיהם, אין המדובר אלא בהסכם פנימי בין בזק לבין עורכי הדין, שאינו יכול להיות מנוגד לדין. אין חשיבות לענין זה לטענת בזק שלפיה המחירים נמוכים יחסית בעבור עבודה שעורכי דין נוהגים לגבות שכר בעבורה. גם העובדה שבמכתב ההתראה נכתב כי אם ישולם החוב תישא המבקשת בסכום מופחת של 70 ₪, אינה משנה מן העיקרון.

כאמור, בית המשפט המחוזי הורה על אישור תביעה ייצוגית נגד בזק, ובשלב זה חייב את בזק בהוצאות משפט בגובה 18 אלף ש"ח.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות. למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט. נחוץ לכם ייצוג משפטי מקצועי? צרו קשר עוד היום.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876

יש לכם שאלה? תכתבו לנו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

one × 4 =

מידע נוסף שעשוי לעניין אתכם

תביעה על שיימינג בפייסבוק
הוצאת דיבה - לשון הרע

תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת – מה כדאי לדעת?

מהו שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת? בעקבות התפתחות הטכנולוגיה ובעקבות החשיפה האדירה של רשת האינטרנט והרשתות החברתיות כגון פייסבוק, אנשים רבים נוטים לפרסם מידע פוגעני

קרא עוד »
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לקוחות משרדנו קיבלו פיצויים כספיים משמעותיים - רוצים שנלחם בבית משפט גם בשבילכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי (משרדנו מטפל בתביעות מעל 50 אלף ש"ח בלבד)

יצירת קשר

03-6427876

נתקלתם בבעיה משפטית ואתם צריכים ליווי משפטי? צרו קשר ונשמח לסייע גם לכם

צריכים ייצוג משפטי בתביעה מעל 50 אלף ש"ח? צרו קשר עכשיו עם עורך דין אדי בליטשטיין

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב