שכר טרחה בסך כ-16 מיליון שקלים – שיא במסגרת תביעה ייצוגית

attorney-fees

שכר טרחה יוצא דופן נפסק לאחרונה במסגרת תביעה ייצוגית נגד מיטב דש (ישראל גרינברג נ' מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, החלטה מיום 20.12.2021).

במסגרת הליך זה אשר הגיע לסיומו בפסק דין (אין הרבה תביעות ייצוגיות שמסתיימות בפסק דין סופי, שכן, לרוב הליכים אלה מסתיימים בהסכם פשרה או בהסתלקות) נפסק לטובת חברי הקבוצה פיצוי כספי בסכום מצטבר בסך כ-400 מיליון שקלים.

שכר טרחה בסכום משמעותי עבור עורכי דין – הכרחי לצורך ניהול תביעה ייצוגית

במסגרת החלטתו בית המשפט המחוזי התייחס לסוגיית שכר טרחה של עורכי הדין וקבע כי אכן ראוי לפסוק שכר טרחה משמעותי לעורכי דין שמצליחים להוביל לפיצוי משמעותי לחברי הקבוצה שנפגעה (אשר יוצגה על ידם במסגרת התביעה הייצוגית) משום שעורכי הדין הם מעין "יזמים" אשר פועלים במישור המשפטי, משקיעים שעות עבודה רבות ולעיתים סכומי כסף משמעותיים וציפייתם לקבל תגמול כספי משמעותי היא ציפייה סבירה.

בין היתר בין המשפט המחוזי קבע כך:

הגמול ושכר הטרחה בתובענות ייצוגיות הם הכוח המניע את עורכי הדין והתובעים המייצגים להגיש תובענות ייצוגיות. חוק תובענות ייצוגיות, עומד על המטרות שבהגשת תובענות ייצוגית וביניהן: מימוש זכות הגישה לבית המשפט; אכיפת הדין והרתעה מפני הפרתו; מתן סעד הולם לנפגעים מהפרת הדין וניהול יעיל, הוגן וממצה של תביעות.

מטרות אלו לא יושגו מבלי שהמייצגים (התובעים ובאי הכוח) יקבלו תגמול הולם בתמורה לעבודתם (ראו בהרחבה לעניין זה ע"א 8037/06 שי ברזילי נ' פריניר (הדס 1987) בע"מ, פ"ד סז (1) 410 (2014, להלן: עניין פריניר)). כפי שנאמר בדברי ההסבר להצעת החוק (ה"ח פ/890 הועברה לועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ביום 25.2.04): "הואיל ומלכתחילה הנזק לכל תובע בנפרד קטן ולא מצדיק התדיינות משפטית, הדרך ליצור אינטרס להגשת התביעה היא על ידי הבטחת שכר משמעותי לנציג".

היינו, כיון שככלל, תובענות המוגשות כייצוגיות, הינן כאלה, שלולא היו מוגשות במאוחד, כנראה לא היו מוגשות כלל בשל סכומן הנמוך, ובהעדר מידע לגבי עילת התביעה. על כן, חוק תובענות ייצוגיות כלל תמריצים לעניין זה, בהם גמול לתובע המייצג ושכר טרחה לבאי הכוח המייצגים בשים לב לתרומת התובענה למטרות שביסוד התובענה הייצוגית בכלל, ולקבוצה במקרה הספציפי בפרט.

יש המכנים את עורכי הדין והתובע המייצג "מעין יזמים", היוזמים את התובענה הייצוגית, כדי להגשים את מטרות החוק, ובד בבד, לזכות בתגמול הולם.

הבסיס הרעיוני לתמורה שיש ליתן לתובע המייצג, ולשכר הטרחה לבאי הכוח המייצגים, הוא עשיית עושר ולא במשפט. התובע המייצג ובאי הכוח המייצגים עמלו וטרחו לטובת הקבוצה, ואם הקבוצה זכתה לתמורה בשל מאמציהם, עליהם לקבל שכר ראוי, כדי לקדם הגשת תובענות ייצוגיות במקרים הראויים…

לאור כל האמור לעיל תישא מיטב דש בהוצאות ושכ"ט של באי הכוח המייצגים בסכום כולל של  15,849,840 לסכום זה יש להוסיף את שכ"ט המומחה בחוות דעתו הראשונה  58,500 שקלים, ובחוות דעתו המשלימה בסכום של 15,414.75, ובסך הכל:  15,923,754.8 שקלים. מסכום זה יש להפחית הוצאות ששולמו לבאי הכוח המייצגים עם אישור התובענה כייצוגית בסכום של 88,500 שקלים, היינו 15,835,255 שקלים.

האם מלבד שכר טרחה יש לפסוק גם גמול גבוה לתובע הייצוגי?

כאשר נפסק פיצוי לקבוצת הנפגעים משולם שכר טרחה לעורך הדין שייצג את הקבוצה וגם גמול לתובע הייצוגי עבור הסיכון שהוא נטל על עצמו בשעה שהחליט להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית. הגמול תמיד יהיה נמוך יותר ביחס לגובה שכר טרחה המשולם לעורך הדין.

בעניין הגמול לתובע הייצוגי בית המשפט קבע, בין היתר, כך:

המטרה שבבסיס פסיקת הגמול לתובע המייצג היא תמורה בגין הנטל שלקח על עצמו בשם הקבוצה כולה, והסיכון שמא תידחה. מטרת הגמול היא לעודד תובעים מייצגים להגיש תובענות ייצוגיות ראויות.

ולענייננו, כאמור, אין מחלוקת כי התובענה הפיקה תועלת מרשימה לחברי הקבוצה, וכי יש לה חשיבות ציבורית.

כמובן, ככל שיש יותר מתובע ייצוגי אחד, על הסכום להתחלק בין התובעים המייצגים. במקרה שלפניי יש לתת את הדעת שההליך התנהל במלואו, והתובעים נדרשו להעיד, ולהיות מעורבים בהליך שהתמשך שנים, וכן לתרומתם הייחודית להליך.

לאור כל האמור לעיל אני מעמידה את הגמול לתובעים המייצגים על 2.3 מיליוני שקלים (כ-15% מסכום שכר הטרחה), היינו 1,150,000 לכל אחד מהתובעים המייצגים (גרינברג ולוינרד). סכום זה יתווסף על שכר הטרחה שנפסק לעיל.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב