סלקום תשלם כ-30 מיליון ש"ח בסיומה של תביעה ייצוגית

סלקום

בתאריך 13.6.2021 ניתן פסק דין סופי במסגרת תביעה ייצוגית נגד סלקום, במסגרתו חברת סלקום חוייבה להחזיר לציבור קרוב ל-30 מיליון שקלים בעקבות גביית יתר (ת"צ 28449-12-14 בת אל יעבץ נ' סלקום ישראל בע"מ).

תחילתו של הליך זה עוד בשנת 2014 והוגש הוגש נגד סלקום מכיוון שהחברה נהגה לגבות דמי מנוי חודשיים מלאים גם אם הלקוח התנתק ממנה באמצע החודש. כלומר, גם אם לא הייתה ללקוח שום אפשרות לצרוך את שירותי החברה, החברה בכל זאת גבתה ממנו תשלום מלא כאילו הוא צרך את שירותיה במשך חודש מלא.

בתאריך 4.4.2018 בית המשפט המחוזי אישר את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית ובכך החל שלב התביעה הייצוגית, אשר הסתיים בתאריך 13.6.2021. מפסק הדין עולה בבירור כי סלקום חזרה על טענותיה בשלב התביעה הייצוגית, וניתן אף להבחין בביקורת של בית המשפט על סלקום בעניין זה. ניתן היה בהחלט לחסוך שלוש שנים ולהגיע לפשרה שאולי אף הייתה מאפשרת לסלקום להחזיר ללקוחותיה סכום כסף נמוך יותר.

בית המשפט: סלקום פעלה בניגוד להוראות "עסקת מתמשכת"

כאמור, בית המשפט המחוזי קיבל את טענות התובעת ופסק נגד סלקום במסגרת תביעה ייצוגית. בין היתר נקבע כך:

בשלב זה של הדיון אין מחלוקת כי סעיף 13ד(ג) לחוק הגנת הצרכן, שכותרתו "ביטול עסקה מתמשכת", חל על נסיבות המקרה דנן, שכן העסקה מושא הדיון היא "עסקה מתמשכת", כהגדרתה בסעיף 13ג(א) לחוק הגנת הצרכן (ר' סעיפים 42-48 להחלטת האישור).

מנקודת מוצא זו, נבחנה בהחלטת האישור שאלת פרשנותו של סעיף 13ד(ג) לחוק הגנת הצרכן, והאם יש לפרשו באופן המחייב את הנתבעת לגבות חיוב יחסי עד למועד בו התנתק הלקוח מהשירות, כך שאם התנתק במהלך מחזור החיוב, לא יחויב עבור מחזור חיוב מלא, אלא באופן יחסי בלבד.

התשובה בהחלטת האישור לשאלה פרשנית זו הייתה תשובה חיובית, ואציין כבר עתה, כי לא מצאתי מקום לשנות מהמסקנה ומהקביעות אליהן הגעתי בהחלטת האישור.

סלקום טענה כי גביית מלוא התשלום במקרים בהם מבוטל הסכם במהלך מחזור חיוב מהווה "נורמה שכיחה במשק", וכי כך נוהגים עשרות עוסקים, לרבות גופים ציבוריים. לטענת סלקום, הדבר מהווה אינדיקציה לכך כי רבים מן העוסקים היו סבורים ועדיין סבורים כי הדבר מותר. לתמיכה בטענתה, הגישה סלקום כרך מוצגים הכולל עשרות הסכמים של רשויות מקומיות וחברות עירוניות בנוגע לצהרונים, מעונות יום וחוגים, בהם מחויב הלקוח במלוא התשלום הקבוע במקרי ביטול במהלך מחזור החיוב

דינה של טענה זו דחיה.

ראשית, אפילו נוהגים עוסקים אחרים כפי שנהגה סלקום, אין בכך כדי לרפא התנהגות שאינה כדין, אלא להיפך, ראוי עוד יותר להגביר את האכיפה ואת ההרתעה מפני התנהגות כזו.

שנית, ספק אם ההסכמים שהוצגו מהווים עסקה מתמשכת, שכן הם קצובים לשנת לימודים אחת, שתקופתה מוגדרת פרטנית בכל הסכם, ויסוד ההמשכיות שבהם אינו בולט או אינו קיים. זאת, בניגוד להסכם "חופשי לכולם" מושא התובענה שבכותרת, שעוסק ב"תוכנית שאין לה מועד סיום, ובמסגרתה ניתנים שירותי סלקום ללקוח לא כשירות חד פעמי, אלא כשירות מתמשך" (סעיף 44 להחלטת האישור).

שלישית, הרוב המכריע של אותם ההסכמים אינו כולל הוראה בדבר זכות ביטול בכל עת, אלא מגביל את הביטול עד מועד מסוים ובתנאים, וגם ההסכמים המעטים שאינם מגבילים את הביטול עד מועד מסוים, אינם כוללים הוראה מפורשת בדבר זכות ביטול "בכל עת" ומתנים את הביטול בתנאים שונים. 

הנתבעת טענה עתה כי בשני מקרים שנדונו לאחר מתן ההחלטה בבקשת האישור, אישר מותב זה הסתלקויות מבקשות אישור בעניינים דומים, וכי הדבר מעיד על כך שאין מקום להוסיף ולדבוק בפרשנות שניתנה בהחלטת האישור להוראות סעיף 13ד(ג) לחוק הגנת הצרכן.

אציין בראש ובראשונה כי הקביעות שנקבעו בהחלטת האישור לגבי משמעותן של הסתלקויות בעינן עומדות, דהיינו כי הסתלקות אינה מכריעה במחלוקות בין הצדדים, ולפיכך אינה יכולה להוות אסמכתא לטענה של צד זה או אחר.

אוסיף כי הסתלקויות אינן מהוות מעשה בית דין, אינן דומות אחת לשנייה, ויש לבחון את רקען, את תועלתן ואת ההתחייבויות הכלולות בהן, ככל שקיימות כאלה.

פסק דין של הסתלקות אינו מהווה כשלעצמו הודאה באי צדקת התובענה או באי נכונות פרשנות זו או אחרת.

בעקבות פסק הדין הגמול לתובע הייצוגי ושכר הטרחה לעורכי דינו צפוי לעבור את ה-4 מיליון שקלים.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חיוג לעורך דין אדי - 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב