תביעה ייצוגית נגד חברת קדישא – הפלתה יוצאי ברית המועצות

תביעה ייצוגית נגד חברת קדישא

בתאריך 24.6.2021 אישר בית המשפט המחוזי בלוד בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת קדישא, בטענה שחברת קדישא הפלת יוצאי ברית המועצות לשעבר ביחס ליהודים אחרים (ת"צ 40693-11-16 אריק אברוקין נ' חברת קדישא (גחש"א) פתח תקווה).

בבסיס הבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת קדישא עמדה הטענה לפי חברת קדישא מפלה יוצאי ברית המועצות לשעבר משום שעובדי חברת קדישא קברו את הנפטרים בחלקות נפרדות, הגם שהיה מדובר ביהודים. הטענה היא שקבורה בחלקות נפרדות מהווה הפליה אסורה.

חברת קדישא טענה כי קברה את הנפטרים מברית המועצות לשעבר בחלקות נפרדות משום שליוצאי ברית המועצות לשעבר ישנו מנהג לשים תמונה של הנפטר על המצבה. לטענת חברת קדישא מדובר במנהג הנוגד את ההלכה. יחד עם זאת, בעת חקירת נושאי המשרה בחברת קדישא התברר שמדובר במנהג הנהוג בקרב כ-10% בלבד מהנפטרים. נושאי המשרה בחברת קדישא אף הודו שלא הציעו ליהודי ברית המועצות לשעבר להיקבר בחלקות "רגילות" שבהן אין תמונות על גבי המצבות.

רק בשנת 2016 חברת קדישא שינתה את הנוהל ועדכנה יוצאי ברית המועצות לשעבר שבאפשרותם לבחור באיזו חלקה הם יכולים לקבור את קרובי משפחתם שנפטרו.

ישנו בסיס לניהול תביעה ייצוגית נגד חברת קדישא

בית המשפט המחוזי דחה את טענות חברת קדישא, וקבע, בין היתר, כך:

טענת המשיבה בדבר הצורך בקביעת חריג המתיר הפרדה על בסיס דת, והמשמעות שיש לתת להעדרו, נענית בסעיף 3(ד)(1) לחוק איסור הפליה, הקובע כי אין רואים הפליה כשהדבר מתחייב מאופיו או ממהותו של המוצר, השירות הציבורי או המקום הציבורי, ואם רצו להחריג מקומות בעלי אופי דתי מתחולת חוק איסור הפליה, חזקה כי הדבר היה נעשה באופן מפורש ולא בדרך עקיפה לה טוענים המשיבים.

יתרה מזו, דווקא משום שבבית עלמין המנוהל על ידי המשיבה אמורים להיקבר כלל הנפטרים היהודים, ללא הבדל מוצא וגזע, קיימת חשיבות רבה להחלת חוק איסור הפליה גם על מקום ציבורי זה.

נוכח כלל האמור לעיל, אני קובע כי בית עלמין נכלל בהגדרת "מקום ציבורי" שבחוק איסור הפליה, ולפיכך חלות הוראות החוק גם על העניין המובא במסגרת תובענה זו.

ואולם, מתן האפשרות למי שמבקש זאת שלא להיקבר בחלקה ייעודית כאמור, אינו גורע מההפליה, שכן אם לא הביאה המשיבה לידיעת קרובי הנפטר כי הוא עומד להיקבר אוטומטית בחלקה ייעודית בשל מוצאו, ואף לא ציינה כי הם יכולים לבקש שהקבורה תתבצע בחלקה שאינה ייעודית, קרובים אלה אינם יודעים על כוונות המשיבה ועל התנהלותה ואף לא האפשרות לבקש לשנות את מקום הקבורה המיועד של יקירם.

יש יסוד לתחושות אלה, שכן בקבורתם של יוצאי ברית המועצות בחלקות ייעודיות נפרדות, מועבר מסר שאין הם ראויים להיקבר ביחד עם יתר קהל ישראל, וכי אינם ככל יהודי.

זאת ועוד, התנהלותה המפלה של המשיבה נעשתה שעה שעמדו לרשותה כלים אחרים שאינם מפלים, על מנת לקיים את מטרותיה ואת חובותיה בניהול בתי העלמין, לרבות הקפדה על האיסור ההלכתי שנזכר לעיל. ניתן לראות זאת בשינוי שעשתה המשיבה בקיץ 2016, כאשר הנהיגה מדיניות לפיה יוקצו חלקות ייעודיות חדשות, שרק בהן תותר הצגת תמונות על גבי מצבות. משפחות הנפטרים נדרשות לסמן בטופס סידור ההלוויה האם הן מעוניינות בקבורה בחלקה הייעודית בה מתאפשרת הצבת תמונות או שהן מעוניינות שהנפטר ייקבר בחלקה שאינה ייעודית, וזאת בתנאי שהן מתחייבות שלא לחקוק תמונה על המצבה כאמור (ר' טופס סידור הלוויה, נספח 4 לתגובה לתשובה לבקשת האישור). בהתאם לרצון משפחת הנפטר ייקבע מקום קבורתו, בחלקה ייעודית או בחלק אחרת.

שינוי זה הוא שינוי מבורך, ולפיו נקבעות חלקות ייעודיות, לא לפי מוצאם של הנפטרים, אלא לפי פרמטר של התרת עשיית תמונות על מצבות בחלקות אלה, וקבורתם בחלקות אלה של נפטרים שמשפחתם נתנה הסכמתה לקבורה בחלקה בה תותר הצגת תמונות. בכך נעשה האיזון הראוי, כך שנשמרו שיקולי וצרכי הדת, תוך מתן מענה לרצון משפחות הנפטרים, מבלי שתתבצע הפרדה אוטומטית ומפלה.

תביעה ייצוגית נגד חברת קדישא הובילה לשינוי חברתי מבורך. למעשה, מקרה זה הוא דוגמה מצוינת שממחישה מדוע הכלי המשפטי אשר נקרא "תביעה ייצוגית" הוא חשוב, ולעיתים פשוט חסר תחליף. תמיד מומלץ להתייעץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה על מנת לבחון האם המקרה שלכם מתאים להליך ייצוגי.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב