תביעה ייצוגית נגד לוטוקארד – הטעתה לקוחות בשווי השירות

תביעה ייצוגית נגד לוטוקארד

בתאריך 10.8.2021 בית המשפט המחוזי בלוד אישר תביעה ייצוגית נגד לוטוקארד, חברה שעוסק בשיווק הגרלות לוטו בטענה לסיכויי זכייה משופרים (ת"צ 57758-05-16 חגי בלמס נ' לוטוקארד בע"מ).

טענת המבקש בתיק זה הייתה שלוטוקארד מטעה את לקוחותיה בשעה שהיא משווקת את שירותיה, ולא מגלה להם שהשירות בגינו היא גובה בין כ-170 – 200 ש"ח ניתן לקבל בדוכני מפעל הפיס בעלות של כחמישים שקלים בלבד.

בית המשפט: יש לאשר תביעה ייצוגית נגד לוטוקארד

בית המשפט קבע בהחלטתו לאשר תביעה ייצוגית נגד לוטוקארד, בין היתר, כך:

עיון בתמליל של שיחת התחקירנית מטעם המבקש עם נציגת המשיבה (נספח ב' לבקשת האישור), מעלה כי המשיבה מציגה את העסקה כ"הטבה" במובן זה שהנציגה מטעמה מסבירה ללקוחה הפוטנציאלית כי בחודש היא מקבלת 108 טפסי לוטו מלאים שהעלות שלהם בדוכן היא בסך של 4,169 ₪ ואותה לקוחה תקבל אותם רק במחיר של 199.9 ₪ לחודש. כך אותה נציגה מטעם המשיבה מסרה כאמור, כי "העלות שלהם בדוכן זה 4,169 ₪. את היום מירב מקבלת את זה רק ב 199.9."  

גם כשהתחקירנית שאלה שאלת המשך ישירה לגבי עלות הכרטיסים אם היא הייתה ממלאת אותם ישירות בדוכן הפיס עצמו, נציגת המשיבה חזרה והסבירה כי טופס אחד בדוכן עולה 40.6 ש"ח ולכן הלקוחה הייתה משלמת על 108 טפסים בדוכן סך של 4,169 ₪, תוך שהיא מוסיפה שמדובר במיזם שעושים אותו פעם בשנה לכמות מוגבלת ביותר של לקוחות והיא ביניהם. אכן, באותו שלב הלקוחה (התחקירנית) קטעה את השיחה בתואנה כי עליה להתייעץ עם בעלה והשיחה לא הסתיימה ואף ניתן להניח שדברים נוספים היו עולים בהמשך, ועדיין, לטעמי, מדובר בשיטת מכירה שלגביה קיימת "אפשרות סבירה" להכרעה שהיא עלולה להטעות ואף מטעה.

גם אם המבקש הבין כי כחלק מהעסקה הוא משתתף בהגרלות באופן קבוצתי וכי מוגשים טפסים קבוצתיים, הרי שבשום מקום בשיחה לא צויין בפניו השווי האמיתי של הטפסים שנרכשים עבורו (עלותם בדוכן) ולא הובהר כי מדובר בטפסים בשווי של כ-50 ₪ (בגין החלק שלו) שהוא משלם עבורם דמי מנוי חודשי בסך של כ- 169.9 ₪. כאמור לעיל, נתון זה גם לא צויין בשיחה שערכה התחקירנית מטעם המבקש עם נציגת המשיבה.

מהשיחות עולה לכאורה כי המשיבה מעבירה מסר ללקוח, פעם אחר פעם, כי הוא מקבל הטבה כספית בשווי של אלפי ₪ בחודש אותה הוא רוכש ב-169.9 ₪ (או ב – 199.9 ₪), אך שווי העסקה בפועל מבחינת עלות הכרטיסים בדוכן עומד על סך של לא יותר מ-50 ₪. מדובר בפער של כ-120 ₪ לחודש בגין עלות השירותים של המשיבה, כשגם אם נקבל את הסבר המשיבה כי היא מפעילה מועדון חברים ומחלקת הטבות שונות לחברי הקבוצה מתוך כספי הזכיה של מי מלקוחותיה, עדיין, לטעמי, מדובר בשיטת מכירה שלגביה קיימת "אפשרות סבירה" להכרעה שהיא עלולה להטעות ואף מטעה את המצטרפים לשירותי המשיבה.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, אני סבור, כי קיימת אפשרות סבירה שהצרכנים שהתקשרו עם המשיבה הוטעו לחשוב כי העסקה שהוצגה בפניהם מהווה הטבה  כספית של מעל ל-3,000 ₪ בעבור סכום של 169 ₪ בלבד. בעוד בפועל, השווי האמיתי של חלקם בכרטיסי ההגרלה שהם מקבלים הוא בסך של כ-50 ₪ בדוכן מפעל הפיס. ההטעיה לכאורה העולה כאן מהתנהלות המשיבה נוגעת למהות, כמות וסוג המוצר (סעיף 2(א)(1) לחוק הגנת הצרכן) ולכאורה מדובר בעניין מהותי בעסקה.

ומשעה שהמשיבה בוחרת במסגרת שיטת המכירה שלה להציג את המנוי החודשי כהטבה של אלפי ₪, תוך שהיא חוזרת על כך מספר פעמים בשיחה, מצופה היה מהמשיבה, בד בבד, להבהיר במפורש למבקש ולמי מחברי הקבוצה, כי שווי חלקם בעלות הטפסים בדוכן מפעל הפיס הינו בסך של 50 ₪ בלבד כאשר יתרת הכספים, שהיא החלק הארי של המנוי החודשי בסך של כ-120 ₪ מיועדת לצרכים אחרים שקשורים במנגנון התפעול אצל המשיבה שהוא יחודי לשיטתה ובעל יתרונות רבים ללקוחות.

ויודגש, אין באמור לחייב את המשיבה לחשוף בפני לקוחותיה את עלויות העסקה של הלקוח ואין הכוונה שהמשיבה צריכה לפרט את עלויותיה בגין מנגנון התפעול של ההגרלות הקבוצתיות והאישיות ואת שעור רווחיה לאחר הפחתת עלויותיה, אלא שכשהמשיבה בוחרת להעביר מסר מפורש ללקוח בדבר הטבה חודשית של אלפי ₪ נראה לכאורה שכדי למנוע הטעיה עליה למסור לו באותה נשימה את עלות הכרטיסים בפועל בדוכן הפיס, ובמיוחד כאשר נשאלת על כך שאלה ישירה.

בשלב זה בית המשפט אישר ניהולה של תביעה ייצוגית נגד לוטוקארד וחייב אותה בסך 25,000 ש"ח בגין הוצאות המבקש.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב