מכונות שתייה אוטומטיות הובילו לאישורה של תביעה ייצוגית

מכונות שתייה אוטומטיות

תביעה ייצוגית חדשה אושרה נגד חברות אשר הפעילו מכונות שתייה אוטומטיות, בגין גביית תשלום עבור "עמלת סליקה בכרטיס אשראי", בנוסף על המחיר השתייה. חיוב עודף זה לא נגבה מלקוחות אשר שילמו במזומן אלא אך ורק מלקוחות אשר קנו שתייה ושילמו בכרטיס אשראי.

גביית "מחיר כולל" בעת רכישת מוצר או שירות

חוק הגנת הצרכן קובע מהו "המחיר הכולל" אותו ניתן לגבות מצרכנים בעת רכישת מוצר או שירות. מטבע הדברים הדברים חלים גם על רכישות שבוצעו באמצעות מכונות שתייה אוטומטיות.

בעניין זה סעיף 17א לחוק הגנת הצרכן קובע כך:

בפרק זה, "המחיר הכולל" – מחיר הכולל את סך כל התשלומים בעבור נכס או שירות ואת סך כל המסים החלים עליהם או על מכירתם והנגבים על ידי עוסק, לרבות –

(1)  מס ערך מוסף, אגרות או תשלומי חובה;

(2)  כל תשלום אחר הנלווה לרכישת אותו נכס או שירות, בלי שניתנת לצרכן אפשרות מעשית לוותר עליו במסגרת העסקה.

כלומר, על פי סעיף 17א המחיר שמוצג לצרכן אמור לכלול את המחיר הכולל, מלבד תשלום שהצרכן יכול לוותר עליו בעת ביצוע העסקה. החברות אשר הפעילו מכונות שתייה, נגדן הוגשו בקשות לאישור תובענות ייצוגיות, אכן טענו ש"עמלת כרטיס אשראי" הוא תשלום שהלקוח יכול לוותר עליו משום שיש באפשרותו לרכוש שתייה ממכונות השתייה האוטומטיות ולשלם במזומן, ובכך להימנע מתשלום עמלת כרטיס אשראי.

האם מכונות שתייה אוטומטיות צריכות לוותר על עמלת כרטיס אשראי?

סוגייה זו הגיעה לאחרונה לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים (ת"צ 52230-12-18 לירז שלו נ' מש-קר בע"מ, החלטה 22.9.2021). בית המשפט קבע, בין היתר, כך:

אין חולק שהמשיבות מציגות את מחירו של כל מצרך על חזית המכונה, לפני כל מצרך, בהתאם לתקנות הפרסום. ואולם בנוסף למחיר זה, במקום אחר על גבי המכונה, מוסיפות המשיבות ומציגות תוספת מחיר – היא עמלת כרטיס האשראי  – המתווספת למחיר המצרך בעת גביית מחיר המצרך בכרטיס אשראי. השאלה הטענה הכרעה היא, האם הצגת עמלת כרטיס האשראי בנפרד ממחיר המצרך, עולה בקנה אחד עם הוראות הדין.   

… 

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי עמלת כרטיס האשראי שבענייננו איננה תשלום הנלווה לרכישת המוצר ש"ניתנת לצרכן אפשרות מעשית לוותר עליו במסגרת העסקה" כמובנו בס' 17א(2) לחוק הגנת הצרכן, ולפיכך הצגתה בנפרד והוספתה למחיר המוצר בעת התשלום בכרטיס אשראי היא בניגוד לדין.

בחינת הוראות החוק הרלוונטיות לענייננו, העוסקות בחובת הצגת "מחיר כולל" ואופן הצגתו, מלמדת שתכלית ההוראות היא שהצרכן יקבל מידע מלא, מדויק ומחייב לגבי מחיר הנכס או השירות אותו הוא עומד לרכוש, ולמנוע הפתעת הצרכן בעת התשלום ע"י חיובו בתשלומים נוספים. תכלית נוספת היא לקבוע דרך פשוטה, ברורה ואחידה להצגת מחיר הנכס או השירות על מנת לאפשר השוואה נוחה בין מחיריהם של מוצרים או שירותים דומים, ובכך לאפשר לצרכן לקבל החלטה צרכנית מושכלת ולקדם תחרות הוגנת בין עוסקים שונים.

מהו תשלום הנלווה לרכישת הנכס (או השירות) שניתנת לצרכן אפשרות מעשית לוותר עליו? הוראת ס' 17א(2) לחוק הגנת הצרכן קובעת כי קיימת חובה לכלול ב"מחיר הכולל" כל תשלום נלווה שלא ניתנת לצרכן אפשרות מעשית לוותר עליו במסגרת העסקה. על רקע התכליות שפורטו לעיל, יש לפרש, לטעמי, הוראה זו, כהוראה שנועדה לקבוע מבחן עזר בשאלה האם מדובר ב"נכס" או "שירות" אחד, בגינו נדרש הצרכן לשלם הן את התשלום העיקרי והן את התשלום הנלווה, שאז על העוסק לכלול את שניהם ב"מחיר הכולל", או שמדובר ביותר מ"נכס" או "שירות" אחד, אשר לכל אחד מהם "מחיר כולל" משלו.

כך למשל, כאשר לרכישת מוצר נלווה תשלום בגין הובלה, או בגין אחריות למוצר, אשר ניתנת לצרכן אפשרות מעשית לוותר עליהם במסגרת העסקה, רשאי העוסק שלא לכלול את מחירם במסגרת ה"מחיר הכולל" של עסקת מכירת המוצר.

בענייננו, המשיבות אינן טוענות כי עמלת כרטיס האשראי משתלמת ע"י הצרכן בגין נכס או שירות נפרדים המוצעים לו. המשיבות טוענות כי עמלה זו נועדה לכסות על העלויות הנוספות בהן הן נושאות כלפי חברת דואלי בע"מ, בעסקאות בכרטיס אשראי, בהן עלויות סליקה, דמי שכירות חודשיים בגין התקנים המותקנים במכונות ובגין עלויות התקנתם (ס' 29-27 לתשובת המשיבות).

מדובר, אפוא, בהוצאות נוספות של העוסק המגולגלות על הצרכן המשלם בכרטיס אשראי ולא בנכס או שירות נפרד המוצעים לצרכן. גם כינויו של התשלום כ"עמלה", כפי שהוא מופיע על מדבקות המכונה, מלמד שאין מדובר בשירות נפרד המוצע לצרכן כנגד תשלום נפרד אלא ברכיב תשלום נוסף בגין אותו מוצר. לפיכך, חלה חובה לכלול גם רכיב זה ב"מחיר הכולל" של המוצר.

אמנם מכונות שתייה הן אלה אשר היו במוקד המחלוקת בתיק זה, אך סוגיית גביית מחיר כולל רלוונטית לא רק לסוגיית מכונות שתייה אוטומטיות אלא לכל רכישת מוצר או שירות אחרים.

אם מכונות שתייה נוספות גובות עמלת סליקה באשראי הדבר יכול להוביל להגשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית נוספת. אם ראיתם מכונות שתייה אוטומטיות אשר ממשיכות בגבייה זו אתם מוזמנים להתייעץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב