רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

הטעיה צרכנית בפרסומת באינטרנט – מקרה קלאסי לתביעה ייצוגית

הטעיה צרכנית בפרסומת באינטרנט

מקרה מעניין שנדון לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב מדגיש את יתרונותיה של תביעה ייצוגית בכל הקשור לסוגיית הטעיה צרכנית בפרסומת באינטרנט (ת"צ 13345-12-15 פלונית נ' עדי סאקר, החלטה מיום 16.6.2020).

במקרה הנדון אדם המנהל מכון לרפואה אלטרנטיבית פרסם באינטרנט מספר רב של פרסומים, תוך כדי הדגשת היתרונות שיש לכאורה בשירות הרפואי המוצע על ידו. במסגרת הפרסומים באינטרנט אף צוין כי לאותו אדם יש תואר phD והפרסומים התייחסו אליו כ"דוקטור".

מטבע הדברים לפרסומים באינטרנט ישנה חשיפה רבה מאוד, וזאת במיוחד בתחום רגיש כגון רפואה, שבו אנשים רבים מנסים למצוא פתרונות למחלותיהם השונות. כאשר העומד מאחורי הפרסום הוא "דוקטור" אנשים נוטים לייחס לפרסום חשיבות רבה יותר.

שימוש במונח "דוקטור" עשוי להוות הטעיה צרכנית

אפשר לומר בביטחון מלא שכמעט כל אדם יעדיף לקבל טיפול רפואי מרופא ולא מאדם שאינו רופא. השימוש במונח "דוקטור" נועד לגרום לכך שיותר אנשים יפנו בעקבות פרסומת באינטרנט. במצב שבו המפרסם אינו באמת "דוקטור" מדובר במקרה קלאסי של הטעיה, וכאשר הטעיה זו באה לידי ביטוי בפרסום באינטרנט, הנפגעים ממנה יהיו אנשים רבים.

בעניין זה בית המשפט המחוזי קבע כך:

מכל מקום, כאשר המשיב כותב בראש הפרסום: "ד"ר עדי סאקר" באותיות מוגדלות ומודגשות במידה ניכרת, ורק לאחר מכן, בקטן בפרק הכשרה והשכלה מציין, לצד תעודות מקצועיות שונות כי הוא בעל תואר PhD בתזונה הוליסטית, הדבר אכן מטעה. הפרסום כולו כולל תיאור מפורט של תהליכים פיזיוליוגיים בגוף, לצד תיאור של מחלות שונות, שבצירוף לתואר ד"ר, המוצמד לשמו, אכן עלול להטעות.

כאשר המשיב נוקב במפורש בשמות של מחלות, לרבות מחלות קשות, ומייחס לטיפול ריפוי של מחלות אלו, ניתן להבין מכך, כי מדובר בריפוי על בסיס מחקרים מדעיים. העובדה שאין לכך בסיס מדעי מהווה הטעיה בעניין המהותי ביותר לטיפול.

בנוסף, אין לעשות שימוש בתואר דוקטור, אלא אם כן מדובר בד"ר לרפואה, או לחלופין, מצוין לצידו ובאותו אופן הבלטה כי אין מדובר בדוקטור לרפואה אלא במטפל אלטרנטיבי.

אשר לטענת המשיב, לפיה כל מי שמעונין בטיפול פונה טלפונית שם מובהרת לו מהות הטיפול ושיעורי ההצלחה, כמו גם עובר לטיפול עצמו, אין בה די. הדברים אמורים להיות ברורים כבר בפרסום, עוד טרם הלקוח מחליט להתקשר.

אי גילוי בפרסומת פרטים מהותיים = הטעיה בפרסום

טיפול רפואי עם תופעות לוואי אינו שווה ערך לטיפול רפואי ללא תופעות לוואי. בשני המקרים אנשים יבחרו לשלם סכומים שונים בגין הטיפול, ובמקרה הראשון, סביר להניח, ישתתפו פחות אנשים. מסיבה זו פרסומת באינטרנט שלא מציגה את כל הנתונים תחשב הטעיה בפרסום.

בעניין זה נקבע על ידי בית המשפט כך:

במקרה זה ד"ר ברדן הבהיר כי קיימות תופעות לוואי לטיפול, ואלו אינן נזכרות בפרסום כלל ועיקר. לקוח פוטנציאלי הקורא את פרסומי המשיב והמכון מקבל את הרושם כי מדובר בטיפול שיועיל למצבו הבריאותי, והינם בטוחים לשימוש. ערך המוצר שמוצג בפרסום, הינו יעילות הטיפול לבריאות. בכך חבויה הנחה כי מדובר בטיפול בטוח. במצב דברים זה, האפשרות שלטיפול תהיינה תופעות מזיקות לבריאות, מפחיתה מערכו, ולכן קמה חובה לגלותה. הפרת חובת הגילוי של תופעות הלוואי מהווה גם היא הטעיה לפי סעיף 2 לחוק.

הטעיה צרכנית בפרסומת עשויה להוביל לתביעה ייצוגית

מכיוון שהטעיה בפרסומת עשויה להשפיע על אנשים רבים, במיוחד אם מדובר בפרסומת באינטרנט או בטלוויזיה, כמות הנפגעים עשויה להיות גדולה מאוד. במקום שכל אחד יגיש תביעה קטנה, ובכך יעמיס על מערכת המשפט, ניתן וכדאי לבחון את הנושא במסגרת תביעה ייצוגית.

בעניין זה קבע בית המשפט כך:

ככלל, ניתן לומר, כי מי שמשקיע במסע פרסום, עושה כן בכדי להשפיע על צרכנים לרכוש את המוצרים או השירותים אותם  הוא מציע לציבור. מסיבה זו אין מקום, ככלל, לאפשר למפרסם לטעון שהפרסומת לא השפיעה על מי שבחר לרכוש את השירותים או המוצרים שפרסם. נוכח כך שקשר סיבתי אינו ניתן מעשית להוכחה בדרך אחרת מקום בו מדובר בהטעיה באמצעות פרסום, אין להציב רף הוכחה גבוה יותר להסתמכות על הפרסום, שכן יהיה בכך כדי לחסום את הדרך מפני שימוש בהליך הייצוגי מקום בו מדובר בהטעיה באמצעות פרסום.

תוצאה זו אינה רצויה גם לאור כך שלעניין פרסום מטעה דווקא, הכלי הייצוגי הוא המתאים וההוגן ביותר נוכח החשיפה של ציבור רחב לפרסום, הנזק הקטן יחסית לכל אחד מהצרכנים, והסבירות הגבוהה שלא יוגשו תביעות אישיות.

נראה כי הפרסום באינטרנט, המגיעה פעמים רבות ישירות ללקוח התר אחר מוצר או פתרון לבעיה מסוימת, גורמת לכך שדווקא קהל הצפוי יותר לרכוש את הטיפול ייחשף לפרסום. השפעת הפרסום גוברת כאשר הוא מגיעה בעקבות חיפוש מידע רלבנטי, וכאשר הוא כולל, כמו במקרה זה, המלצות מלקוחות מרוצים. ועל כן בוחנים את השלב הראשון – פרסום העלול להטעות, והאחרון – רכישת המוצר, ומניחים, לצורך התובענה כי הלקוח נחשף לפרסום כזה או אחר ברשת בנוגע למוצר או השירות.

לאור כל האמור לעיל, קיימת סבירות כי העילה על פי חוק הגנת הצרכן תוכרע לטובת הקבוצה.

למרות הסיכונים שנובעים מהגשת תובענות ייצוגיות מיותרת, נראה לי כי תובענה ייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת ביותר להכרעה במחלוקת שלפניי. ראשית, על אף שהטיפול שנותן המשיב אינו טיפול זול, אין מדובר בסכום משמעותי שמרבית הצרכנים יינקטו בהליך משפטי בגינו, גם אם לא צלח. אשר בהיעדר אפשרות לתבוע תובענה ייצוגית, יתכן שעלויות המשפט ייצרו אפקט מצנן שיגרום לחלק מהניזוקים לכאורה לוותר מלכתחילה על הגשת תביעה.

שנית, אף אם ניתן, עקרונית, להגיש תובענה במסגרת תביעות קטנות במקרה שלפנינו, אני סבורה כי הטעיה בפרסום ברשת, היא סוגיה חשובה, שיש לדון בה כסוגית רוחב בהקשר של תובענות ייצוגיות. היינו, יש להכרעה שיפוטית בשאלות אלה ערך ולפיכך נראה לי שתובענה ייצוגית היא מתאימה למקרה שלפניי.

נפגעתם בעקבות הטעיה צרכנית בפרסומת באינטרנט ואתם מעוניינים לבחון האם המקרה מתאים להתברר במסגרת תביעה ייצוגית? צרו קשר עכשיו עם עורך דין תביעות ייצוגיות.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב