רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

הצטרפות לתביעה ייצוגית – האם ומתי הדבר אפשרי?

הצטרפות לתביעה ייצוגית

הצטרפות לתביעה ייצוגית מעניינת הרבה אנשים במיוחד כאשר מודיעים בתקשורת על פשרה כנגד גוף גדול אשר נאלץ לפצות במיליוני שקלים רבים. במקרים אלה ישנן פניות רבות למשרדי עורכי דין העוסקים בתחום התובענות הייצוגיות בשאלות כיצד ניתן להצטרף לתביעה ייצוגית כזאת או אחרת.

על מנת להבין מתי הצטרפות לתביעה ייצוגית עשויה להיות רלוונטית צריכים קודם להבין מהי המטרה שבאותה "הצטרפות". האם המטרה היא לקבל את הפיצוי שמקבלים כל חברי הקבוצה או לקבל גמול ייחודי שניתן למי שיזם והוביל את ההליך (המבקש או התובע הייצוגי).

הצטרפות לתביעה ייצוגית בתחילת ההליך (כמבקש או כתובע ייצוגי)

הצטרפות לתביעה ייצוגית יכולה להתבצע מעשית, לרוב, רק בתחילתו של ההליך. כלומר האדם או קבוצת האנשים שרוצים להוביל את ההליך הייצוגי מתאגדים ביחד ומיוצגים על ידי עורך דין תביעות ייצוגיות אשר מייצג אותם ואת חברי הקבוצה. חברי הקבוצה בשמם מוגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית לרוב כלל אינם מודעים לקיומו של ההליך הייצוגי, לפחות עד למועד פרסום פשרה או מתן פסק הדין לטובת לחברי הקבוצה.

הצטרפות לתביעה ייצוגית כמבקש או תובע ייצוגי מתבצעת לרוב ממניעים כספיים בלבד. מי שיוזם הליך ייצוגי ומוביל להצלחתו של ההליך הייצוגי (בין אם בפשרה ובין אם בפסק דין לטובת הקבוצה) יזכה בגמול כספי מיוחד שינתן אך ורק למי שהצטרף לתביעה הייצוגית מלכתחילה, יזם והוביל אותה.

מנגד הצטרפות לתביעה ייצוגית כמבקש או כתובע ייצוגי כרוכה גם בעלויות וסיכונים. אותו אדם או קבוצת אנשים שהחליטה ליזום הליך ייצוגי צריכה לשאת בעלויות ניכרות לצורך ניהולה של התביעה הייצוגית. כך לדוגמה: עליהם לשלם את אגרת בית המשפט, הוצאות מומחים (ככל שיש בהם צורך), והם גם אלה שיאלצו לשלם הוצאות משפט אם התביעה הייצוגית תדחה על ידי בית המשפט.

ישנם מקרים חריגים שבהם בית המשפט מורה על החלפת התובע הייצוגי במהלכה של התביעה הייצוגית (יתכן שהתובע הייצוגי פעל בחוסר תום לב וייתכן שכלל אין לו עילת תביעה אישית הנחוצה לצורך ניהול הליך ייצוגי). במקרים חריגים אלה הצטרפות לתביעה ייצוגית תהיה אפשרית גם עבור אנשים שלא יזמו והתחילו את התביעה הייצוגית.

במקרים חריגים אלה עשוי להתבצע פרסום בכלי התקשורת לצורך איתור תובעים ייצוגיים פוטנציאליים אחרים. לרוב עורכי הדין אשר מייצגים את חברי הקבוצה יבחרו את התובע או התובעים הייצוגיים החליפיים המתאימים ביותר, מבין כל מי שיפנה אליהם ויביע את רצונו להצטרף להליך הייצוגי.

הצטרפות לתביעה ייצוגית לאחר פרסום הסדר פשרה או מתן פסק דין

הצטרפות לתביעה ייצוגית בסיומו של ההליך איננה אפשרית ואף איננה נחוצה. כל חברי הקבוצה המיוצגת (אשר מוגדרת מראש בבקשה לאישור תביעה ייצוגית) מיוצגים ונכללים בקבוצה גם ללא בקשה ספציפית להצטרף לתביעה הייצוגית. בדרך כלל מטרת בקשת הצטרפות לתביעה ייצוגית בסיומו של ההליך היא לקבל את הפיצוי הכספי או ההטבה שנפסקה לטובת חברי הקבוצה על ידי בית המשפט או ההטבה עליה סיכמו הצדדים במסגרת הסדר הפשרה.

פניות אלה מאותם אנשים אינן נחוצות משום שמלכתחילה התביעה הייצוגית נוהלה בשמם ועבורם ולכן הם אינם צריכים "להצטרף" בסיומו של ההליך. כל מה שאותם אנשים צריכים לעשות הוא לקרוא את החלטת בית המשפט ולהבין כיצד עליהם לקבל את ההטבה שנפסקה לטובתם.

ככל שלא הצלחתם לאתר את ההחלטה תוכלו לפנות למשרד עורכי הדין אשר ייצג את חברי הקבוצה במסגרת אותה תביעה ייצוגית. פנקס תובענות ייצוגיות הוא זה שמפרט את כל התביעות הייצוגיות שהוגשו לבתי המשפט. פנקס זה זמין לעיונו של כל אדם, ללא תשלום, ודרכו תוכלו לאתר איזה משרד עורכי דין מטפל בתביעה הרלוונטית אליכם. משרד זה מחויב לתת שירות לחברי הקבוצה ללא תשלום כך שתוכלו לפנות ולקבל סיוע במימוש ההטבה המגיעה לכם.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב