רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

שכר טרחה וגמול לתובע ייצוגי – האם ניתן לקבל בכל מקרה?

שכר טרחה

במסגרת כל תביעה, ובוודאי כאשר מדובר בתביעה ייצוגית, נקודת המוצא היא שלא ישולם שכר טרחה וגמול ולתובע הייצוגי אלא אם כן הושגה מטרת התביעה. במקרה של תביעה ייצוגית צריכים להשיג תועלת כלשהי עבור הקבוצה אותה התובע הייצוגי מבקש לייצג. התועלת אינה חייבת בהכרח להיות פיצוי כספי (אם כי לרוב מדובר במטרה העיקרית בכל תביעה ייצוגית) אלא יכולה להיות גם הפסקת פעילות שאינה בהכרח תקינה.

מתי ישולם שכר טרחה וגמול לתובע ייצוגי?

פסק דין לטובת התובע הייצוגי

פסק דין במסגרת תביעה ייצוגית (הליך שמתקיים לאחר שבית המשפט מאשר את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית) מסיים למעשה את ההליך. אם בית המשפט מקבל את טענות התובע הייצוגי והתביעה הייצוגית מתקבלת, לרוב, יפסק פיצוי כלשהו לטובת קבוצת הנפגעים. במקרים אלה בית המשפט יפסוק שכר טרחה וגמול לתובע הייצוגי.

הסדר פשרה

הסדר פשרה הוא מצב שבו הצדדים מגיעים להסכמות לפני שבית המשפט הכריע לגופו של עניין בטענות הצדדים ולפני שניתן פסק דין שמסיים את ההליך. לרוב, בהסדר פשרה מושגות הסכמות בדמות פיצוי כלשהו לקבוצת הנפגעים. גם במקרים אלה ישולם שכר טרחה וגמול ולתובע הייצוגי.

הסתלקות מתביעה ייצוגית

תביעה ייצוגית יכולה להסתיים גם בהסתלקות של התובע הייצוגי. הסתלקות משמעותה חזרתו של התובע הייצוגי מטענותיו. הסתלקות מתביעה ייצוגית אין משמעותה בהכרח שהתובע הייצוגי לא צודק אלא יתכן שבעקבות הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית הנתבעת שינתה את התנהלותה כך שההליך הייצוגי מתייתר.

במקרים אלה הצדדים עשויים להסכים על הגשת בקשה לאישור הסתלקות מתוגמלת. במסגרת בקשה כזו הצדדים יכולים להמליץ לבית המשפט לפסוק שכר טרחה וגמול לתובע הייצוגי. חשוב להבין שבית המשפט אינו כבול להמלצת הצדדים ויכול להחליט גם שלא לקבל את המלצת הצדדים לפסיקת שכר טרחה וגמול לתובע הייצוגי.

אחד הסיבות לאי קבלת המלצת הצדדים לפסיקת שכר טרחה וגמול לתובע הייצוגי בעת הסתלקות מתוגמלת היא שלא הושגה תועלת ממשית לטובת חברי הקבוצה. כך לדוגמה נפסק לאחרונה במסגרת ת"צ 14205-06-20 ראובן כהן חללה נ' א. ב. א. ויקטורי חברה לניהול ואחזקות בע"מ (פסק דין מיום 1.4.2021):

אמות המידה לאישורה של הסתלקות מתוגמלת נקבעו על ידי בית המשפט העליון בע"א 8114/14 מרקיט מוצרי ייעול בע"מ נ' סונול ישראל בע"מ (22.8.2018) ("עניין מרקיט"). נפסק, כי נקודת המוצא היא שאין מקום לפסוק גמול ושכר טרחה במסגרת הסתלקות, והסתלקות מתוגמלת היא בגדר חריג (פסקה 26 לפסק הדין). עוד נקבע, כי על מנת שתאושר הסתלקות מתוגמלת על בית המשפט "להתרשם כי לקבוצה צמחה תועלת קונקרטית ורלוונטית כתוצאה מההליך, ואין די מבחינה זו בתועלת כללית ועמומה (כדוגמת תיקון הפרת חוק שבפועל לא הסבה נזק של ממש לקבוצה גם קודם לתיקון)" (עניין מרקיט, פסקה 25 לפסק הדין; ההדגשה במקור).

בית המשפט אף התייחס באופן קונקרטי לתובענות ייצוגיות בנושא סימון מוצרי מזון, וקבע כי אין מקום בעניין זה לקביעה קטגורית, וכי "לא ניתן לומר באופן גורף שכל תביעה ייצוגית מסוג תביעת תקן היא תביעת סרק; ועל אותו משקל אף אין יסוד לקבוע כי בכל מקרה שבו מודיע הגוף הנתבע על תיקון הפרת הדין לעתיד, המשמעות היא שהושגה תועלת לחברי הקבוצה המצדיקה גמול ושכר טרחה" (פסקה 28 לפסק הדין).

כפי שצוין לעיל, במסגרת בקשת ההסתלקות נקבע כי ויקטורי "תנקוט אמצעים סבירים" כדי לוודא שאינה מוכרת מוצרים שאינם עומדים בחובת הסימון לפי חוק הפיקדון. אין מדובר בשינוי מדיניות מוגדר ובר ממשות ואף לא בקביעת מנגנון אכיפה אמיתי, אלא בהתחייבות ערטילאית וחסרת תוכן של ממש. התחייבות כוללנית מעין זו – בדומה להתחייבויות כוללניות בניסוחים דומים כגון "לרענן נהלים", "לחדד מדיניות" וכדומה – אינה יכולה להיחשב "תועלת קונקרטית ורלוונטית" לחברי הקבוצה, המצדיקה הסתלקות מתוגמלת (וראו, עניין מרקיט, פסקה 34, שם קבע בית המשפט העליון כי התחייבות "לבצע ריענון במדיניות ובפרקטיקת הצגת מחירי מוצרים…" אינה נחשבת לתועלת ממשית לקבוצה). 

לאור כל האמור, אני מאשר את הסתלקות המבקש מבקשת האישור ביחס למשיבה 1, אולם ללא פסיקת גמול ושכר טרחה. בקשת האישור והתביעה האישית של המבקש נגד המשיבה 1 – נמחקות, ללא צו להוצאות. ההליך יימשך נגד המשיבה 2.

הכלל המנחה בכל תביעה ייצוגית הוא שקבוצת הנפגעים צריכה לקבל פיצוי/הטבה כלשהי. אם אתם מעוניינים לקבל שכר טרחה וגמול לתובע הייצוגי תוודאו שהקבוצה מקבלת יותר מ"חידוד נהלים". במקרים אלה מומלץ תמיד להתייעץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב