רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

אושרה תביעה ייצוגית נגד יבואנית מזדה – בעיה עם מסך המגע

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

בתאריך 16.12.2020 אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב ניהולה של תביעה ייצוגית נגד יבואנית מזדה בישראל (חברת דלק מוטורס בע"מ) בגין הגבלת השימוש בעת נהיגה במסך המגע המותקן ברכב (ת"צ 37933-08-17 רון לוין נ' דלק מוטורס בע"מ).

מסך מגע המותקן ברכב משמש לצורך שליטה במגוון אפשרויות ופונקציות ברכב. לטענת יבואנית מזדה, היא הגבילה את השימוש במסך המגע בעת נהיגה מטעמי בטיחות. לשיטתה מדובר בפיצ'ר בטיחותי חשוב ולא תקלה.

לשיטת התובע הייצוגי, היה על היבואנית לעדכן את לקוחותיה בדבר הגבלה זו טרם רכישת הרכבים.

ניהול תביעה ייצוגית נגד יבואנית מזדה עקב הטעיה

בית המשפט המחוזי קיבל את טענות התובע הייצוגי וקבע שאכן התקיימה הטעיה צרכנית (על פי הוראות חוק הגנת הצרכן). בין היתר נקבע כך:

נראה, אפוא, כי השיווק של מערכת המולטימדיה על כל רכיביה, מהווה פרט חשוב בעסקה לרכישת רכבי מאזדה. רכיבים אלו מממשים ללקוח את התכליות שהוצגו לו בעת רכישת הרכב, ונראה כי גם לשיטת המשיבה מהווה המערכת אחד מהיתרונות של רכבי מאזדה.

משכך, מידע הנוגע להפעלת מערכת המולטימדיה, על רכיביה השונים, מהווה פרט מהותי בעסקה לרכישת רכבי מאזדה מהמשיבה, ולגביהם חלה על דלק מוטורס חובת גילוי. כזו היא הפונקציה המגבילה את השימוש במסך המגע בעת נסיעה, שמטעמים בטיחותיים מונעת ממשתמשי הרכב להפעיל את המערכת באמצעות מסך המגע (שאינו מאפשר הקלדה או הפעלת מערכת הניווט בדרך ההקלדה האפשרית רק במסך מגע).

משכך קבעתי, הרי שלא בזוטות עסקינן וגם אין לקבל את הטענה כי אין צורך לגלות את הפרט מאחר שממילא למסך המגע יש אמצעי הפעלה חלופי. החשיבות שניתנת לקיומו של מסך המגע ברכבי מאזדה בעלי גימור ברמה שאינה נמוכה מכתיבה את החובה לגלות אם השימוש במסך המגע מוגבל, גם אם המטרה שלשמה קיימת ההגבלה היא בטיחותית וראויה. שבעתיים כך כשמסתבר שפונקציה של הקלדה ואמצעי ניווט בהקלדה אינן אפשריות.

ואכן החליטה דלק מוטורס לשנות התנהלות ולציין במפרט גם את התכונה 'הבטיחותית המגבילה' ולדבריה "בנקודת זמן זו… במפרטים של כל דגמי מאזדה אף מתקיים יידוע מראש לגבי תכונות המסך (לרבות "הנעילה" בשעת הנסיעה)…" (סעיף 13 לסיכומי דלק מוטורס), שכן אף היא הפנימה כי הגבלת השימוש במסך המגע בזמן נסיעה הוא פרט מהותי בעסקה שמחייב גילוי, כדי שרוכש סביר יביא את המידע הזה בשיקוליו.

לקביעתי כי הנסיבות (פרט מהותי) מכתיבות את חובת הגילוי ניתן להוסיף גם את החובה מכוח הדין. סעיף 2(א)(4) לחוק הגנת הצרכן המחייב גילוי המידע באשר ל"שימוש שניתן לעשות בנכס או בשירות…", ומקים חובה למשיבה לגלות מידע הנוגע לשימוש שניתן לעשות במסך המגע בעת נסיעה ברכבי מאזדה; וכך גם סעיף 2(א)(11) לחוק הגנת הצרכן המחייב לספק מידע על "התאמתו של הנכס או השירות לתקן, למיפרט או לדגם.." ומכוחו היה על דלק מוטורס להוסיף למפרט כי מסך המגע כולל אמצעי בטיחות המגביל את השימוש בזמן נסיעה (כפי שכאמור ראתה לנכון לעשות בהמשך).

את חובת הגילוי ניתן לטעמי להחיל גם מכוח סעיף 4(א)(2) לחוק הגנת הצרכן המחייב את העוסק לגלות לצרכן "כל תכונה בנכס המחייבת החזקה או שימוש בדרך מיוחדת כדי למנוע פגיעה למשתמש בו או לאדם אחר או לנכס תוך שימוש רגיל או טיפול רגיל" שכן המידע על הגבלת השימוש במסך המגע בזמן נסיעה היא תכונה הנוגעת לשימוש במערכת המולטימדיה, וליתר דיוק את אי האפשרות לתפעל את המערכת באמצעות מסך המגע בזמן נסיעה.

האם הפרה דלק מוטורס את חובת הגילוי המוטלת עליה?

משקבעתי כי הונחה תשתית ראייתית סבירה לקיומה של חובת גילוי, אמשיך ואומר כי אני בדעה שאף הונחה תשתית עובדתית מספקת לשלב זה להפרת חובת הגילוי ולקיום הטעיה צרכנית. למסקנה זו הגעתי כיוון שהראיות בתיק מצביעות כי דלק מוטורס נמנעה מגילוי ברור ללקוחותיה על הפונקציה הבטיחותית המגבילה ומשכך לכאורה לא מילאה את חובת הגילוי הטרום חוזית המוטלת עליה.

אמנם טענה המשיבה כי המידע לגבי אמצעי הבטיחות של מסך המגע צוין בספר הרכב הניתן לרוכשי הרכב (נספח 6 לתגובת המשיבה), אך אינני מקבלת זאת כמענה להפרת חובת הגילוי. אין לצפות מהצרכנים שיקראו את ספר הרכב המלא ורב הפרטים, בוודאי לא בשלב עובר לרכישת הרכב. יש להציג את הפרטים המהותיים לקונה לפני שלב כריתת חוזה הרכישה כדי שיהיו בפניו כל הפרטים המהותיים; הגבלת השימוש במסך המגע בשעת נסיעה היא פרט מהותי כפי שכבר ציינתי.

לא רק שאין זה סביר לצפות שרוכש הרכב יקרא את ספר הרכב המלא עובר לכריתת החוזה, אלא שגם אין זה סביר שהצרכן יכול להיות מודע לכל פרט שבספר. אזכור בספר הרכב אינו ממלא בשלמות את חובת הגילוי הטרום חוזית של המשיבה שאותה היה עליה למלא בדרך של פירוט מפורש של ההגבלה.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

18 − thirteen =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב