ניהול תביעה ייצוגית כאשר חברי הקבוצה לא רוצים – האם אפשרי?

ניהול תביעה ייצוגית

צריכים ייצוג משפטי בתביעה מעל 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

ניהול תביעה ייצוגית משמעותו ניהול הליך משפטי בשם קבוצה גדולה של אנשים אשר לרוב, רובם המוחלט, כלל אינו מודע לניהול ההליך המשפטי בשמם. במצב שכזה ניהול תביעה ייצוגית עשוי להוביל לתועלת לאותם לאנשים (אם בית המשפט יקבל את הטענות), ומצד שני, הדבר עשוי למנוע מאותם אנשים להגיש תביעות אישיות משום שכבר מתנהל הליך משפטי בשמם.

ניהול תביעה ייצוגית כאשר חברי הקבוצה רוצים ליישב את המחלוקת בדרך אחרת

עולה השאלה מה דינה של בקשה לאישור תביעה ייצוגית אשר הוגשה נגד חברה, כאשר לקוחותיה של החברה מעוניינים לפתור את המחלוקת בדרך אחרת (לדוגמה: באמצעות הגעה להסכם כלשהו מחוץ לכותלי בית המשפט או באמצעות הגשת תביעה קטנה)?

סוגיה זו נדונה לאחרונה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת סקי דיל בע"מ (ת"צ 40883-03-20 רם דקל נ' סקי דיל בע"מ, פסק דין מיום 27.2.2022).

בעניין ניהול תביעה ייצוגית כאשר חברי הקבוצה מעוניינים להסדיר את המחלוקת מול החברה בדרך אחרת, בית המשפט קבע, בין היתר, כך:

מה דינה של בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה בשם קבוצה שהרוב המוחלט של חבריה ראו לסיים את המחלוקת לכאורה, בינם לבין המשיבה כאן, בדרכי יישוב סכסוך אלטרנטיביים שאינם תובענה ייצוגית?

לציין כבר בשלב זה כי ראיתי לדחות את בקשת האישור, בעיקר מאחר שמסקנתי היא שבנסיבות בהן הרוב המוחלט של מי שאמור להיות בין חברי הקבוצה בחר לפתור את המחלוקת עם המשיבה באמצעי חלופי, אזי שבקשת האישור מיצתה את עצמה וקיים ספק רב באשר להיות התובענה הייצוגית הדרך היעילה וההוגנת לפתרון המחלוקת.

בענייננו, פנתה סקי-דיל מיוזמתה, למי שאמור להיות "חברי הקבוצה", עוד בתחילת משבר מגפת הקורונה, כשהסתמן כי תכניות הנופשים (והגולשים) עתידות להשתבש באופן יסודי בשל הנסיבות. במסגרת פנייה זו הוצעו ל"חברי הקבוצה" שלוש חלופות שונות שתכליתן התמודדות עם הביטול הצפוי של חופשת הסקי שרכשו מבעוד מועד.

כפי שעולה מתצהיר כ"ץ, ובהתאם לנתונים העדכניים ליום חתימת התצהיר, כ-99% מ"חברי הקבוצה" הסכימו לקבל את אחת משלוש החלופות שהוצעו להם "ואישרו בכתב למשיבה כי אין להם כל טענה או דרישה נוספת ממנה" (סעיף 23 לתצהיר כ"ץ).

על פניו, סותר מצב עובדתי זה את טענת המבקש לקיומה של קבוצה – אף שאין מחלוקת כי 'בתחילת הדרך' ניתן היה לזהות קבוצה פוטנציאלית של לקוחות ש'שאלה משפטית דומה' חיברה אותם. אך לאחר שרוב מוחלט של חברי הקבוצה (99%) מיצו באופן מעשי את עילת התביעה הלכאורית שעמדה להם, נראה כי מלבד הרעיון הקונספטואלי הראשוני לקיומה של קבוצה, אין בנמצא קבוצת לקוחות בשמה ניתן לנהל תובענה ייצוגית.

בנסיבות אלה נראה כי לא זו בלבד שאישור תובענה ייצוגית יהא בלתי הוגן מבחינת המשיבה, שטרחה והגיעה להסכמה פרטנית עם הרוב המוחלט של חברי הקבוצה, בין בהסכמות ובין בדרך של מיצוי עילת התביעה האישית בבית המשפט לתביעות קטנות, אלא שניהול הליך ייצוגי יהא בבחינת פטרוניזם משפטי ביחס לחברי הקבוצה שפנו למשיבה באופן עצמאי והסכימו על יישוב המחלוקת באופן עדיף מבחינתם. אין הצדקה עניינית או מהותית לכפות על חברי הקבוצה ניהול הליך בעניינם, שעה שהעדפתם הברורה היא להסדיר את המחלוקת בהסכמות פרטניות מול המשיבה.

נוכח מהותה של התובענה הייצוגית, אין זה ראוי ואין זה רצוי לנהל הליכים בשם חברי קבוצה, שעה שאלה מיצו את זכויותיהם בעצמם ובלי תלות בנציג, שאותו לא בחרו באופן אקטיבי לייצגם.

התובענה הייצוגית הכרחית ומוצדקת מקום בו סביר שחברי הקבוצה לא ינקטו בהליכים משפטיים נוכח העלות הגבוהה הכרוכה בנקיטתם מול התועלת הנמוכה יחסית שתצמח מהם; או מקום בו פערי הכוחות הניכרים בין הצדדים ירוקן מתוכן את יכולת חבר הקבוצה הבודד לנקוט בהליכים משפטיים. אך כשאלה אינם מתקיימים, כמו בדנא, וחברי הקבוצה העדיפו בבירור את דרך מיצוי זכויותיהם בהליך פרטני, שומה על בית המשפט מלהתערב בהחלטתם המודעת ודווקא כך לתמוך בתכלית התובענה הייצוגית המשרתת את האוטונומיה של חברי הקבוצה.

בנסיבות אלה בית המשפט קבע כי אין לאפשר ניהול תביעה ייצוגית בשם חבר הקבוצה וכי למעשה ניהול תביעה ייצוגית בנסיבות אלה אף אינו עומד עם הוראות חוק תובענות ייצוגיות. בקשת האישור נדחתה ומבקש חויב בהוצאות משפט בגובה 50 אלף ש"ח.

שוקלים ניהול תביעה ייצוגית? צרו קשר עם עורך דין תביעות ייצוגיות אדי בליטשטיין לבחינת סיכויי ההצלחה.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות. למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט. נחוץ לכם ייצוג משפטי מקצועי? צרו קשר עוד היום.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876

יש לכם שאלה? תכתבו לנו תגובה

2 תגובות

 1. שלום לעו'ד עדי ,
  הפסיקה בענין התביעה הייצוגית – נראה לי הגיוני בנסיבות הענין. האם סכום הוצאות משפט שנפסק איננו מוגזם ?
  שאלה : הגשתי תביעה נגד וועד הבית בבנין מגוריי על כך שאינם מאפשרים לי להתקין עמדת טעינה לרכב (בחניה שייכת לדירתי).
  מה הסיכויים לדעתך ? יש פס'ד באשדוד /אשקלון בענין
  כמה זמן עוד ימשך התהליך של שינוי חוק המקרקעין בנדון להערכתך ?
  האם תוכל להפנות אותי לעו'ד חבר שמשרדו בחיפה, ככל שאצטרך שירותי עו'ד בהמשך ?
  תודה ושבוע נפלא
  משה
  0505301638

  1. סכום ההוצאות אינו מוגזם. בתור מי שמייצג גם נתבעים במסגרת הליכים ייצוגיים אני יכול לומר לך שעלויות ההגנה עולות על סכום ההוצאות שנפסק.
   אין לי אפשרות להעריך את סיכויי התביעה מבלי לראות את כתב התביעה ולהבין על איזה נימוקים עובדתיים ומשפטיים הסתמכת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

three × 3 =

מידע נוסף שעשוי לעניין אתכם

המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לקוחות משרדנו קיבלו פיצויים כספיים משמעותיים - רוצים שנלחם בבית משפט גם בשבילכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי (משרדנו מטפל בתביעות מעל 50 אלף ש"ח בלבד)

יצירת קשר

03-6427876

נתקלתם בבעיה משפטית ואתם צריכים ליווי משפטי? צרו קשר ונשמח לסייע גם לכם

צריכים ייצוג משפטי בתביעה מעל 50 אלף ש"ח? צרו קשר עכשיו עם עורך דין אדי בליטשטיין

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב