תביעה נגד פייסבוק – מחקה עמוד פרטי ללא התראה מוקדמת

תביעה נגד פייסבוק

בתאריך 14.12.2017 ניתן פסק דין תקדימי מסוגו בישראל במסגרת תביעה נגד פייסבוק, אשר חייב את פייסבוק להשיב לפעילות מלאה את עמוד "סטטוסים מצייצים", אשר הוסר על ידה בעקבות הפרת תנאי השימוש של פייסבוק (ת"א 50870-05-15 אבי לן נ' Facebook Inc).

תנאי השימוש של פייסבוק אוסרים על המשתמשים לגבות תשלום בגין פרסום פוסטים כנגד קבלת תשלום (המפרסם משלם לבעל עמוד בפייסבוק בעל עוקבים רבים מאוד, בעל העמוד מפרסם את הפוסט מבלי לעדכן את העוקבים שלו שלמעשה מדובר בפוסט שתמורתו התקבל תשלום – פוסט ממומן. כתוצאה מכך הגולשים עשויים להחשף לפרסומת מבלי לדעת על כך).

עמוד סטטוסים מצייצים אכן פרסם פוסטים ממומנים מבלי לעדכן את הגולשים על כך, ולכן, בתחילת שנת 2015 פייסבוק הסירה את העמוד, ללא מתן התראה מוקדמת, והודיעה לבעל העמוד, מר אבי לן, שאין בכוונתה להחזיר את העמוד לאוויר. כתוצאה מכך, מר לן הגיש תביעה נגד פייסבוק במטרה להחזיר את העמוד לאוויר, וכן, דרש פיצוי כספי.

פייסבוק לא יכולה להוריד עמוד מבלי שהתקיימה הפרה יסודית

בית המשפט דחה את התביעה לפיצוי הכספי אך קיבל את הדרישה שיש להחזיר את העמוד לשליטתו של מר לן, ולפעילות מלאה. בין היתר נקבע כך:

לאור כל האמור ועל פי מסכת האירועים הנדונה לא ניתן לקבוע, שמדובר ב"הפרה יסודית" של החוזה בין הצדדים. ההפרה אינה חמורה במידה שתצדיק את הגדרתה כהפרה יסודית. הגדרת ההפרה כיסודית תפגע בעיקרון, שיש לחתור לקיומו של החוזה ולא לביטולו (סעיף 67 לסיכומי התובעים).

ביטול החוזה פגע פגיעה קשה בתובעים, שמפעל חייהם ירד לטמיון ואילו מבחינת פייסבוק מדובר בנזק שניתן לפיצוי כספי. האפשרות של קבלת פיצוי כספי בגין ההפרה מהווה שיקול להתקשר בחוזה גם אם "האדם הסביר" היה רואה מראש את ההפרה ותוצאותיה (השוו: ג. שלו, י. אדר "דיני חוזים התרופות", 2009, עמוד 589). יצויין עוד בעניין זה, שהגדרת ההפרה כלא יסודית, אינה מכשירה את ההפרה, אלא מאפשרת את תיקונה תוך זמן סביר.

עוד יצויין הפער העצום ביחסי הכוחות בין התובעים לבין פייסבוק. פייסבוק היא תאגיד רב לאומי שלו כ– 1.86 מיליארד משתמשים פעילים מידי חודש והשפעתו רבה במרשתת.

ביחס לכמות המשתמשים העצומה התובעים הם חסרי משמעות ממשית מבחינת פייסבוק. יחס זה משפיע באופן טבעי על המשמעות הכלכלית של הפרת החוזה על ידי התובעים. נחזה, שלפייסבוק לא ייגרם נזק, אם תצעד בדרך של מתן ארכה לתיקון ההפרה ורק לאחר מכן לבטל את החוזה, אם ההפרה לא תתוקן.

פייסבוק לא הוכיחה ולו לכאורה, שהפרת החוזה של התובעים פוגעת או פגעה באפשרות שלה להמשיך ולספק "שירות חינמי" למשתמשים (סעיף 124 לסיכומי הנתבעות). מנגד, הדרך "הקצרה" של ביטול מיידי גרמה לתובעים לנזק שנמשך כ– 3 שנים, בהן העמוד "סטטוסים מצייצים" אינו פעיל.

פערים אלה מצדיקים את הגדרת ההפרה כהפרה "לא יסודית".

בית המשפט חייב את פייסבוק לשלם הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך של 225 אלף ש"ח.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חיוג לעורך דין אדי - 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב