ביטול עסקה לכרטיס טיסה שנרכש מחברת Low Cost – האם אפשרי?

ביטול עסקה לכרטיס טיסה

ביטול עסקה לכרטיס טיסה על פי חוק הגנת הצרכן

חוק הגנת הצרכן חל על עסקאות שנעשו ללא נוכחות משותפת של הצדדים (טלפון/אינטרנט) או כאשר נציג בית העסק נפגש עם הלקוח מחוץ לבית העסק (רוכלות).

משכך, ביטול עסקה לכרטיס טיסה על פי הוראות חוק הגנת הצרכן אפשרית כאשר הרכישה בוצעה בטלפון או באינטרנט (אם הרכישה בוצעה בסוכנות נסיעות לא חלות הוראות חוק הגנת הצרכן אלא תקנות הגנת הצרכן). ברוב המקרים ניתן יהיה לבטל את כרטיס הטיסה תוך 14 ימים ממועד הרכישה ולשלם דמי ביטול בגובה 5% משווי הכרטיס, או מאה שקלים, לפי הנמוך מבין השניים.

חוק הגנת הצרכן הוא חוק טריטוריאלי ולכן חל אך ורק על גופים בתוך המדינה. עולה השאלה מהו הדין ביחס לחברות בינלאומיות, ובדגש על חברות בינלאומיות ללא נציגות בישראל, אשר כל פעילותן מסתכמת במכירת כרטיסי טיסה באמצעות אתר האינטרנט של החברה?

כאלו הן חברות Low Cost.

מהי חברת Low Cost?

חברת Low Cost היא חברת תעופה אשר מטרתה העיקרית לחסוך בעלויות. לרוב חברות אלה מציעות כרטיסי טיסה מוזלים במיוחד אך בגין כל תוספת תאלצו לשלם בנפרד (לדוגמה: ארוחות, העלאת מזוודה למטוס).

על מנת לשמור על עלויות נמוכות חברות Low Cost אינן פותחות נציגויות בישראל, אינן מעסיקות עובדים מישראל, ולרוב כלל אינן מפרסמות את שירותיהן בערוצים ייעודיים בישראל.

בנסיבות אלה עולה השאלה האם חוק הגנת הצרכן, שהוא חוק טריטוריאלי, חל על חברת תעופה ללא נציגות ישראלית, והאם ניתן לדרוש ביטול עסקה לכרטיס טיסה שנרכש מחברה שכזו, על פי הוראות חוק הגנת הצרכן?

ביטול עסקה לכרטיס שנרכש מחברת תעופה ללא נציגות בישראל

סוגיית ביטול עסקה לכרטיס טיסה עלתה לאחרונה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת התעופה EasyJet (ת"צ 54491-01-15 עידן בשן נ' EasyJet Airline company, החלטה מיום 8.6.2020).

במסגרת בקשת האישור נטען כי חברת התעופה איננה פועלת בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן ולא מאפשרת ביטול עסקה לכרטיס טיסה שנרכש ממנה, תוך 14 ימים ממועד הרכישה. נטען כי התנהלות זו מפרה את הוראות חוק הצרכן.

בית המשפט המחוזי בלוד דחה את בקשת האישור וקבע, בין היתר, כך:

קודם לבדיקת האמור לעיל יש לציין את פעילותה של המשיבה מחוץ לישראל, ואשר אין בה סממנים "ישראלים".

המשיבה היא חברת תעופה פרטית זרה המאוגדת באנגליה. מרכז פעילותה ומשרדי ההנהלה שלה מצויים בלונדון ושם גם מועסקים מרבית עובדיה. רכישת כרטיסי טיסה נעשית באמצעות אתר אינטרנט זר המצוי בבעלות המשיבה. חוזה התובלה באמצעותו מתקשרת המשיבה עם לקוחותיה (לרבות בישראל) כתוב בשפה האנגלית. רכישת הכרטיסים נעשית במטבע זר בלבד, ולא בשקל ישראלי.

שרתי המשיבה בהם היא עושה שימוש נמצאים בלונדון, ושם גם מתבצעת סליקת התשלומים באמצעות חשבונות בבנקים בריטיים. מוקדי שירות הלקוחות של המשיבה מצויים בהודו ובדרום אפריקה והמענה ניתן בשפה האנגלית בלבד (גם תכתובת הדוא"ל בין המבקש לבין המשיבה בקשר עם הבקשה לקבלת החזר כספי התנהלה בשפה האנגלית).

עוד יש לציין כי המשיבה אינה רשומה בישראל. אין לה חברת בת בישראל. אין אורגן של החברה (המהווה חלק ממנה) הפועל בישראל, בה היא פועלת באמצעות חברת QAS. אין למשיבה סניף בישראל, היא אינה משווקת או מפרסמת את עצמה בישראל, אינה עובדת בשיתוף פעולה עם סוכני נסיעות ישראלים, ואינה מוכרת כרטיסים בישראל.

המשיבה אינה מלינה את צוותי האוויר שלה בישראל, ואינה מעסיקה טכנאים בישראל לצורך תיקון תקלות חירום במטוסיה בנתב"ג (במקרה הצורך ניתן סיוע אד-הוק של טכנאים מטעם חברת תעופה אחרת).

במקרים של תקלות או עיכובים המונעים את ביצוע הטיסה המתוכננת מנתב"ג ההנחיה של המשיבה היא להימנע, במידת האפשר, מחניית המטוסים בישראל ולהטיס את הצוות האווירי ללינה בתחנת בסיס של המשיבה בשדה תעופה באירופה (אין למשיבה תחנה מסוג זה בישראל).

פעולות פריקת הנוסעים, קבלת שירותי תדלוק, ניקיון ואספקת מזון לטיסה, וכן העלאת נוסעים והמראה בחזרה לאירופה נעשות בתוך זמן קצר ביותר ממועד הנחיתה.באשר לפעילות המשיבה בישראל, אין מחלוקת על כך שמטוסי המשיבה נוחתים בשדה התעופה בישראל ונמצאים בה פרק זמן קצר הנדרש להורדת נוסעים ומטען, תדלוק, ניקיון ואספקת מזון לטיסה, והעלאת נוסעים ומטען לטיסת החזור (שאיפת המשיבה היא כי פרק זמן זה לא יעלה על 55 דקות). בנוסף, QAS, נציגות המשיבה לפי חוק שירותי תעופה, מספקת גם שירותי קרקע למשיבה מכוח הסכמים שנחתמו ביניהן (ההסכם האחרון שהוגש הוא הסכם מחודש ינואר 2014, שלהלן ייקרא "הסכם 2014").

המסקנה היא כי אין די בפעילות המשיבה בישראל, האינהרנטית לפעילותה כחברת תעופת זרה שאין לה נציגות בישראל, כדי להחיל עליה את הוראות חוק הגנת הצרכן.

בנסיבות אלה, ביטול עסקה לכרטיס טיסה שנרכש מחברת תעופה בינלאומית, ללא נציגות בישראל, ניתן לבצע בהתאם לתנאי העסקה שמציעה אותה חברת תעופה.

לבחינת אפשרות להגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת תעופה בינלאומית ניתן ליצור קשר עם עורך דין תביעות ייצוגיות.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב