ביטול טיול מאורגן עקב קורונה באמצעות חוק החוזים

ביטול טיול מאורגן

ביטול טיול מאורגן בעקבות מגפת הקורונה הפך להיות דבר שכיח מאוד בימינו. הנוסעים מפחדים לטוס לחו"ל אך מנגד הנוסעים כבר שילמו את רוב או את כל התמורה עבור הטיול המאורגן. כמו כן, כאשר הנוסעים פונים ודורשים את ביטולו של הטיול, לרוב הם נתקלים במענה לפיו הם חתמו על מסמך לפיו ביטול הטיול המאורגן יוביל לתשלום דמי ביטול בגובה עלות הטיול.

ביטול טיול מאורגן אינו מחייב תשלום דמי ביטול מלאים

לאחרונה סוגיית ביטול טיול מאורגן בעקבות הקורונה הגיעה לפתחו של בית המשפט המחוזי בנצרת, במסגרת בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית משפט לתביעות קטנות (רת"ק 60628-09-20 מדרפט טבע והרפתקאות בע"מ נ' ליאורה כהן ואח', פסק דין מיום 11.11.2020).

בית המשפט המחוזי בחן מדוע נדרש ביטול טיול מאורגן והגיע למסקנה שמגפת הקורונה היא דבר שלא היה צפוי בעת שהצדדים כרתו את ההסכם, ומשכך הדבר מהווה סיכול חוזה על פי הוראות חוק החוזים, ובנסיבות אלה אין סיבה לחייב את הנוסעים במלוא דמי הביטול.

בין היתר נקבע על ידי בית המשפט המחוזי, כך:

המקרה שלפנינו עונה על כל מרכיביו של הסיכול אותם מונה ס"ק 18(א) לחוק. עניין לנו במשבר עולמי, שהאנושות המתועדת לא ידעה כמותו לכל הפחות במאת השנים האחרונות. "ביטול" החוזה על ידי המשיבים, שהוא למעשה "הפרה" לפי הגדרתה בחוק התרופות, נעשה על רקע זה, וניתן לומר על ההפרה שהיא באה כתוצאה מנסיבות, שהמשיבים, בעת כריתת החוזה, לא ידעו ולא היה עליהם לדעת עליהן או שלא ראו ושלא היה עליהם לראותן מראש, ולא יכולים היו למנוע אותן, וקיום החוזה באותן נסיבות היה לבלתי אפשרי, ולמצער שונה באופן יסודי ממה שהוסכם עליו.

אינני צריך לפרט מדוע כל אחד מן החלופות הללו עונה למקרה שלפנינו, באשר הדברים ברורים מאליהם לכל מי בינינו החי את תקופת המשבר הנוכחית. בנסיבות שכאלה, הפרת החוזה על ידי המשיבים לא תהיה עילה לאכיפת החוזה שהופר, או לפיצויים, כך קובע ס"ק 18(א). מלים אחרות, המשיבים אכן הפרו את החוזה, בכך שביקשו שלא לצאת לטיול, אלא שהם עשו כן בנסיבות המהוות סיכול של החוזה, ועל כן אין לכוף אותם לקיים אחר חובתם לשלם את התמורה.

המבקשת, שלטעמה אין מדובר בסיכול של החוזה, ביקשה לשכנע כי יש ללכת על פי החוזה, שקבע באופן מפורש את דמי הביטול ושיעורם, כשהיא טוענת כי דמי הביטול מביאים בחשבון גם ביטול בנסיבות בהן עסקינן. דעתי שלי – שונה. ראשית אומר, כי החוזה אליו היא מכוונת הוא אותו "טופס הרשמה" שאכן מהווה ביטוי לחוזה שכרתו הצדדים. בחוזה, שנוסח בידי המבקשת ולכן יש לפרשו נגדה ככל שהוא עשוי להשתמע לטובת המשיבים, נקבע מנגנון חישוב של דמי הביטול, בשיעור משתנה מן התמורה המוסכמת, כאשר השיעור הולך וגדל ככל שמתקרב מועד היציאה לטיול. אלא שבחוזה לא נאמר ולו במילה, כי מנגנון דמי הביטול יחול על הפרה בעקבות סיכול החוזה. לטעמי מנגנון זה אינו חל בנסיבות של סיכול.

החוזה הופר, אם כן, בידי המשיבים, בעקבות סיכולו. כפי שנוכחנו לראות, במקרה שכזה נתונה בידי בית המשפט הרשות לצוות על השבה הדדית, ובתוך כך לחייב את המפר בשיפוי הנפגע על הוצאות שהוציא והתחייבויות שהתחייב בהן לשם קיום החוזה. במקרה שלפנינו בחרה כב' הרשמת הבכירה בבית המשפט קמא לעשות שימוש בסמכותה והורתה על השבה, תוך שהביאה בחשבון את האפשרות שהמבקשת הוציאה הוצאות כלפי צדדים שלישיים, והכול – לשם עשיית צדק כפי שמצווה המחוקק ("… והכל אם נראה לבית המשפט צודק לעשות כן בנסיבות העניין ובמידה שנראה לו").

הרשמת הבכירה עשתה כן, אף שהמבקשת לא הציגה בפניה כל ראיה להוכחת ההוצאות שהוציאה והתחייבויות שהתחייבה כלפי צדדים שלישיים (ספקים, מדריכים, חברות תעופה וכו'). אין אנו יודעים אם המבקשת הספיקה להוציא את הכספים, ואם הוציאה – האם קיבלה כספים חזרה מן הצדדים השלישיים. מכל מקום, בחירתה של כב' הרשמת הבכירה להשיב מחצית "דמי הביטול" נחזית להיות בחירה סבירה, כזו שתעשה צדק עם הצדדים, שנהיר שניזוקו שניהם כאחד מן המשבר בו כולנו שרויים.

נתקלתם בנסיבות דומות וחברת הנסיעות מסרבת לבטל טיול מאורגן מבלי לחייב אתכם בדמי ביטול גבוהים? צרו קשר עם משרדנו לצורך בחינת אפשרות להגשת תביעה בגין אי ביטול טיול מאורגן.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חיוג לעורך דין אדי - 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב