רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

כתב תביעה שכנגד – מה מטרתו ובאילו מקרים ניתן להגיש אותו?

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתב תביעה שכנגד הוא כתב תביעה מיוחד משום שהוא לא פותח או מתחיל הליך משפטי אלא מוגש במהלכה של תביעה קיימת. מטרתו של כתב תובענה שכנגד הוא לנהל שתי תביעות, אשר לרוב עוסקות באותן סוגיות, במסגרת אותו הליך משפטי ובפני אותו שופט. אפשר לומר שאחת ממטרותיה העיקריות של תובענה שכנגד היא לחסוך זמן ולפתור את הסכסוך בין הצדדים במהירות האפשרית.

סוגיית הגשת כתב תביעה שכנגד מוסדרת בתקנה 21 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018, אשק קובעת כך:

21. (א) נתבע רשאי להגיש תביעה שכנגד עם הגשת כתב ההגנה; תובע שכנגד שהגיש תביעה שכנגד נגד מי שאינו בעל דין בתביעה המקורית, ימציא לו את כל כתבי הטענות שהוגשו עד אותו שלב.

(ב) דין תביעה שכנגד כדין כתב תביעה לכל דבר ועניין והיא אינה תלויה בהמשך קיומה של התביעה העיקרית; התקנות בדבר הגשת כתב תביעה, כתב הגנה וכתב תשובה כאמור בסימן א' בפרק ג' יחולו, בשינויים המחויבים, על כתב תביעה שכנגד ועל כתב הגנה שכנגד ועל כתב תשובה שכנגד.

(ג) בית המשפט יורה על עיתוי שמיעת התביעה שכנגד וסדר ניהולה.

מי יכול להגיש כתב תביעה שכנגד?

כתב תובענה שכנגד יוגש תמיד על ידי הנתבע בתביעה העיקרית (התביעה המקורית שהחלה את ההליך במסגרתו מוגשת תובענה שכנגד). מועד הגשת כתב תובענה שכנגד יהיה במועד הגשת כתב ההגנה.

במסגרת כתב תובענה שכנגד הנתבע (התובע שכנגד) רשאי לכלול נתבעים נוספים. כלומר, ניתן לתבוע לא רק את מי שהגיש את התביעה העיקרית.

תובענה שכנגד אינה תלויה בתביעה העיקרית והיא יכולה להמשיך ולהתקיים גם אם התביעה העיקרית תדחה או תמחק.

מדוע מגישים תובענה שכנגד ולא תביעה נפרדת?

אחד היתרונות בהגשתה של תובענה שכנגד הוא הפעלת לחץ על התובע. כלומר, התובע עתה אינו רק תובע שיכול לזכות בפיצוי כספי, אלא, במסגרת אותו הליך, הוא גם נתבע שיכול גם לשלם לתובע שכנגד פיצוי כספי. במקרים רבים לחץ זה מסייע לנתבע בהליך העיקרי להגיע לפשרה במסגרתה כל אחד מהצדדים מוותר על תביעתו ואף אחד לא משלם למשנהו פיצוי כלשהו.

יתרון נוסף בהגשת כתב תובענה שכנגד הוא למעשה החיסכון המשמעותי בזמן. כפי שאתם בוודאי יודעים, תביעה יכולה להמשך לא מעט זמן (לעיתים גם שנים רבות). במקום שנתבע יחכה להכרעה בתביעה שמתנהלת כנגדו, הוא יכול, במסגרת אותו הליך (בתפקידו כתובע שכנגד), להעלות את טענותיו כנגד התובע בהליך בהעיקרי. מכיוון שהתובע שכנגד יכול לתבוע במסגרת תביעתו גם אנשים נוספים, ולא רק את התובע בהליך העיקרי, הוא יכול לחסוך לעצמו זמן המתנה רב ולקבל הכרעה בטענותיו.

באיזה הליכים ניתן להגיש כתב תביעה שכנגד?

לא בכל הליך משפטי ניתן להגיש כתב תובענה שכנגד אלא רק באותם מקרים בהם יש הוראת דין המאפשרת זאת (לדוגמה: במסגרת תביעה לפינוי מושכר לא ניתן להגיש תובענה שכנגד). תקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018, מאפשרות הגשת כתב תובענה שכנגד בתביעות בסדר דין רגיל ומהיר. יחד עם זאת, חשוב לדעת שאפשר להגיש כתב תובענה שכנגד גם במסגרת תביעה קטנה. התנאים והעלויות מפורטים באתר הרשות השופטת.

לנוחיותכם, זהו טופס כתב תביעה שכנגד בתביעות קטנות.

התקנה שמסדירה הגשת כתב תביעה שכנגד במסגרת תביעה בסדר מהיר היא תקנה 80(ח) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018, אשר קובעת כך:

נתבע במסלול דיון מהיר רשאי להגיש עם כתב ההגנה תובענה שכנגד נגד בעלי הדין בתובענה המקורית אם מתקיים בה אחד מאלה:

(1) היא מהווה תובענה במסלול דיון מהיר;

(2) נושאה ונושא התובענה המקורית הוא אחד או שהן נובעות מאותן הנסיבות, יהיה סכום התביעה שכנגד או שווי נושאה, אשר יהיה.

פסיקת בית המשפט העליון בעניין תובענה שכנגד

בית המשפט העליון התייחס לסוגיה זו בפסקי דין רבים מאוד, לדוגמה ברע"א 4962/19 לוקי בניה ופיתוח בע"מ נ' דורי דנקנר (החלטה מיום 19.11.2019)

כאמור, חוק בתי המשפט מחריג באופן מפורש את התביעה שכנגד מכללי הסמכות העניינית הרגילים הקבועים בו (ראו שם, בסעיפים 40(1) סיפא ו-51(א)(4)). אני סבורה כי ניתן להקיש מהסדר זה החל בהליך של תביעה שכנגד אף לעניין הליך ההודעה לצד שלישי שבענייננו. ודוקו: התביעה שכנגד – הגם שמוגשת בתגובה לתביעה העיקרית ומתבררת במסגרתה (תקנה 53(א) לתקנות) – יכולה להתברר אף בנפרד ממנה, לכלול נתבעים חדשים שלא היו צד לתביעה העיקרית ואף לעמוד לבדה גם לאחר מחיקת התביעה העיקרית או דחייתה (ראו: תקנה 53(ב), תקנה 54 ותקנה 57 לתקנות).

אם כן, בשונה מהודעה לצד שלישי – אשר כרוכה, כאמור, בתביעה העיקרית ונלווית לה – התביעה שכנגד אינה בגדר תביעה המותנית בתביעה העיקרית. אף על-פי כן, המחוקק מצא לנכון לקבוע כי תביעה שכנגד תידון במאוחד עם התביעה העיקרית – יהא שוויה אשר יהא, וזאת על-מנת לשמור על היעילות הדיונית ולהימנע מפיצול הדיון בסכסוך

שוקלים הגשת תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו קשר עם עורך דין לתביעות אדי בליטשטיין.

.

האם אתם צריכים עורך דין כדי להגיש תביעה? להתגונן מתביעה? לפתור בעיה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

או התקשרו למשרדנו: 03-6427876

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב