רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

התמודדות עם שכן מטריד או מרעיש – הגשת תביעה וקבלת פיצוי

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

התמודדות עם שכן מטריד או שכן מרעיש עשויה להיות לעיתים מטלה לא פשוטה, ובמיוחד כאשר המקרה מתדרדר עד כדי סכסוך שכנים. מאמר זה יפרט מה באפשרותכם לעשות על מנת להתגבר על הבעיה ולזכות בחזרה בשלוות חייכם.

מאמר זה לא יעסוק בניסיונות לשוחח עם השכן הסורר כדי להגיע להבנות ולסיים את סכסוך השכנים בדרכי נועם, משום שאני יוצא מנקודת הנחה שהגעתם למאמר זה אחרי שכבר ניסיתם לפתור את המחלוקת בדרכי נועם, אך השכן הסורר ממשיך למרר את חייכם.

עולה השאלה האם הגשת תביעה נגד שכן מטריד או מרעיש זהו הפיתרון הנכון לפתור את סכסוך השכנים? לשאלה זו אין תשובה חד משמעית שתתאים בהכרח לכל מקרה ומקרה אך במאמר זה אנסה להתייחס למצבים הנפוצים שמגיעים לטיפולו של משרדי ולדרכי הפעולה האפשריות.

התמודדות עם שכן מטריד או אלים

במקרים קיצוניים סכסוכי שכנים מגיעים גם לאלימות מילולית קשה ואף אלימות פיסית. במקרים אלה (במיוחד במקרי אלימות פיסית) עליכם לפנות באופן מיידי למשטרה ולהגיש תלונה.

משטרה

כמו כן, באפשרותכם לפנות באופן מיידי לבית המשפט ולדרוש צו הגנה למניעת הטרדה מאיימת. מדובר בהליך קצר ופשוט יחסית במסגרתו תזומנו לדיון בפני שופט תוך 7 ימים. לשם כך, עליכם להגיש בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת במעמד צד אחד. את הבקשה ניתן להגיש בכל בית משפט ברחבי הארץ.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

אם בקשתכם תתקבל בית המשפט עשוי להורות לשכן המטריד או האלים להימנע מליצור איתכם קשר בצורה כלשהי במשך מספר חודשים. ניתן יהיה לחדש את הצו אם וככל שהמצב מחייב זאת.

במקרים מסוימים התמודדות עם שכן מטריד או אלים לא תסתיים לאחר קבלת הצו מבית המשפט, משום שבהליך זה בית המשפט לא דן בסוגיית הפיצוי הכספי לטובת מגיש הצו. אם וככל שנגרמו לכם נזקים פיסיים או נזקים לרכוש שלכם, תצטרכו להגיש תביעה כספית לבית המשפט.

כדי להבין לאיזה בית משפט כדאי להגיש את התביעה צריכים קודם להבין איזה נזקים נגרמו לכם ומהו סכום הנזק המצטבר. באופן כללי צריכים להבין שלכל בית משפט ולכל הליך משפטי יש יתרונות וחסרונות. כך לדוגמה; הגשת תביעה קטנה מוגבלת עד לסך של כ-34 אלף ש"ח בלבד (הסכום מתעדכן מדי שנה) אך מדובר בהליך מהיר יחסית, שאינו מצריך שכירת שירותיו של עורך דין.

לעומת זאת, התמודדות עם שכן מטריד ואלים פיסית לא תוכל להתבצע בבית משפט לתביעות קטנות, משום שהוכחת נזקים פיסיים תחייב הגשת חוות דעת רפואית, ובית משפט לתביעות קטנות אינו מטפל בהליכים אלה (בין היתר, משום שלרוב סכום הנזק עובר את ה-34 אלף ש"ח).

התמודדות עם שכן המפיץ דברי לשון הרע

סוגיה זו הפכה לנפוצה במיוחד בשנים האחרונות, לאור התפתחות הטכנולוגיה ויצירת קבוצות וואטסאפ הרלוונטיות לשכנים המתגוררים בבניין המשותף. במקרים מסוג זה שכן אחד מפיץ ברבים אמירות פוגעניות, מבזות ומשפילות כנגד שכן אחר. אמירות אלה עשויות להכנס בגדר חוק איסור לשון הרע ועשויות לזכות את הנפגע בפיצוי כספי גבוה מאוד.

במקרים מסוג זה לא צריכים למהר ולהגיש תביעת דיבה אלא צריכים קודם כל לתעד את האמירות הפוגעניות. עליכם לזכור שכל סוגיית לשון הרע מושתתת על כך שהדברים הפוגענים נאמרו ברבים. אם לא תוכלו להוכיח בבית המשפט שהדברים אכן נאמרו ברבים (לדוגמה באמצעות עדים או תכתובות או הקלטות) לא תזכו לקבל פיצוי כספי.

לאחר תיעוד הדברים כדאי לשלוח תחילה מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. יהיו מקרים בהם לאחר שליחת מכתב ההתראה השכן הסורר ימחק את האמירות הפוגעניות (אם הן נכתבו לדוגמה בקבוצת וואטסאפ) ויתנצל. התנהלות זו עשויה לשרת אתכם בבית המשפט, שכן, היא עשויה להתפרש כהודאה בטענות שהעלתם במכתב ההתראה.

אם השכן הסורר יתעלם ממכתבכם או לא יפעל כנדרש ממנו לא יהיה מנוס אלא להגיש כתב תביעה לבית המשפט. לאחר הגשת כתב התביעה אל תתפלאו אם השכן או עורכי הדין מטעמו ינסו ליצור אתכם קשר על מנת להגיע איתכם לפשרה כלשהי על מנת שהנתבע לא יצטרך להגיע לבית המשפט.

התמודדות עם שכן מרעיש

שכנים מרעישים במגוון דרכים. לעיתים הרעש בא לידי ביטוי במוסיקה בעוצמה גבוהה, לעיתים צעקות ולעיתים אף גרירת רהיטים על הריצפה. התנהלות זו יכולה להוציא מכליו גם את האדם הרגוע ביותר.

התמודדות עם שכן מטריד באמצעות רעש לא תמיד פשוטה משום שאין מחלוקת שהשכנים בבניין רשאים, לדוגמה, להאזין למוסיקה. הקושי בטיפול בתלונות או תביעות אלה הוא להוכיח שמדובר ברעש בעוצמה בלתי סבירה. על מנת להוכיח שמדובר בעוצמת רעש לא סבירה ניתן לבצע מדידה באמצעות מכשור מיוחד המודד את הדציבלים (db) של הרעש. הבעיה במקרה זה היא שהדבר מצריך מכשור מיוחד וצריכים לדעת כיצד לתפעל אותו.

התמודדות עם שכן מרעיש - שכנים מרעישים

הזמנת איש מקצוע לא תמיד אפשרית כי לא תמיד יודעים מתי השכן ירעיש או יגרור רהיטים על ריצפתו, ולא סביר שאיש המקצוע ישב ויחכה בביתכם במשך זמן בלתי מוגבל (אלא אם כן תהיו מוכנים לשלם לו סכום כסף משמעותי – דבר שלא סביר שיקרה ברוב המקרים).

בהנחה שיש לכם עדים לקיומו של מטרד הרעש מהשכנים או ראיות אחרות (לדוגמה הקלטות) המעידות על קיומו של הרעש לאורך תקופה ארוכה, תוכלו להגיש תביעה ולבקש לקבל צו מניעה האוסר על השכנים המרעישים להמשיך ולהרעיש.

שימו לב – התמודדות עם שכן מרעיש באמצעות פניה לבית המשפט צריכה להתבצע רק אם מדובר ברעש מתמשך ובעוצמה גבוהה לאורך זמן. אם מדובר במשהו חד פעמי או אם אין לכם הוכחות לכך שמדובר ברעש מתמשך לאורך תקופה ארוכה, הסבירות שתצליחו בבית המשפט נמוכה.

התמודדות עם שכן שלא מטפל בנזילה בביתו

נזילה מהשכנים עשויה ליצור נזקים כבדים בביתכם ולכן במצבים אלה יש לפעול במהירות על מנת לטפל בה. ככל שפניתם לשכן והוא מסרב לתקן את הנזילה יש לבדוק האם השכן הוא בעל הדירה או רק שוכר את הדירה.

אם מדובר בשוכר, פנו מיידית לבעל הדירה. בעל הדירה, ולא השוכר, הוא זה שאחראי (ברוב המקרים) לתיקון נזילות בבית, ולכן אם הנזילה לא תתוקן התביעה תוגש נגד בעל הדירה ולא בהכרח נגד השוכר (במקרים מסוימים צריכים לשקול הגשת תביעה גם נגד בעל הדירה וגם נגד השוכר).

נזילה מהשכנים

קיימים מקרים, קיצוניים יחסית, בהם לא השוכר ולא בעל הדירה לא נוטלים אחריות ואינם מתקנים את הנזילה. במצב כזה עליכם לתקן תחילה את הנזילה על חשבונכם ולאחר מכן להגיש תביעה לבית המשפט.

הבעיה במקרים אלה היא שלעיתים הנזילה מגיעה מתוך ביתו של השכן (או הצנרת אליה ניתן להגיע אך ורק דרך ביתו של השכן) ולכן אין אפשרות לבצע את התיקון. במקרים אלה יש להגיש מיד בקשה למתן סעד זמני עוד לפני הגשת התביעה. אפשרות זו קיימת מכוח תקנה 363(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, אשר קובעת כך:

(א)  בית המשפט רשאי ליתן סעד זמני בטרם הוגשה תובענה, אם שוכנע כי הדבר מוצדק בנסיבות הענין, ובלבד שתוקפו של הצו יהיה מותנה בהגשת התובענה בתוך שבעה ימים ממועד מתן הצו או בתוך מועד אחר, שקבע בית המשפט מטעמים מיוחדים שיירשמו.

כלומר, לאחר הגשת הבקשה למתן סעד זמני עליכם להגיש את התביעה תוך 7 ימים על מנת שהצו לסעד זמני ימשיך להיות בתוקף (אם התביעה לא תוגש – הצו יתבטל). במסגרת הבקשה לסעד זמני תוכלו לדרוש "צו עשה" במסגרתו בית המשפט יורה לצד שכנגד לתקן את הנזילה או ירשה לכם להכנס לביתו של השכן (קרוב לוודאי בליווי שוטרים) ממנו יש נזילה ולתקן את הנזילה על חשבונכם.

התמודדות עם שכן מטריד בדרך אחרת

שכנים יכולים להטריד האחד את השני בדרכים רבות ולכן התמודדות עם שכן מטריד תלויה בנסיבות הפרטניות של כל מקרה. אם נתקלתם בשכן מטריד או בסכסוכי שכנים בסוגיות שלא פורטו במאמר זה אתם יכולים להשאיר תגובה/שאלה בתחתית מאמר זה ואני אשתדל לסייע.

שאלות נפוצות בעניין התמודדות עם שכן מטריד

 • באילו מקרים אפשר להגיש תביעה נגד שכן?

  ניתן להגיש תביעה נגד שכן במקרים רבים מאוד (נזקים לדירה, נזקי מים, לשון הרע – הוצאת דיבה, אלימות מילולית או אלימות פיסית, מטרד רעש, הסגת גבול, וכו').
  בחלק מהמקרים יש להגיש תביעה נגד שכן בבית משפט השלום ובחלק מהמקרים יש להגיש תביעה נגד שכן אצל המפקח על הבתים המשותפים (תלוי בסוגיה).

 • אני מתמודד עם שכנים מרעישים ללא הפסקה. מה לעשות?

  תחילה פנו לשכנים ובקשו מהם להנמיך את הרעש (הכל מומלץ לבצע בכתב לצורך תיעוד). במידת הצורך הזמינו משטרה ותגישו תלונה רשמית (תבקשו לקבל אישור בגין הגשת תלונה). ככל שהשכנים לא מפסיקים להרעיש לא יהיה מנוס מהגשת תביעה בנושא זה. לצורך כך כדאי מאוד לתעד מקרים רבים בהם התבצע מטרד רעש בלתי סביר, לרבות השעות בהן השכנים לא הפסיקו להרעיש בצורה בלתי סבירה. מומלץ מאוד להיעזר בעדים (שכנים נוספים בבניין, אורחים שהיו בבית בעת הרעש וכו').

 • מהו שכר טרחת עורך דין לצורך הגשת תביעה נגד שכן?

  אין מחירון אחיד. כל מקרה נבחן לגופו של עניין בהתאם למורכבות שלו. בדרך כלל שכר טרחת עורך דין אינו פוחת מעשרת אלפים שקלים בתוספת מע"מ.

 • שכן משמיץ אותי בקבוצת וואטסאפ של הבניין. האם אפשר לתבוע?

  צריכים לבחון מה בדיוק נכתב והאם הדברים עולים לכדי לשון הרע (הוצאת דיבה) כפי שמוגדר בחוק איסור לשון הרע. אם כן, יתכן שתוכלו לתבוע בין 70 – 140 אלף ש"ח בגין כל השמצה.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

12 תגובות

 1. שכן התחיל לפני שבוע לשתף לקראת כניסה לדירה לא כיבה את מסורים והכלים שלו גם בשעות הצהריים בגלל שאין חוק שאוסר עליו ! ומאז יש שירים פול ווליום ! מה עושים חוץ מללכת ולפרק את האמא שלו כדי להגיד לה שנולד לה זבל שלא ברא השטן ואגואיסט שאני מאחל לו שלא ייתנו לו רק לילדים שלו הם לא קשורים יום מנוחה בחיים

 2. אנחנו גרים מעל שכנים שלא מפסיקים לדפוק על הרצפה שלנו מלמטה בטענה שהילדים שלנו מרעישים להם. מדובר על רעש של צעדים, משחקים וכדו'. הצענו להם לעשות בידוד ביחד בתקרה שלהם והם סירבו, הצענו לעשות ביחד בידוד אצלנו על הרצפה והם מסרבים לשלם. לפעמים הם גם יוצאים וצועקים עלינו. כל ניסיון לפתור את זה בדרכי שלום נכשלו. מה ניתן לעשות?

   1. אבל הרעש הוא סביר, רעש של ילדים הולכים ומשחקים. אין בימבות או דברים כאלה. האם אנחנו מחוייבים לעשות בידוד? והאם יש להם זכות לדפוק לנו על הרצפה ולצעוק עלינו? למה שאעשה בידוד ואשלם עליו בעצמי? האם זה לא לפנים משורת הדין שאני בכלל מוכן לעשות בידוד ולשלם על חצי ממנו?

    1. כל עוד לא הוגשה תביעה ולא הוכח שמדובר ברעש בלתי סביר אתם לא חייבים לעשות שום דבר.

     לשכנים שלכם יש זכות להעיר לכם אם הרעש מהווה מטרד עבורם.

     כרגע כל מה שאתה תעשה הוא לפנים משורת הדין. יחד עם זאת, אם תוגש תביעה ויוכח שאכן הרעש בלתי סביר לא רק שתשלם את עלות הבידוד אלא כנראה גם פיצויים.

 3. שלום יש לנו שכן ששוכר דירה של בעל הבית הוא עושה מסיבות באופן קבוע, מרעיש במוזיקה חזקה לאורך כל שעות היממה.
  ניסינו לפנות אליו בדרכי נועם כשזה לא עבד הזמנו משטרה כבר פעמיים..
  לצערי הדבר לא עוזר כולל פנייה לבעלי הבית שידברו עם השוכר.
  יש להדגיש כי מדובר בתקופת קורונה בה המסיבות הן הפרה בוטה של ההנחיות ומסכנות את כל דיירי הבניין.
  הגענו לסף ייאוש מה ניתן לעשות במקרה זה?

  1. שלום,
   במקרים אלה נראה שאין מנוס אלא לפנות לערכאה שיפוטית ולדרוש צו מניעה קבוע האוסר להרעיש בצורה בלתי סבירה (וכמובן למנוע מסיבות המפרות את הנחיות הממשלה).
   כמו כן, ניתן לדרוש פיצוי כספי.

 4. שלום.יש לנו בבניין דיירת אשר ממררת את החיים של כלל הדיירים. אם זה להזמין פקחים או שוטרים בגלל עגלות/אופנים בחדר מדרגות אשר נמצאים שם בהסכמה מלאה מכלל השכנים חוץ מאותה דיירת.וכמובן שלא משתתפת בהוצאות הבניין.(החזקה שוטפת).אשמח לדעתך בנושא?

  1. שלום,
   יש צורך בקצת יותר מידע ביחס לתלונות שלה. תלונת שווא עשויה להיות, במקרים מסוימים, עילה לתביעת לשון הרע.
   בעניין אי תשלום דמי ועד – על ועד הבית להגיש נגדה תביעה. החובה לשלם דמי ועד בית היא מוחלטת וגם אם לדיירת יש תלונות כאלה ואחרות עדיין עליה לשלם את דמי ועד הבית.

 5. שלום.
  האם יש דרך טובה ומהירה לגרום לשכן להפסיק לעשן בחדר המדרגות?
  תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one + 16 =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב