רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

הגשת תלונה בעילום שם באמצעות עו"ד – איך מגלים מי המתלונן?

בעילום שם

הגשת תלונה בעילום שם נועדה, בין היתר, על מנת לחמוק מתביעת לשון הרע, אם וככל שיתברר שמדובר בתלונת סרק. מכיוון שתביעות לשון הרע הפכו לפופולאריות מאוד בשנים האחרונות, כך גברו גם תלונות בעילום שם. כפי שתקראו להלן לא בכל מקרה הגשת תלונה בעילום שם תמנע תביעת לשון הרע נגד המתלונן האנונימי, גם אם הוא נעזר בשירותיו של עורך דין.

אחד היתרונות בשכירת שירותיו של עורך דין הוא שקיים חיסיון עורך דין – לקוח. כלומר, עורך דין אינו רשאי לגלות לאחרים מה סיפר לו הלקוח שלו. מי שיכול לוותר על החיסיון הוא לא עורך הדין אלא הלקוח. כלומר, אם הלקוח אינו מאשר, עורך דין אינו רשאי לחשוף פרטים שסיפר לו הלקוח.

יחד עם זאת, חיסיון עורך דין – לקוח אינו חל על כל דבר שנאמר או נמסר לעורך הדין על ידי הלקוח שלו, וישנם מקרים בהם ניתן לחייב את עורך הדין למסור/לגלות פרטים מסויימים גם אם הוא מייצג לקוח שביקש לפנות בעילום שם.

בשם מי הוגשה תלונה בעילום שם?

לאחרונה בית המשפט השלום ברמלה דן במקרה מעניין מאוד במסגרתו משרד עורך דין נתבע על ידי אדם נגדו הוגשה תלונה בעילום שם (ת"א 21513-07-20 כהן נ' רז מורג טישלר, משרד עו"ד, פסק דין מיום 23.12.2021). אותו לקוח הגיש תביעה קטנה נגד משרד עורכי הדין שהגיש את התלונה בעילום שם (ללא פרטי הלקוחות ששכרו את שירותי המשרד).

בית משפט לתביעות קטנות דחה את התביעה אך קבע שהדברים המפורטים בתלונה שהוגשה בעילום שם הם אכן דברי לשון הרע. התובע לא התייאש והגיש תביעה נגד משרד עורכי הדין במטרה לקבל צו שיחייב את המשרד לגלות לתובע את שמות הלקוחות, בשמם הוגשה תלונה בעילום שם.

בית המשפט קיבל את התביעה והתייחס לסוגיית חיסיון עורך דין – לקוח. בין היתר נקבע כך:

ב-ע"א 5739/18 מפעילי האתר נ. מדינת ישראל (פורסם בנבו, 15.10.2018) נדונה השאלה האם ניתן לפתוח בהליך משפטי בשמו של בעל דין "אלמוני" באופן ששמו ופרטיו לא יהיו גלויים אף לבית המשפט או לבעל הדין שכנגד. בית המשפט העליון השיב לשאלה זו בשלילה.

בסעיפים 37 עד 40 לפסק דינה כותבת כב' השופטת ברק ארז כי שמו של לקוח עו"ד אינו נמצא תחת חיסיון עו"ד לקוח, ואיבחנה את פסק דין קוטלר מהמקרה הנדון.

סבור אני שבמקרה שלפנינו חל הכלל שחיסיון בין עו"ד ולקוח לא חל עם שם הלקוח, שכן שמו של הלקוח לא בא לפגוע בעצה משפטית שקיבל הלקוח וחשיפת זהותו לא באה לקשר אותו לעניין שלשמו התבקשה העצה המשפטית ובכך לסבכו.

כמו כן אין מדובר במצב בו חשיפת זהותו של הלקוח תקשר אותו להתקשרות קודמת שהינה מוגנת בחיסיון, וכן אין מדובר בחשיפת שמו של הלקוח שהוא החוליה האחרונה בשרשרת ראיות מפלילות, אשר קושרת את הלקוח לפעילות הבלתי חוקית.

במקרה שלפנינו מדובר במכתב תלונה, אשר לפי דברי כב' הרשמת הבכיר פריי יש בו משום לשון הרע, ומוציאי לשון הרע מבקשים להסתתר מאחורי החיסיון שבין עו"ד ולקוח, בבחינת "מכה רעהו בסתר".

סבור אני שחיסיון עו"ד לקוח לא בא כדי לשמש מקום מסתור  למוציאי לשון הרע או למי שנטען כנגדו שביצע עוולה בנזיקין או למי שיש כנגדו עילת תביעה אזרחית, שכן זכותו של התובע לדעת מי הם אלו שניסו לפגוע בו, ולהגיש נגדם תביעה בהתאם לשיקול דעתו, זאת במיוחד כאשר לפי טענות הנתבע לא מדובר בהוצאת לשון הרע, שכן לקוחותיו נהנים מההגנות הנקובות בחוק איסור לשון הרע.

לאור האמור לעיל, סבור אני שיש לקבל את תביעת התובע, ועל הנתבע לגלות לתובע מי הם לקוחותיו אשר בשמם שלח למשרד החינוך את מכתבו מיום 11.5.2017.

על הנתבע למסור לתובע בכתב בתוך 15 יום מיום מתן פסק הדין את פרטי לקוחותיו (לרבות שמות, מס' ת.ז. וכתובות) אשר בשמם שלח את המכתב מיום 11.5.2017 למשרד החינוך נגד התובע;

באמצעות פסיקה זו בית המשפט חייב את משרד עורכי הדין לגלות את זהות המתלוננים בעילום שם, כך שהתובע יוכל להגיש נגדם תביעתם לשון הרע, במסגרתה יוכרע האם התובע זכאי לפיצוי כספי או לא.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב