רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

פוסט משפיל באינסטגרם יעלה לניקול ראידמן הרבה מאוד כסף

פוסט משפיל באינסטגרם

ניקול ראידמן היא דמות ציבורית ידועה ולה מאות אלפי עוקבים באינסטגרם. כאשר אדם כמוה מפרסם פוסט משפיל הדבר מקבל תפוצה אדירה ועשוי ליצור נזק אדיר לאדם המוזכר באופן שלילי בפרסום, מסיבה זו פוסט משפיל באינסטגרם בנסיבות אלה עשוי להוות לשון הרע ולזכות בפיצוי כספי גבוה.

במקרה שנדון לאחרונה במסגרת תביעת לשון הרע נגד ניקול ראידמן דובר על מוכר בפיצריה לגביו טענה ניקול ראידמן (באמצעות פוסט משפיל באינסטגרם) שהוא עבד בתקופת הקורונה ללא כפפות ומסיכה, ופרסום נפרד שהוא אף התעטש לתוך פיצה שמכר תוך זמן קצר ללקוחה.

פוסט משפיל שזוכה לתפוצה רחבה מאוד – עמדת בית המשפט

בית המשפט התייחסת לאופן פרסום פוסט משפיל באינסטגרם של ניקול ראידמן. התפוצה הרחבה מאוד (מעל 800 אלף עוקבים) שיחקה תפקיד משמעותי בנימוקי פסק הדין שזיכו את התובע בפיצוי כספי משמעותי.

בין היתר קבע בית המשפט כך:

הנתבעת הייתה זכאית להביע ביקורת נחרצת על ההתנהלות חסרת האחריות של התובע, שלא עטה מסיכה בתוך הקניון ועוד כנותן שירות ובפרט כמגיש מזון ולא מצאתי שהניסוחים שבחרה עלו על הנדרש בנסיבות.

דא עקא, הגנת האמת בפרסום והגנת תום הלב יחד, בכל זאת נשללים מהנתבעת, לא בשל תוכן הפרסום, אלא בשל האופן בו בחרה הנתבעת לפרסם את הסרטון, קרי בשל התפוצה הרחבה של הפרסום, בסטורי, בחשבון האינסטגרם שלה, המונה מעל 800,000 עוקבים.

ומן הכלל אל הפרט: לדידי, לא הייתה הצדקה לכך שהנתבעת תעלה את הסרטון כסטורי בחשבון האינסטגרם שלה וזאת לנוכח כמות העוקבים העצומה שלה, אשר הבטיחה חשיפה אדירה לסטורי וזאת מקום שניתן היה להשיג את תכלית הפרסום בדרך פחות פוגענית בצורה משמעותית.

די היה בנסיבות העניין בפנייה אל מנהל הקניון או אל בעל העסק או אל משרד הבריאות, כדי להגשים את מטרת הפרסום, קרי – את השמירה על בריאות הציבור וזאת בפרט שהמפגע המדובר (אי עטיית מסיכה על ידי התובע), לא היה מסוג המפגעים שנעשים במחשכים, כך שכל לקוח אשר פנה לדוכן כדי לרכוש פיצה, גם ללא הסטורי של הנתבעת, ממילא יכול היה מראש להיחשף לסכנה הבריאותית המדוברת ולהחליט בעצמו, אם הוא רוצה לקנות פיצה בדוכן שבו נותני השירות לא עוטים מסיכה.

זאת ועוד – גם אנשים פרטיים, המחזיקים בחשבון ברשתות החברתיות עם כמות עוקבים עצומה, בדרך כלל ידוענים, משפיענים, בלוגרים וכו', ואשר כתוצאה מכך מחזיקים בכוח המשול כמעט ולעיתים אף יותר, לכוחו של כלי תקשורת, צריכים לנהוג באחריות ועל כן חלה עליהם לדידי חובת זהירות מוגברת, להימנע מלפרסם פרסומים שיש בהם אך ורק או בעיקר משום שיימינג, כאשר ניתן להגשים את מטרת הפרסום בדרך פחות פוגענית.

התוצאה היא כאמור, שלא עומדת לנתבעת הגנה ביחס ללשון הרע שפרסמה במסגרת הפרסום הראשון, לא בשל תוכן הפרסום, אלא אך ורק מהטעם שבחרה לפרסם את הפרסום בדרך שבחרה, תחת לבצע את הפרסום בדרכים אחרות שעמדו לרשותה, אשר היו פוגעים בתובע במידה פחותה בהרבה ועדיין היו מגשימים את תכלית הפרסום.

בגין פוסט משפיל באינסטגרם ניקול ראידמן חויבה לשלם לתובע 15 אלף שקלים. יחד עם זאת, בגין הפרסום בו נטען שהתובע התעטש לתוך פיצה ומכר את הפיצה ללקוחה ניקול ראידמן חויבה לשלם לתובע עוד 25 אלף ש"ח, ובנוסף החזר אגרה ושכר טרחת עורך דין בסך שמונת אלפים שקלים (סה"כ כ-50 אלף שקלים).

פוסט משפיל באינסטגרם או בפייסבוק עשוי להוביל לפיצוי כספי משמעותי ולכן כדאי להכיר את הוראות חוק איסור לשון הרע.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב