רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

גניבה מחנות – מה ניתן לעשות אם הואשמתם בגניבה אך לא גנבתם?

גניבה מחנות

גניבה מחנות, במיוחד אם המואשם לא ביצע מעשה של גניבה, יכולה להיות האשמה חמורה במיוחד אשר עשויה להשפיל את המואשם בצורה קשה. לעיתים, בעלי החנויות אף לא טורחים לבקש מ"החשוד" לבוא לחדר צדדי על מנת שיוכלו לבדוק את הסוגיה אלא מטיחים בחשוד, לעיני אנשים אחרים, שהוא ביצע גניבה מחנות. במקרים קיצוניים אותם בעלי חנויות אף מחטטים ללא רשות, ולעיני כולם, בחפצי החשוד.

תחילה חשוב לדעת שאם עלתה סוגיה של גניבה מחנות אסור לבעל החנות לבצע בעצמו חיטוט בחפצי החשוד, אלא עליו לעכב אותו ולהזמין משטרה. יתרה מזאת, האשמתו של אדם במעשה גניבה מחנות, בשעה שהוא לא גנב דבר, מהווה לשון הרע ועשויה לזכות בפיצוי כספי גבוה ללא הוכחת נזק.

האשמת גניבה מחנות היא לשון הרע

אמנם האשמת גניבה מחנות היא לשון הרע (בהנחה שלא בוצע מעשה גניבה בפועל) אך אם אתם מצפים לקבל פיצוי כספי משמעותי כדאי להגיש את התביעה לבית משפט השלום. לאחרונה נדונה סוגיה זו בבית משפט לתביעות קטנות ולמרות שבית המשפט קבע שהאשמת לקוח בגניבה מחנות מהווה לשון הרע, הרי שסכום הפיצוי שנפסק היה נמוך באופן משמעותי מסכום הפיצוי שניתן היה לקבל בבית משפט השלום.

בת"ק 40183-08-19 לריסה נחשונוב נ' דן סטוק איט חדרה בע"מ (פסק דין מיום 20.11.2020) נפסק, בין היתר כך:

דומני כי לא ניתן לחלוק על כך, כי הדרישה לפתיחת השקית והאמירה המפורשת לעיל ביחס לתובעת יש בה כדי להשפיל את התובעת בעיניי הבריות ולשימה לבוז וללעג, באופן העונה על הגדרת "לשון הרע" בסעיף 1 לחוק איסור לשון הרע תשכ"ה – 1965 (להלן: החוק).

משאירע הדבר במקום ציבורי ולעיני הזולת, הרי שמדובר ב"פרסום" כהגדרתו בסעיף 2 לחוק. כפועל יוצא יש לקבוע, כי הנתבע פירסם לשון הרע על אודות התובעת.

משאין חולק, כי לא נמצא בכליה של התובעת דבר שאינו שייך לה, הרי שאין הנתבע יכול ליהנות מהגנת "אמת בפרסום" שבסעיף 14 לחוק.

בענייננו, אכן רשאי הנתבע להגן על האינטרסים שלו ולמנוע פגיעה בקניינו, ולשם כך – לערוך בירור עם התובעת; אולם הדרך לעשות כן היתה לפנות אל התובעת באופן דיסקרטי ולבקש ממנה לסור לחדר צדדי לצורך בירור העניין, ולא לעיני כל. משערך הנתבע את הבירור בפרהסיה, וכינה את התובעת "גנבת" רק על יסוד כך שהסתובבה בחנות ובידיה שקית גדולה ומשום שסירבה לאפשר לו לבדוק את תכולת השקית, הרי שיש לקבוע כי הבירור נערך שלא במידתיות הראויה וללא שמירה על כבודה של התובעת, באופן המזכה אותה בפיצוי כספי.

אוסיף, כי ספק בעיני האם היה הנתבע מוסמך מלכתחילה לדרוש מהתובעת לבדוק את חפציה, לא כל שכן לעשות כן ללא רשותה, זאת נוכח הפגיעה בפרטיות הכרוכה בכך (ראה בעניין זה ע"א (מח' חיפה) 14380-02-09 ח'טיב נ' H&O אופנה בע"מ מרכז ביג כרמיאל [פורסם בנבו] [23.6.2009]). כל שהיה הנתבע מוסמך לעשות, בנסיבות אלו, היה לעכב את התובעת עד לבוא המשטרה, אך זאת רק אם ביצעה התובעת בפניו עבירה (סעיף 75 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות איפה – מעצרים), תשנ"ו – 1996). כאמור, בענייננו לא ראה הנתבע במו עיניו את התובעת מבצעת עבירה כלשהו, ומעשיו נסמכו על חשד ותו לא.

התובעת העידה, כי האירוע השפיע עליה קשות, וכדבריה – "הוא השפיל אותי, מתחת לאדמה הייתי, רציתי למות באותו זמן" (עמ' 3, ש' 14), וחזרה על כך שוב ושוב בהמשך (שם, ש' 19; עמ' 4, ש' 15). העובדה שהנתבע לא התנצל, גם לאחר שהתברר לו כי חשד בתובעת לשווא, אלא סילק אותה מהחנות בבושת פנים, מוסיפה על תחושת ההשפלה והפגיעה. מעדותה בפניי ניתן היה להתרשם, כי היה זה אירוע טראומתי, שרישומו לא פג עד למועד הדיון ואשר שיחזורו שב ועורר אצלה תחושות קשות ובכי.

לאחר ששקלתי את נסיבות האירוע, את תחושתה הקשה של התובעת ואת העדרה של התנצלות מצד הנתבעים מחד, ומאידך – את תרומתה של התובעת לפירסום האירוע ואת העובדה שהנתבע פעל מתוך כוונה להגן על קניינו, אני מעמידה את הפיצוי לתובעת על סך של 4,000 ₪.

ניתן לומר בסבירות גבוהה שאילו תביעה זו הייתה מוגשת לבית משפט השלום ולא בית משפט לתביעות קטנות, התובעת הייתה מקבלת פיצוי כספי גבוה יותר באופן משמעותי. בעניינים אלה כדאי להתייעץ עם עורך דין לשון הרע אשר עוסק בתביעות אלה.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב