רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp וקבלת פיצוי בסך 100 אלף ש"ח

סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp

סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp ותביעות דיבה הפכו לנפוצים במיוחד בשנים האחרונות. לנוכח העובדה שבקבוצת ה-whatsapp של הבניין עשויים להיות חברים רבים (כל או רוב השכנים), האמירות הפוגעניות של שכן אחד כלפי שכן אחר יגיעו בסופו של דבר לידיעת השכנים (ככל שקבוצת ה-whatsapp מונה יותר שכנים כך הפיצוי הכספי עשוי להיות גבוה יותר).

על פי הפסיקה, דווקא לנוכח העובדה שמדובר בשכנים שבהם הנפגע עשוי להתקל בחיי היומיום (לעומת מישהו שראה פוסט פוגעני בפייסבוק) הדבר עשוי להיות שיקול רלוונטי להגדלת גובה הפיצוי.

סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp עשוי להוביל לאמירות קשות שיטילו דופי ביושרו או בשמו הטוב של אחד השכנים. אחת הדוגמאות הנפוצות ביותר היא הטלת דופי בשכן שהוא חבר בוועד הבית של הבניין, ורמיזות (או אמירות מפורשות) שאותו שכן מעל בכספים של ועד הבית. אמירות אלה ואחרות במסגרת קבוצת ה-whatsapp של הבניין יזכו, ברוב המקרים, את הנפגע בפיצוי כספי משמעותי.

קבלת פיצוי כספי משמעותי לאחר סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp

לאחרונה ניתן פסק דין בעניין סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp על ידי בית משפט השלום בתל אביב (ת"א 54456-03-18 עמרי ליפשיץ נ' משה מנור, פסק דין מיום 6.9.2020). במסגרת סכסוך השכנים בוואטסאפ נכתב בין היתר כך:

"עמרי יצאתה מלוכלך  שקרן וגנב"

"למדתי לקרוא לכלב בשמו"

"עמרי אתה גנבתה  את קופת הוועד במשך השנים שההיה בוועד נכשלה בניסיון לשקר את עורך הדין…..אתה איש נוכל יש בך רוע ועניים גדולות יותר מצדק"

"עמרי אתה גנב ונוכל שתהיה נכה כו הבן שלי … ותשלם את הכסף שגנבתה במשך השנים בכיסוי של ועד אתה לא שכן אתה הזבל של הבניין"

"שכנים תראו איזה חוצפה יש לגנב עומרי…שכנים אנחנו לא צריכים לממן נוכל וגנב…עמרי אתה גנב מלוכלך ונוכל"

"עמרי אתה אשפה מהלכת"

"עמרי הגנב תחזיר את הכסף שגנבת ממני והשכנים"

"זה לא ריב זו דרישה לגיטימית עומרי גנב את קופת הוועד.."

"עמרי התרגל לא לשלם עליו נאמר על הגנב בוער הכובע…"

"בבניין יש את עומרי הגנב.."

"עומרי ליפשיץ הדבר היחיד שהצלחת ושהוכחת זה לגנוב ולרמות את השכנים כמו כן אני מציע לך שתתחיל לצאת מהבית עם חזית וחצאית" "עומרי עוד שכנה אחת תגלה שאתה לא גבר ואז תגור בחדר האשפה שם מקומך".

בית המשפט קבע כי אמירות אלה מחייבות פסיקת פיצוי כספי משמעותי:

הציטוטים מהווים הן קביעות כביכול בדבר ביצוע מעשים פליליים של גנבה, מרמה ומעילה בכספי ציבור, והן גידופים ברמה הנמוכה ביותר.

בימ"ש ער לעמדה לפיה אין לראות בגידופים וקללות, שהשימוש בהם שכיח ביותר, ואין בו כדי לייצר אצל השומע דעה שלילית על הנפגע כלשון הרע…..אולם, מכיוון שעמרי ביקש לחייב משה בפיצוי כספי ללא הוכחת נזק, טענה בדבר "פגיעה בפועל" יפה בעיקר להקלות ולא לעצם הקביעה בדבר היות הגידוף לשון הרע ואף לא להגנות….כמו כן, יש להבחין בין קללה או גידוף ברמה הנמוכה מבחינת עוצמתו, בעידנא דריתחא כטענת משה בסעיף 27 לסיכומיו המפנים לת.א. (פ"ת) 4768/05 עו"ד אראל נ' כחלון [פורסם בנבו] ות.א. (ת"א) 37775/04 עו"ד אמיר נ' קריכלי [פורסם בנבו] וע,א 1104/00 חסון נ' אפל, [פורסם בנבו] לרצף, על פני זמן, של גידופים או קללות ברמה הגבוהה מבחינת עוצמתם, רשעותם ונבזותם, כפי המקרה בהתאם לראיות כאן.

בעניין סכסוך שכנים משה תלה יהבו בפסקי הדין בעניין ת.א. (קצ.) 550/04 לויפרמן נ' אלבז, [פורסם בנבו], ת.א. 16294/08 גולדרינג נ' תמרי [פורסם בנבו] ותא"מ 17839-02-09 סיון נ' לבני, כולם פורסמו בנבו. בעניין לויפרמן, מדובר בהתפרצות רגעית לה היו עדים שוטרים ולא מכלול השכנים כפי המקרה כאן. בעניין גולדרינג, האירוע נשוא התביעה התרחש במעמד מצומצם של התובעת, בני משפחתה וחברו של הנתבע ובעניין סיון, חילופי הדברים היו בתקופת השבעה ובימ"ש קבע שם כי הן הם היו בגדר התפרצות לה היו עדים מועטים, על רקע האבל בו היו שרויים הנתבעים.

מכאן ש"סכסוך שכנים" אינו חסין מפני לשון הרע, או סיבה להקלה דווקא. לעיתים, כפי העובדות כאן, הוא מעצים הפגיעה בנפגע ולא להפך.

שליחת המסרונים לחברי קבוצת וואטסאפ עם התוכן שצוטט לעיל מהווה פרסום לשון הרע ומשה אף לא חלק על עצם הפרסום בסיכומיו.

אין די בטענה בדבר "אמונה" כדי לסייע למשה להצדיק ההשתלחות המתלהמת ברצף פרסומים בהם חרץ את דינו של עומרי כביכול כגנב ומועל בכספי ציבור בתוספת גידופים משפת ביבים. כמו כן, בימ"ש התרשם שמשה אדם נבון שיודע להבחין בין טענות ובין קביעת עובדות.

אין להשלים עם עשיית דין עצמי, שכוללת הפצת מסקנות וממצאים כביכול בדבר ביצוע עברות פליליות מתובלים בגידופים.

דברי לשון הרע בפרסומים משלבים ייחוס ביצוע עברות פליליות חמורות, הערות מיניות משפילות, וגידופים בקרב בעלי הזכויות בבניין שבו מתגורר עמרי המעידים על רוע וכוונה להשפיל ולהכאיב לעמרי. מכאן שחומרתן נמצאת על הרף הגבוה ביותר. מכאן גם שעוגמת הנפש שנגרמה לעמרי היא רבה.

בשים לב לכל אלה, בימ"ש מחייב משה לשלם לעמרי פיצוי בסך הכולל של 100,000 ₪ בלבד.

בנוסף לסכום הפיצוי בית המשפט חייב את הנתבע בעוד 20 אלף ש"ח הוצאות משפט.

פגעו בכם במסגרת סכסוך שכנים בקבוצת whatsapp?

חוק איסור לשון הרע קובע כי בגין כל פרסום/פגיעה ניתן לדרוש פיצוי כספי בגובה עד כ-72 אלף ש"ח. אם מוכיחים שלמפרסם הייתה כוונה לפגוע בכם, הפיצוי הכספי עשוי להגיע עד כ-144 אלף ש"ח (בגין כל פרסום/פגיעה).

ככל שהשמיצו אתכם בוואטסאפ חשוב לתעד את הפרסומים על ידי תצלומי מסך. לאחר מכן פנו אל משרדנו לצורך קבלת הערכת סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי המוערך.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב