רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

שער המרה גבוה מדי הוביל לאישורה של תביעה ייצוגית

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

בתאריך 6.12.2021 אישר בית המשפט המחוזי בירושלים ניהולה של תביעה ייצוגית העוסקת בסוגיית שער המרה של דולרים לשקלים (ת"צ 27445-08-18 חנניה שוורץ ואח' נ' נתיבים באורות בע"מ).

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה נגד מספר חברות ואנשים פרטיים העוסקים בתחום התיירות, ונטען לגביהם כי הם פועלים בניגוד לדין וגובים שער המרה גבוה ביחס למותר בדין כאשר לקוחות מזמינים מהם חופשות בחו"ל ומשלמים בגין שירותי החברות בדולרים.

המשיבים טענו כי הם מציגים את המחיר גם בשקלים וגם בדולרים ולכן אין לקבל את הטענה שהם הטעו לקוחות וגבו שער המרה גבוה מכיוון שמלכתחילה היה באפשרות הרוכשים לשלם בשקלים.

סוגיית שער המרה גבוה מדי מתאימה להתברר במסגרת תביעה ייצוגית

בית המשפט אישר את הבקשה וקבע, בין היתר, כך:

עולה מן האמור, כי עוסק רשאי לנקוב במחירם של כרטיסי טיסה לחו"ל וכן של חבילות תיירות ונופש היוצאות מישראל, במטבע חוץ, ובלבד ששער ההמרה למטבע ישראלי ייקבע לפי שער המכירה להעברות והמחאות שבו מכר בנק בישראל את מטבע החוץ, ביום העסקים שקדם למועד התשלום.

לאחר שבחנתי את טענות המשיבים, ומבלי צורך להידרש להיבט העובדתי של טענות אלה, לא ראיתי לקבלן. המשיבים טוענים כי הצגת שני מחירים, מחיר במטבע חוץ ומחיר שקלי במקביל, פוטרת את העוסק מן החובה להמיר את מחירו של המוצר או השירות במטבע חוץ לפי שער ההמרה הקבוע בחוק, ומאפשרת לו לברור את שער ההמרה המתאים לו לפי שיקול דעתו. אין לקבל טענה זו שאינה הולמת, לא את לשונו של החוק ולא את תכליתו.

לענין לשונו של החוק. החוק מחייב הצגת מחיר במטבע ישראלי בלבד. כחריג לכלל הוא מאפשר, בכל המתייחס לכרטיסי טיסה או חבילות נופש בחו"ל, להציג את מחירם במטבע חוץ "ובלבד שמחירו במטבע ישראלי ייקבע לפי שער החליפין הקבוע בה" (בתוספת הראשונה). מלשון החוק נלמד כי ההיתר שניתן להצגת מחיר במטבע חוץ מותנה בהמרתו למטבע ישראלי לפי שער ההמרה הקבוע בחוק, הוא שער המכירה להעברות והמחאות.

אין חולק כי ניתן להציג את מחירי הטיסות וחבילות הנופש במחיר שקלי בלבד. אף אין חולק כי ניתן להציגם במטבע חוץ בלבד, בכפוף לכך שהמרתו למחיר שקלי יבוצע לפי שער ההמרה הקבוע בחוק. ואולם, הצגת מחיר במטבע חוץ לצד מחיר שקלי שנקבע לפי שער המרה שנבחר ע"י העוסק, מסכלת את מטרות החוק. הצגה כזו אינה מאפשרת לצרכן השוואה נוחה בין מחיריהם של מוצרים דומים, שכן לכל מוצר הננקב במט"ח עשוי להיות מחיר שקלי אחר, ואף יש בה משום הטעיה של הצרכן העלול לסבור כי המחיר השקלי מבטא את המחיר במט"ח לפי שער ההמרה הקבוע בחוק.

קבלת פרשנות המשיבים, ולפיה די בכך שנאמר לצרכן לפני השלמת העסקה מהו המחיר השקלי (ואפילו לשאלתו) כדי לפטור את העוסק משער ההמרה שנקבע בחוק, תרוקן את הוראות החוק מתוכנן, ותאפשר לכל עוסק לברור לו את שער ההמרה הרצוי לו, ובלבד שינקוב במחיר שקלי לצד המחיר במט"ח.

ובעניין התאמת סוגיית שער המרה או שער חליפין להתברר במסגרת תביעה ייצוגית, קבע בית המשפט, בין היתר, כך:

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

אני סבורה כי תובענה ייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת שלפניי.  הכרעה בשאלות המשותפות לכלל חברי הקבוצה תקדם את האינטרס של אכיפת הדין והרתעה מפני הפרתו, תמנע התעשרות שלא כדין של העוסק על חשבון ציבור הצרכנים, ותקדם מתן סעד הולם לנפגעים מהפרת הדין, לרבות אלה שאינם מודעים לפגיעה בזכויותיהם.

שוקלים להגיש תביעה ייצוגית? צרו קשר עם עורך דין תביעות ייצוגיות אדי בליטשטיין.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + fourteen =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב