רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

טלפון: 03-6427876

תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת – מה כדאי לדעת?

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מהו שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת?

בעקבות התפתחות הטכנולוגיה ובעקבות החשיפה האדירה של רשת האינטרנט והרשתות החברתיות כגון פייסבוק, אנשים רבים נוטים לפרסם מידע פוגעני בפייסבוק (או בכל רשת חברתית אחרת) על מנת שאותו פרסום יגיע למספר רב מאוד של אנשים. לתופעה זו קוראים בעברית בריונות רשת.

לעיתים אין מנוס מהגשת תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת משום שהפרסום הוא פוגעני במיוחד וכולל מידע שקרי או מידע אישי או כל מידע אחר אשר עשוי להשפיל או לבזות את האדם או העסק הרלוונטי לפרסום. במסגרת תביעה על שיימינג בפייסבוק, בדרך כלל, לא נדרש רק פיצוי כספי אלא גם סעד של הסרת הפרסום ופרסום הכחשה או התנצלות.

החוק הרלוונטי לצורך הגשת תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת

חוק איסור לשון הרע

על מנת להגיש תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת ניתן להסתייע בהוראות חוק איסור לשון הרע בשירותיו של עורך דין לשון הרע. חוק זה מגדיר מהי "לשון הרע" ולאחר קריאת ההגדרה ברור מדוע הדבר רלוונטי גם ל"שיימינג":

לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול –

(1)   להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם;

(2)   לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו;

(3)   לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו;

(4)     לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו;

כיום, חוק איסור לשון הרע מאפשר לתבוע על כל שיימינג שנכנס להגדרת "לשון הרע" פיצוי כספי בסכום העולה מעט על 70 אלף ש"ח ללא הוכחת נזק. כלומר, אם בוצע שיימינג ב-5 קבוצות פייסבוק שונות או שיימינג באינטרנט באתרים שונים (על ידי אותו אדם) ניתן יהיה להגיש נגדו תביעה בסך 70 אלף ש"ח כפול 5 = 350 אלף ש"ח.

בנוסף, אם בוצע שיימינג בפייסבוק או שיימינג באינטרנט במטרה לפגוע (לדוגמה: כדי לפגוע בשמו הטוב של עסק או כדי לגרום לפיטוריו של אדם אחר) ניתן לדרוש פיצוי כספי כפול שיכול להגיע לקצת יותר מ-140 אלף ש"ח בגין כל פרסום ללא הוכחת נזק. כלומר, אם נתייחס לדוגמה הקודמת ובוצע שיימינג בפייסבוק או שיימינג באינטרנט בחמישה אתרים שונים, ניתן יהיה להגיש תביעה על שיימינג בסכום שיגיע עד 140 אל ש"ח כפול 5 = 700 אלף ש"ח.

סעיף 58 לפקודת הנזיקין

סעיף 58 לפקודת הנזיקין נפוץ הרבה פחות בתביעות שיימינג אך מדובר בסעיף שכדאי להכיר במיוחד אם ניתן להוכיח שנגרם נזק כספי לעסק או לפרנסה בעקבות שיימינג באינטרנט. סעיף זה קובע כך:

(א)      שקר מפגיע הוא פרסום הודעה כוזבת בזדון, בין בעל פה ובין בדרך אחרת, בנוגע לעסקו של אדם, למשלח ידו, למקצועו, או לטובין שלו או לזכות קנין שלו; אך לא ייפרע אדם פיצויים בעד פרסום כזה, אלא אם סבל על ידי כך נזק ממון.

(ב)        "פרסום", לענין סעיף זה – כמשמעותו בסעיף 2 לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה–1965.

סעיף 2 לחוק עוולות מסחריות

במידה ובית עסק אחד מחליט לעשות שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת לבית עסק אחר, ניתן יהיה להגיש נגדו תביעה בגין שיימינג מכוח סעיף 2 לחוק עוולות מסחריות, אשר קובע כך:

(א)      לא יפרסם עוסק מידע ולא יגרום לפרסום מידע, אשר הוא יודע או שהיה עליו לדעת שהוא אינו נכון, לגבי עסק, מקצוע, נכס או שירות, שלו או של עוסק אחר (להלן – תיאור כוזב).

(ב)  המפיץ פרסום של עוסק אחר או מטעמו הכולל תיאור כוזב, או מי שהחליט בפועל על פרסום תיאור כוזב כאמור, לא יישא באחריות לפי סעיף זה, אלא אם כן ידע שהתיאור כוזב, או שהתיאור כוזב על פניו.

מה לעשות לפני הגשת תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת?

פניה למי שביצע את השיימינג

אחת המטרות העיקריות של אדם אשר עבר שיימינג ברשת או שיימינג בפייסבוק היא למחוק את הפרסום הפוגעני מהר ככל הניתן. ברוב המוחלט של המקרים תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג באינטרנט לא תוביל לתוצאה זו באופן מיידי (לעיתים נדירות מתקבלות בקשות לסעד זמני בדמות מחיקת הפוסט הפוגעני עד לסיום בירורה של התביעה).

מסיבה זו, טרם הגשת תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג באינטרנט, מומלץ לפנות לאדם שביצע את השיימינג ולבקש ממנו למחוק את הפוסט. אם כותב הפוסט יסרב למחוק את הפוסט הפוגעני הדבר בהחלט עשוי להיות שיקול רלוונטי בעת פסיקת פיצויים לאחר הגשת תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת.

תיעוד השיימינג

על מנת להגיש תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת צריכים להוכיח לבית המשפט שאכן התקיים שיימינג כפי שאתם טוענים. מסיבה זו חשוב מאוד לתעד את הפרסום הפוגעני. מומלץ מאוד לתעד לא רק את הפוסט הפוגעני עצמו אלא גם את התגובות שנכתבו על ידי אנשים אחרים (אשר יכולים לבצע שיימינג נוסף ולהתבע בנפרד), את כמות הלייקים וכמות השיתופים להם זכה הפוסט.

איתור פרטיו של כותב הפוסט

לא תוכלו להגיש תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת מבלי לדעת את מי תובעים. מסיבה זו צריכים לאתר את פרטיו המדוייקים של כותב הפוסט (לרבות כתובת ומספר תעודת זהות). לעיתים ניתן לעשות זאת על ידי פניה לרשות האוכלוסין והפקת פלט הכולל את הפרטים הנדרשים. הבעיה מתחילה כאשר מדובר בכותב פוסט פוגעני עם שם ושם משפחה מאוד נפוץ או כאשר ישנו חשש לפרופיל פיקטיבי. במקרים אלה יתכן שלא יהיה מנוס אלא לשכור שירותיו של חוק פרטי.

נגד מי ניתן להגיש תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת

מכיוון שאחת המטרות העיקריות בעת הגשת תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת היא הסרת הפרסום הפוגעני צריכים להגיש את התביעה גם נגד הפלטפורמה באמצעותה בוצע הפרסום על מנת שלא יווצר מצב שהנתבע אינו מסיר בסיומה של התביעה את הפרסום הפוגעני.

לדוגמה: אם הפרסום בוצע בפייסבוק – כדאי לתבוע גם את פייסבוק. אם הפרסום מופיע בתוצאות החיפוש של גוגל – כדאי לתבוע גם את גוגל. אם הפרסום בוצע ביוטיוב – כדאי לתבוע גם את יוטיוב.

במקרים אלה, לרוב, הדרישה כנגד אותן חברות היא רק להסיר את הפרסום הפוגעני, ולא דרישה לפיצוי כספי, משום שיהיה קשה (ולעיתים בלתי אפשרי) לייחס להן אחריות בגין הפרסום הפוגעני, אך מכיוון שיש לאותן חברות שליטה על הפלטפורמה שלהן, תביעה על שיימינג בהחלט עשויה להתקבל והן יצטרכו להסיר את הפרסום.

האם להגיש תביעה על שיימינג בפייסבוק או שיימינג ברשת לבית משפט לתביעות קטנות?

אם מטרת הגשת תביעה על שיימינג היא לקבל פיצוי כספי מוגבל מאוד אז התשובה היא בהחלט כן. תביעה קטנה זהו הליך מהיר יחסית וזול יחסית, אך כפי שציינתי, גובה הפיצוי הכספי יהיה, בדרך כלל מאוד נמוך.

יחד אם זאת, אם מטרת התביעה היא לקבל פיצוי כספי משמעותי, ויותר חשוב מכך, לוודא שהפוסט הפוגעני יוסר, אין מנוס אלא להגיש תביעה על שיימינג לבית משפט השלום. הסיבה לכך נעוצה בכך שלבית משפט לתביעות קטנות פשוט אין סמכות לתת צו המחייב את מפרסם הפוסט להסיר את הפרסום הפוגעני.

מצורפת לעיונכם ושימושכם דוגמה לכתב תביעה על שיימינג בפייסבוק.

.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

הזינו כתובת מייל ותקבלו מאיתנו בחינם עדכונים בנושא זה סיכום פסקי דין מדריכים משפטיים

המלצות מלקוחות
עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

מעוניינים שעורך דין אדי בליטשטיין יחזור אליכם בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב