תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית – קבלת פיצוי כספי

טרם הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית יש להבין תחילה האם התקיימה הפרה של חוק כלשהו או הפרת הסכם בין חברת תעופה לבין הלקוח. לדוגמה; עיכוב טיסה העולה על שמונה שעות או ביטול טיסה מהווה הפרה של חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב – 2012 (הידוע גם בתור "חוק טיבי"), ומזכה את הלקוח בפיצוי כספי (בהתאם למרחק הטיסה).

נכון לכתיבת שורות אלה כל נוסע יוכל לקבל בנסיבות המתוארות פיצוי כספי שיכול לעבור מעט 3000 ש"ח בגין ביטול הטיסה (ניתן לדרוש פיצוי נוסף עד 10,000 ש"ח בגין אי קבלת ההטבות הקבועות בחוק שירותי תעופה).

בדקתי והתקיימה הפרה – אז איך מגישים תביעה נגד חברת התעופה?

בודקים בכרטיס הטיסה מי חברת התעופה שהתחייבה להטיס אתכם. לעיתים תגלו שקיבלתם כרטיס טיסה מטעם חברת תעופה אחת, אך בפועל טסתם במטוס הנושא את שמה וסמליה של חברת תעופה אחרת. במקרים אלה יש להגיש תביעה נגד חברת התעופה שהנפיקה לכם את הכרטיס.

בשלב הבא צריכים לאתר את שמה המשפטי של חברת התעופה ואת מספר ח.פ. שלה. לדוגמה; שמה המשפטי של חברת אל על הוא אל על נתיבי אויר לישראל בע"מ, ומספר הח.פ. שלה הוא 520017146.

את השם המשפטי ואת מספר ח.פ. ניתן למצוא על הקבלה שהתקבלה מחברת התעופה, לעיתים בדוא"ל שקיבלתם מחברת התעופה או דרך אתר האינטרנט של חברת התעופה. אם לא מצאתם את הפרטים הנחוצים כדי להגיש תביעה נגד חברת התעופה, נסו לגלוש לאתר רשות התאגידים ולכתוב את שמה של החברה כפי שהוא ידוע לכם. תקבלו תוצאה דומה לזו:

תביעה נגד חברת תעופה

אם תלחצו על מספר התאגיד (המסומן בכחול) תקבלו את המסך הבא אשר יגלה לכם את הכתובת אליה יש לשלוח את כתב התביעה לאחר הגשת תביעה נגד חברת התעופה הישראלית:

תביעה נגד אל על

וכיצד מגישים תביעה נגד חברת תעופה זרה?

הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה לא שונה מהותית מהגשת תביעה נגד חברת תעופה ישראלית. הקושי העיקרי נובע מכך שמרבית הנוסעים כלל לא מודעים שהם לא צריכים להגיש תביעה בחו"ל, ויכולים לנהל הליך משפטי בישראל, וזאת לנוכח החובה של כל חברת תעופה למנות בישראל מורשה מטעמה לקבלת כתבי טענות לתביעות שיוגשו נגדה בארץ.

כדי לאתר את הנציג או הנציגות של חברת התעופה אותה אתם רוצים לתבוע יש להכנס לאתר של רשות התעופה האזרחית. באתר זה תוכלו לאתר את נציגי החברות הזרות (שימו לב שהרשימה מתעדכנת ומשתנה מדי פעם).

תביעה נגד חברת תעופה

לאחר הקלקה על הכיתוב "נציגים לקבלת כתבי בית דין סדיר" תקבלו קובץ PDF עם רשימת כל החברות וכל הנציגים מטעמן בישראל. תוכלו לעשות חיפוש של שם החברה על ידי לחיצה על CTRL + F.

נניח שאתם רוצים להגיש תביעה נגד חברת התעופה רויאל ג'ורדניאן. בקובץ ה-PDF תוכלו לחפש "Royal Jordanian" או "רויאל" ותגיעו לתוצאה הבאה:

רויאל ג'ורדניאן - רשות התעופה האזרחית

לאחר שאתם יודעים מי הנציג ומה הכתובת להמצאת כתב התביעה יש עדיין לגלות מה שמה המשפטי של החברה בישראל, ומהו מספר הח.פ. שלה. לשם כך תצטרכו לגלוש שוב לאתר רשות התאגידים ולכתוב את שם החברה:

רויאל ג'ורדניאן - רשם החברות

במצב זה יש לכם את שמה המשפטי של חברת התעופה הזרה, מספר הח.פ. שלה, ואפילו את הכתובת של הנציג המורשה מטעמה לקבלת כתבי טענות, ואתם מוכנים להגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה.

שימו לב: במקרים מסוימים חברת התעופה לא תופיע באתר של רשות התאגידים (כמו לדוגמת חברת וויז – Wizz). במקרה זה, כדי להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה שלא רשומה בישראל, כתבו בכתב התביעה את שמה המלא באנגלית ואת פרטיו של הנציג המורשה מטעמה.

יש לכם שאלות נוספות בעניין הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית? כתבו לנו בתגובות.

.

הזינו כתובת מייל ותקבלו מאיתנו בחינם עדכונים בנושא זה סיכום פסקי דין מדריכים משפטיים

המלצות מלקוחות
עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. נתקלתם בבעיה משפטית? צרו קשר עכשיו ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב