עורך דין רשלנות מקצועית

רשלנות מקצועית של עורך דין – מתי לא תקבלו פיצוי כספי?

רשלנות מקצועית של עורך דין

צריכים ייצוג משפטי בתביעה מעל 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

רשלנות מקצועית של עורך דין עשויה להוביל לנזקים משמעותיים ללקוח המיוצג על ידי אותו עורך דין. עולה השאלה האם כל טעות של עורך דין היא בגדר רשלנות מקצועית שתוביל לפיצוי כספי?

לאחרונה בית המשפט המחוזי בירושלים נתן פסק דין במסגרת תביעה נגד עורך דין על ידי לקוח לשעבר. עורך הדין נתבע ונטען שהוא גרם לנזק בסכום מצטבר בסך 3 מיליון שקלים (ת"א 34905-09-16 מקור הנפקות וזכויות בע"מ נ' עו"ד איתן גבע, פסק דין מיום 21.4.2022).

לא כל טעות היא רשלנות מקצועית של עורך דין

בית המשפט המחוזי התייחס בפסק דינו באילו מצבים טעות של עורך דין לא תהיה בגדר רשלנות מקצועית של עורך דין. בין היתר נקבע על ידי בית המשפט המחוזי, כך:

בכל הנוגע לחובת הזהירות אין צורך להכביר מילים. כלל ידוע הוא שעורך דין חב ללקוחו חובת זהירות. על עורך הדין להגן על ענייניו של הלקוח ולפעול עבורו במיומנות, מקצועיות ובנאמנות. בצד האמור נקבע כי אחריותו של עורך הדין לפעול במיומנות ובזהירות כלפי לקוחו אינה אחריות מוחלטת, ולא כל טעות מהווה מעשה של רשלנות. עורך הדין אינו נדרש לחשב מראש את כל האפשרויות בכל תרחיש עובדתי והוא יוצא ידי חובתו כאשר הוא מפעיל שיקול דעת סביר, גם אם בדיעבד יתברר כי זה היה מוטעה…

שנית, ראוי להזכיר שלא כל טעות של עורך דין מהווה התרשלות. גם עורך דין סביר ונבון עלול לטעות בשיקול דעת, וטעות כזו אין בה כדי לחייבו ברשלנות. חובתו של עורך דין אינה שלא לטעות בשיקול דעתו, חובתו היא לשקול דעתו כמיטב יכולתו וידיעתו (ע"א 37/86 לוי נ' שרמן, פ"ד מד(4) 446; עניין מגורי-כהן, בפסקה כ"ה). לפיכך, אף אם תאמר כי שגה הנתבע בהערכתו שאין להשיג על ההחלטות הנ"ל שניתנו תוך כדי ניהול ההליך, ואיני אומרת שכך הוא, הרי שאין בכך ללמד כי התנהלותו היתה רשלנית. מקום בו הופעל שיקול דעת ושיקול הדעת היה סביר בשים לב למכלול הנתונים, כפי שהיה במקרה זה, אינה עולה לכדי רשלנות מקצועית.

לסיכום – התובעת לא הוכיחה כי הנתבע התרשל או נהג שלא בהתאם לאמת המידה המצופה ממנו כעורך-דין, ומכל מקום לא עמדה בנטל להראות, במאזן ההסתברויות, כי אלמלא מחדליו הנטענים של הנתבע ההליך היה מתנהל באופן אחר ותוצאת פסק הדין היתה משתנה.

בית המשפט דחה את הטענה שבמקרה הנדון התקיימה רשלנות מקצועית של עורך דין וחייב את התובעת בהוצאות משפט לטובת עורך הדין בסך מאה אלף ש"ח.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות. למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט. נחוץ לכם ייצוג משפטי מקצועי? צרו קשר עוד היום.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876

יש לכם שאלה? תכתבו לנו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

12 + three =

מידע נוסף שעשוי לעניין אתכם

המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לקוחות משרדנו קיבלו פיצויים כספיים משמעותיים - רוצים שנלחם בבית משפט גם בשבילכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי (משרדנו מטפל בתביעות מעל 50 אלף ש"ח בלבד)

יצירת קשר

03-6427876

נתקלתם בבעיה משפטית ואתם צריכים ליווי משפטי? צרו קשר ונשמח לסייע גם לכם

צריכים ייצוג משפטי בתביעה מעל 50 אלף ש"ח? צרו קשר עכשיו עם עורך דין אדי בליטשטיין

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב