רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

זימון עדים לבית משפט – כיצד לזמן עדים בצורה נכונה?

זימון עדים

זימון עדים לבית משפט עשוי להיות נחץ במצב בו אתם מבקשים להוכיח טענה או מעשה שהעד היה עד לו. לעיתים עדותם של העדים עשויה להיות קריטית לצורך הצלחת התביעה ולכן חשוב לוודא שבוצע זימון עדים באופן שיבטיח את הגעתם בפועל לדיון בו הם יצטרכו להיחקר.

זימון עדים לבית משפט עשוי להיות חשוב במיוחד כאשר מדובר בעד מטעמכם שהסתמכתם על עדותו לאורך כל כתבי הטענות. אם הוא לא יגיע להיחקר, ולא יהיה לכם הסבר המניח את הדעת לאי הגעתו של העד, הדבר עשוי להיזקף לחובתכם (הרי ברור שבעל דין שמסתמך על עדותו של עד וטוען כי העד יעיד לטובתו יעשה כמיטב יכולתו כדי לדאוג שהעד אכן יגיע לדיון. אם בעד הדין לא דאג שהעד יתייצב לדיון עולה החשש שבעל הדין לא תיאר נכון מה העד ראה או שמע, והספק הזה ישחק לרעתו).

זימון עדים לבית משפט באמצעות בקשה לזימון עדים

זימון עדים לבית משפט ניתן לבצע באמצעות הגשת בקשה לזימון עדים (ניתן להיעזר בטופס זימון עדים המפורט באתר הרשות השופטת). במסגרת בקשה זו, אשר צריכה להיות מוגשת זמן מספק לפני קיומו של הדיון, צריכים לפרט מהם פרטי העד (שם, שם משפחה, תעודת זהות, כתובת מגורים), ולפרט מדוע העד נחוץ לצורך חקירה ראשית או חקירה נגדית ומדוע העד לא מסר תצהיר מטעמו (יתכן שמדובר בעד שפשוט לא רוצה להיות מעורב בהליך המשפטי וייתכן שמדובר בעד הקשור לצד שכנגד והוא אינו מעוניין להעיד לטובתכם).

לאחר שתוגש תגובת הצד שכנגד לבקשת זימון עדים מטעמכם בית המשפט יכריע בה. ככל שאכן מדובר בעד רלוונטי למחלוקת בין הצדדים, לרוב בית המשפט יורה על זימונו. ברוב המוחלט של המקרים בית המשפט יחייב את הצד שביקש לזמן את העד בהפקדת סכום בן כמה מאות שקלים (במקרים חריגים גם יותר מכך) אשר יהווה את שכרו של העד (לצורך הגעה לדיון העד כנראה יפסיד מספר שעות עבודה, ובכל מקרה תגרם לו טרחה). בית המשפט עשוי לחייב את הצד שהפסיד במשפט לשלם או לשפות את הצד שכנגד בגין התשלום ששולם עבור זימון עדים.

לאחר ההכרעה בבקשה בית המשפט יורה למזכירות בית המשפט או לצד שביקש את זימונו של העד לדיון, לשלוח אליו את ההזמנה לדיון (שתופק על ידי מזכירות בית המשפט). חשוב לוודא שהעד קיבל בפועל הזמנה זו, ובכל מקרה המלצתי היא לא להסתמך אך ורק על מזכירות בית המשפט ולשלוח בכל מקרה את ההזמנה עם שליח או לפחות בדואר רשום, על מנת שניתן יהיה להוכיח שנעשה זימון עדים כדין, ובמקרה שבו העד או העדים לא יגיעו לדיון, הדיון עשוי להידחות והשופט עשוי להורות למשטרת ישראל לדאוג להבאתו של העד לדיון הבא.

לא תמיד צריכים לזמן עד באמצעות צו מבית משפט

בחלק לא מבוטל מהמקרים זימון עדים יכול להתבצע בצורה לא פורמלית על ידי בקשה לעד להגיע לדיון ולסייע במתן עדות. במקרים אלה חשוב להקדים ולהחתים את העד על תצהיר עדות ראשית מטעמו, ולהגישו בפועל במועד שנקבע על ידי בית המשפט, על מנת שיוכל להעיד בפועל. אדם שלא יגיש תצהיר עדות ראשית במסגרת תביעה אזרחית יוכל להעיד אך ורק באישורו של בית המשפט. סמכותו של בית המשפט לדרוש מכל אדם שנמצא באולם להעיד קבועה בתקנה 69(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, אשר קובעת כך:

69. (א) בית המשפט רשאי לזמן כל אדם לתת עדות, לדרוש מכל אדם הנוכח באולם בית המשפט להעיד, ולשוב ולזמן לעדות נוספת עד שכבר נחקר.

מטעמי זהירות, אם העד אינו אדם הקרוב אליכם מאוד (בן משפחה, חבר קרוב, אדם עליו אתם יכולים לסמוך במאה אחוזים) כדאי מאוד לדאוג לזימון העד באמצעות בקשה לזימון עדים ולמסור לו את ההחלטה וההזמנה באופן אישי (לרבות עם אישור מסירה בכתב).

בקשת זימון עדים הוגשה סמוך מדי למועד הדיון – מה עשוי לקרות?

אם מסיבה כלשהי לא טרחתם להגיש בקשת זימון עדים זמן מספק לפני הדיון יתכן מאוד שבית המשפט ידחה את הבקשה. במקרה זה יתכן שתהיה לכם בעיה להוכיח את הטענות שלכם בבית המשפט, והדבר עשוי להיזקף לחובתכם במסגרת פסק הדין.

אפשרות אחרת שבית המשפט ישתכנע שהעד נחוץ ויורה על דחיית מועד הדיון. במצב כזה אתם בהחלט צפויים לשלם הוצאות משפט בגין מחדלכם אשר הוביל לעיכוב בבירור התביעה.

ישנה אפשרות שבית המשפט יורה על זימונו של העד על אף פרק הזמן הקצר שנותר עד למועד הדיון, אך יורה לכם לבצע מסירה מיידית עם שליח מטעמכם של ההחלטה וההזמנה לדיון. מצד שני, צריכים לקחת בחשבון שאם מדובר בפרק זמן קצר מאוד (מספר ימים בודדים), העד יוכל להודיע לבית המשפט שהוא מתנגד להגיע עקב התחייבויות קודמות, ושזו לא אשמתו לכך שאתם נזכרתם לזמן אותו לדיון זמן כה קצר לפני הדיון. בנסיבות כאלה בית המשפט עשוי לקבל את בקשת העד, עשוי להורות על דחיית הדיון, ועשוי אף לחייב את הצד שנזכר מאוחר לזמן את העד בהוצאות משפט.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

עורך דין אדי בליטשטיין

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

כתב תביעה קטנה לדוגמא בגין הפרת חוזה

כתב תביעה קטנה לדוגמא בגין הפרת חוזה – אל תשכחו לעשות התאמות בית משפט לתביעות קטנות                                                ת"ק _____________ב(העיר בה נמצא בית המשפט) בעניין: שם ושם

כתב תביעה קטנה לדוגמא בגין הודעות ספאם

כתב תביעה קטנה לדוגמא בגין הודעות ספאם – תבצעו התאמות בית משפט לתביעות קטנות                                                    ת"ק___________ב(שם העיר בה נמצא בית המשפט) בעניין: שם ושם משפחה של

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב