הוצאת דיבה באינטרנט | הוצאת דיבה בעבודה | קבלת פיצוי כספי

הוצאת דיבה

במאמר קודם פירטתי מהי הוצאת דיבה (לשון הרע). במאמר זה אתמקד בסוגיית הוצאת דיבה באינטרנט ובעבודה.

הוצאת דיבה באינטרנט

הוצאת דיבה לא יכולה להתרחש ללא מרכיב הפרסום. כלומר, אם נאמרו דברים פוגעניים שלא בפומבי הנפגע לא יוכל לדרוש פיצוי כספי מכוח חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965.

בשנים האחרונות האינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו. נוצרו פורומים שונים, אליהם ניתן להירשם מבלי לציין פרטים אמיתיים, ודרכם ניתן להשמיץ אדם מבלי להזדהות. כמו כן, נוצרו רשתות חברתיות, בדומה לפייסבוק, אשר גם במסגרתן אנשים רבים מרגישים בנוח להשמיץ אנשים אחרים (בגלוי או תחת שם בדוי). השמצות אלה עשויות להכנס בהגדרת לשון הרע ועשויות לזכות את הנפגע בפיצוי כספי משמעותי.

לשון הרע באינטרנט עשויה לפגוע במיוחד לנוכח פוטנציאל החשיפה האדיר. לדוגמה: הוצאת דיבה בפייסבוק עשויה להגיע לכל החברים (בפייסבוק) של המפרסם. לעיתים פרסום זה עשוי להגיע גם לחברים של החברים בפייסבוק (תלוי בהגדרות של המפרסם בפייסבוק). כלומר, כמות הנחשפים עשויה להיות גבוהה מאוד, ולנפגע אין כל שליטה על כך.

על מנת להתמודד עם לשון הרע כדאי מאוד לפנות תחילה בכתב אל המפרסם ולדרוש את הסרת הפרסום. הדבר עשוי להיות פשוט (יחסית) אם הדבר נעשה באמצעות רשת חברתית, אך מסובך יותר אם הוצאת דיבה נעשתה באמצעות פרסום בפורום המאפשר שלא להזדהות. במקרים אלה, ניתן לפנות אל בעל האתר ולדרוש את הסרת פרסום הדיבה. אם בעל האתר לא יסכים להסיר את פרסום הדיבה, הוא עשוי להיות חשוף בעצמו לתביעה משפטית.

בין אם המפרסם הסיר את הפרסום המהווה הוצאת דיבה, ובין אם לא, עומדת בפניכם האפשרות להגיש תביעה לבית המשפט ולדרוש מהמפרסם את הפיצוי הקבוע בחוק בגין פרסום הוצאת דיבה. נכון להיום פיצוי זה עומד על כ-75 אלף ש"ח, ואם מוכח כי הייתה כוונה לפגוע, ניתן להגיש תביעה על סכום כפול. יודגש, תביעה בגין לשון הרע ניתן להגיש גם אם לא ניתן להוכיח שנגרם לנפגע נזק כלשהו.

הוצאת דיבה בעבודה

בדומה להוצאת דיבה באינטרנט, הוצאת דיבה בעבודה מחייבת פרסום ברבים (לדוגמה: הודעת דוא"ל שהופצה בין כל הקולגות בעבודה, אמירה שנאמרה בפני אנשים נוספים). ככל שהאמירה או הפרסום הגיעו לידיעת אנשים רבים יותר, כך הפיצוי הכספי עשוי להיות גבוה יותר.

גם במקרה זה מומלץ לפנות בכתב (הפניה בכתב תוכל לשמש אתכם בעתיד כראיה אותה תוכלו להציג בבית המשפט) אל הפוגע/המפרסם ולדרוש לחזור בו מהפרסום ולהתנצל. התנצלות עשויה להקטין את הפיצוי הכספי שיפסק בבית המשפט, אך מצד שני מהווה הודאה בפרסום ובטענות הנפגע, דבר שעשוי להקל מאוד על הנפגע במהלך ההליכים המשפטיים.

סכומי הפיצוי במקרה זה אינם שונים מסכומי הפיצוי הרלוונטיים להוצאת דיבה באינטרנט. גם במקרים אלה אין צורך להוכיח כי נגרם נזק, על מנת לדרוש את הפיצוי הכספי.

למען הסר ספק, תביעות דיבה אינן הליך משפטי פשוט ודורשות ידע משפטי רב. הגנה בתביעת הוצאת דיבה עשויה להוביל לדחיית התביעה וחיובו של התובע בהוצאות משפט. על מנת למקסם את סיכויי התביעה, ולזכות בפיצוי כספי, מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין אשר עוסק בתחום לשון הרע באופן קבוע ומכיר את החקיקה ופסיקות בתי המשפט בעניין זה.

שאלות נפוצות בעניין הוצאת דיבה באינטרנט או הוצאת דיבה בעבודה

 • כיצד ניתן למחוק פרסום שמהווה הוצאת דיבה באינטרנט?

  תחילה פנו לאדם שפרסם את המידע הפוגעני, עדכנו אותו שאתם רואים בפרסום הוצאת דיבה באינטרנט ואתם דורשים את הסרת המידע. אם המידע לא מוסר פנו למנהל האתר או הפורום. אם גם זה לא יעזור יהיה צורך להגיש תביעה.

 • האם הוצאת דיבה בעבודה חמורה יותר מהוצאת דיבה באינטרנט?

  כל פרסום נבחן בפני עצמו אך אם פרסום הוצאת דיבה בעבודה הוביל לפיטורי העובד (לדוגמה: אם נטען שהעובד גנב ממקום העבודה) בית המשפט עשוי לפסוק פיצוי גבוה יחסית.
  גם הוצאת דיבה באינטרנט יכולה להוביל לאותה תוצאה ולכן קשה לומר אם הוצאת דיבה במקרה אחד חמורה יותר ממקרה אחר.

 • כמה זמן נמשכת תביעה בגין הוצאת דיבה באינטרנט?

  תביעה בגין הוצאת דיבה באינטרנט יכולה להמשך בין מספר חודשים לבין למעלה משנה. הדבר מאוד תלוי ביומן בית המשפט והתנהלות הצד שכנגד.
  לדוגמה: אם הצד שכנגד מעוניין להגיע לפשרה ניתן יהיה לסיים תביעה בגין הוצאת דיבה באינטרנט תוך מספר שבועות או חודשים ספורים.

 • כמה עולה לנהל תביעה בגין הוצאת דיבה באינטרנט?

  כל תביעה, לרבות תביעה בגין הוצאת דיבה באינטרנט, כרוכה בתשלום אגרת בית משפט בגובה 2.5% (מתוך סכום זה 1.25% מיד עם הגשת התביעה) ושכר טרחת עורך דין.
  במקרים מסויימים ניתן לשלם שכר טרחה בתביעה בגין הוצאת דיבה באינטרנט על בסיס אחוזים.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב