עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין לשון הרע מלמד איך לקבל פיצוי לפי חוק איסור לשון הרע

עורך דין לשון הרע - תביעת לשון הרע

מה זה "לשון הרע" וכיצד עורך דין לשון הרע יכול לסייע?

חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965 (אליו מתייחסים אנשים שאינם משפטנים בתור חוק לשון הרע והוצאת דיבה), קובע כי לשון הרע הוא דבר שעשוי:

 1. להשפיל אדם או לעשות אותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג בפני אנשים אחרים.
 2. לבזות אדם בעקבות מעשים או התנהגות אשר מיוחסת לו.
 3. לפגוע בעבודתו, משרתו, פרנסתו של אדם.
 4. לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית, או מוגבלותו.

תנאי חשוב כדי להכנס לגדר חוק איסור לשון הרע הוא שהפרסום הפוגעני יפורסם ברבים. אם לא מתבצע פרסום ברבים, לדוגמה פרסום לשון הרע בפייסבוק, הרי שלא תהיו זכאים לפיצוי כלשהו. במקרים אלה עורך דין לשון הרע – הוצאת דיבה לא יוכל לסייע לכם וספק אם תביעת דיבה ללא הוכחת נזק תסייע לכם להשיג פיצוי כלשהו.

מהו גובה הפיצוי הכספי שתוכלו לקבל במסגרת תביעת לשון הרע?

כיצד עורך דין לשון הרע יסייע לכם להגדיל את סכום הפיצוי?

סעיף 7א לחוק איסור לשון הרע קובע שאתם זכאים לדרוש פיצוי ללא הוכחת נזק עד סך של 50 אלף ש"ח. אם יוכח על ידי התובע שהפרסום הפוגעני בוצע בכוונה לפגוע הרי שאז סכום הפיצוי מוכפל ועשוי להגיע ל-100 אלף ש"ח.

סעיף חשוב בחוק איסור לשון הרע שרבים לא שמים לב אליו הוא סעיף 7א(ה) אשר מתייחס להצמדת סכומי הפיצוי למדד, כאשר מדד הבסיס נקבע לשנת 1998. בעקבות ההצמדה למדד, בפועל, סכומי הפיצוי עומדים נכון להיום על כ-72 אלף ש"ח, ואם מוכחת כוונה לפגוע – כ-144 אלף ש"ח. זו רק אחת הסיבות בגללן יש להסתייע בשירותיו של עורך דין לשון הרע הבקיא בתחום זה.

עורך דין לשון הרע יוכל לסייע לכם להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק במסגרתה תוכלו למקסם את סיכויי הזכייה שלכם לקבל פיצוי כספי משמעותי. עו"ד לשון הרע יוכל לפרט בפניכם מהו "מחירון לשון הרע", כלומר, כמה נוהגים שופטים לפסוק בגין דברי דיבה כאלה ואחרים. כך תוכלו לקבל החלטה מושכלת האם להגיש תביעת דיבה לבית משפט השלום או לבית משפט לתביעות קטנות (ראו התייחסות נוספת בהמשך).

האם ניתן להגיש תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק בגין כל אמירה שפגעה בי?

התשובה לכך היא חד משמעית – לא!
בתי המשפט התייחסו בפסקי הדין שלא כל אמירה פוגענית תוביל לפיצוי בתביעות דיבה. כך, לדוגמה; קללות יומיומיות לא יובילו לפיצוי.

מקרים שעשויים להוביל לפיצוי בתביעות דיבה אלה מקרים המייחסים לאדם כלשהו שחיתות, גניבה, ייחוס עבירות פליליות, השוואה לנאצי ועוד.

האם ניתן להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק ללא עורך דין לשון הרע?

הדבר אפשרי (לרוב, במסגרת בית משפט לתביעות קטנות) אך לא מומלץ, ומדוע?
חוק איסור לשון הרע מכיל סייגים והגנות רבות. כל אחת מהגנות אלה (ובוודאי שהצטברות של כולן ביחד) עשויה לסכל את תביעתכם. במקרים אלה לא רק שתפסידו את תביעתכם, אלא אתם עשויים להיות מחוייבים גם בהוצאות משפט.

עורך דין לשון הרע בקיא לא רק בחוק אלא גם בפסיקת בתי המשפט. פסיקה זו מרחיבה ומסייגת הוראות חוק, ולכן, לא ניתן להגיש תביעת דיבה על בסיס הכתוב בחוק בלבד. חייבים להכיר ההלכות שנקבעו על ידי בתי המשפט השונים על מנת למקסם את אפשרות הזכייה.

נתקלתי בפרסום פוגעני ושקרי נגדי – מה לעשות?

ראשית, חשוב לתעד מיד כל פרסום פוגעני. ככל שמדובר בפרסום באינטרנט או בפייסבוק כדאי לבצע צילום מסך (אם מדובר בפרסום בפייסבוק מומלץ מאוד לתעד גם את מספר התגובות וגם את מספר הלייקים).

מומלץ מאוד לפנות לגורם המפרסם בכתב ולדרוש את הסרת הפרסום הפוגעני. כל פניה או תשובה בכתב יש לשמור משום שייתכן שמסמכים אלה ישמשו אתכם בהמשך במסגרת תביעת דיבה.

ומה קורה אם מדובר בפרסום פוגעני בעל פה?

ככל שהאמירות הפוגעניות לא נאמרו בפניכם (ובפני אנשים נוספים) תצטרכו לדאוג לעדים שיגיעו לבית המשפט ויעידו לטובתכם. כפי שכבר נכתב, אין חובה להוכיח נזק על מנת שבית המשפט יפסוק פיצוי בגין הוצאת דיבה, אך בוודאי שחייבים להוכיח לבית המשפט שאכן נאמרו אמירות פוגעניות ושקריות.

אופציה נוספת ושכיחה כיום היא הקלטת האמירה המהווה הוצאת דיבה. לדוגמה: האדם הפוגע משוחח עם צד ג' וצד ג' מקליט את השיחה. הקלטת השיחה עשויה להיות ראיה טובה בהליך משפטי.

עד כמה מורכב ההליך המשפטי לצורך קבלת הפיצוי?

לעיתים קיימת הנחה שניהול הליך המשפטי בתביעת דיבה זוהי מלאכה קלה ופשוטה משום שאין כל צורך להוכיח קיומו של נזק. הנחה זו היא הנחה מוטעית ושגויה. כל ניהול הליך משפטי זוהי מלאכה מורכבת, ודווקא בתביעות המבוססות על פיצויים ללא הוכחת נזק על התובע להגיע מוכן ולהוכיח את כל טענותיו, שכן, בתי המשפט לא ממהרים לפסוק פיצויים ללא הוכחת נזק. זו סיבה נוספת להסתייע בשירותיו של עורך דין המנוסה בתחום זה (תביעות דיבה – ייצוג תובעים ונתבעים).

יודגש, לא כל אמירה המהווה הוצאת דיבה תוביל בהכרח לפיצוי המקסימלי. ההיפך הוא הנכון. במרבית המקרים סכומי הפיצוי שנפסקים על ידי בתי המשפט בתביעות דיבה אינם מגיעים לרף המקסימלי, ולעיתים גם לא למחצית מהסכום.

על מנת להגיע לרף הפיצוי המקסימלי יש להציג בפני בית המשפט תשתית עובדתית איתנה, המפרטת אמירות קשות ופוגעניות שאינן נכונות.

לסיכום

לא כל אמירה, על אף שהיא פוגענית, עשויה וחייבת להגיע לפיתחו של בית המשפט. יש להפנים שלניהול הליך משפטי נלוות עלויות רבות שעל התובע לשאת בהן (לדוגמה; אגרת בית משפט, שכר טרחת עורך דין, תמלולי הקלטות במידת הצורך, איתור כתובתו של הנתבע, פעולה שמצריכה לעיתים שירותיו של חוקר פרטי, בזבוז זמן וימי עבודה בהגעה לדיונים בבית המשפט, ועוד).

יחד עם זאת, אם מדובר באמירות קשות שהמפרסם סירב למחוק (ככל שמדובר בפרסום באינטרנט) ולהתנצל בגינן, ניתן לשקול פניה לעורך דין הוצאת דיבה על מנת שיבחן את המקרה וייעץ לכם האם סיכויי התביעה במקרה שלכם טובים, והאם אתם עשויים לזכות בהליך המשפטי.

זיכרו, המפתח להצלחת התביעה הוא תיעודים רבים ועדים אשר יוכלו להעיד על אמירות פוגעניות. ללא אלה יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לזכות בתביעה.

שאלות נפוצות בעניין תביעות דיבה

 • כיצד לבחור עורך דין לשון הרע כדי שיגן על שמי הטוב?

  על מנת למקסם את סיכויי ההצלחה מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין לשון הרע מנוסה אשר מתעדכן בחקיקה והפסיקה הרלוונטית לתחום זה.
  נסו לברר באיזה תיקים בתחום הוצאת דיבה עורך הדין אליו פניתם ייצג בעבר, ומה היו תוצאות ההליכים?

 • כמה עולה לשכור את שירותיו של עורך דין לשון הרע?

  אין מחירון אחיד. שירותיו של עורך דין לשון הרע מתומחרים בהתאם למורכבות של התיק, ולכן כל תיק יש לבחון לגופו.

 • האם עורך דין לשון הרע עובד על בסיס אחוזים/הצלחה?

  קשה לענות ביחס לכל עורכי הדין, אך מרבית עורכי הדין בתחום הוצאת דיבה לא עובדים רק על בסיס אחוזים או הצלחה.

 • האם עורך דין לשון הרע יכול להתחייב לתוצאה חיובית במשפט?

  לא עורך דין לשון הרע ולא עורך דין בתחום משפטי אחר אינו יכול להתחייב לתוצאה חיובית.
  ניהול הליך משפטי זו סוגיה מורכבת מאוד. לעיתים ההליך המשפטי מסתיים בתוצאה שלילית כי הלקוח מתבלבל על דוכן העדים ומוסר מידע שגוי או לא מדויק אשר פוגע במהימנות שלו. במקרים מסוג זה גם עורך דין הוצאת דיבה הטוב ביותר לא יוכל בהכרח לסייע.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב