עורך דין אדי בליטשטיין

תביעות כספיות | לשון הרע | חוזים

עורך דין לייצוג תובעים ונתבעים

רחוב משה לוי 11, ראשון לציון

משרדנו ממוקם בבניין UMI - משרד 201 (מול קניון הזהב)

טלפון 03-6427876

שעות פעילות: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 8:30 - 18:00

Адвокат Эди Блитштейн

Русскоязычный адвокат по гражданским – коммерческим вопросам

התעללות בגן ילדים – הגשת תביעה וקבלת פיצוי מהגננת או הסייעת

נתקלתם בבעיה וצריכים עורך דין? השאירו פרטים ונחזור אליכם

התעללות בגן ילדים או התעללות בפעוטון הפכה להיות מכת מדינה. המקרה האחרון הוא התעללות בגן ילדים ברמלה. מהסרטונים שפורסמו עולה תמונה קשה מאוד ואין ספק שמדובר בסיוט הגדול ביותר של כל הורה. השאלה המתבקשת היא מה עושים כאשר מגלים התעללות בגן ילדים או פעוטון? והאם וכיצד ניתן להגיש תביעה ולקבל פיצוי כספי?

זיהיתם התעללות בגן ילדים או פעוטון? פנו מיד(!) למשטרה

התעללות בילדים נלקחת ברצינות רבה על ידי המשטרה וכל תלונה על התעללות בגני ילדים נבדקת (במיוחד אם יש תצלומי מצלמות אבטחה כפי שנהוג היום בחלק גדול של גני ילדים). ככל שישנו בסיס ראייתי מספק המשטרה תעצור את הגננות או הסייעות.

שימו לב – מעצר של אדם אינו בהכרח מעיד על כך שאותו אדם אשם בעבירה שהוא נאשם בה. גם התעללות בגן ילדים, חמורה ככל שתהיה, לא מובילה בהכרח למסקנה שהגננת תורשע. לשם כך צריכים להציג בבית המשפט ראיות מתאימות על מנת להגיע להרשעה. הזהרו מהאשמה סתמית ולא מבוססת על התעללות בגן ילדים או פעוטון, משום שהדבר עשוי להוביל להגשת תביעת דיבה נגדכם, ואתם עשויים לשלם בסיומו של ההליך פיצוי כספי משמעותי.

זאת גם הסיבה שלרוב יהיה זה נכון וחכם יותר להמתין עד לסיומו של המשפט הפלילי טרם הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים או התעללות בפעוטון.

הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים – לאחר ההליך הפלילי

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים זהו הליך משפטי המתנהל בהכרח לאחר הליך פלילי שהסתיים בהרשעה. התקנה הרלוונטית היא תקנה 17 לתקנות סדר הדין האזרחי, אשר קובעת כך:

(א)  בתביעה אזרחית כאמור בסעיף 77 לחוק בתי המשפט, תוגש לבית המשפט כאמור באותו סעיף, תוכתר במלים "תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים, ובנוסף לאמור בתקנה 9 יפרט כתב התביעה את מספר תיק בית המשפט שבו הורשע הנתבע; התובע יצרף לכתב התביעה העתק מפסק הדין שלפיו הורשע הנתבע והעתק מכתב האישום.

(ב)  כתב התביעה יוגש לבית המשפט תוך תשעים ימים לאחר שפסק הדין בפלילים הפך לחלוט.

(ג)   תביעה אזרחית שהוגשה כאמור תידון כאילו היתה תובענה.

שימו לב – תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים ניתן להגיש תוך 90 ימים בלבד לאחר שפסק הדין בהליך הפלילי הפך לחלוט (לא ניתן לערער עליו). כלומר, אם המורשע או המדינה יחליטו להגיש ערעור, פסק הדין יהפוך להיות חלוט רק לאחר פסק הדין שיינתן בהליך הערעור.

היתרון העצום בהליך זה הוא שאין צורך להוכיח את עצם ההתעללות בילדים או אחריות הגננת למקרי האלימות. במסגרת הליך זה מתבססים על ההליך הפלילי ועל הממצאים שבו, וכל מה שנותר לדון בו בעיקר הוא גובה הנזק.

התעללות בגן ילדים - התעללות בפעוטון

תביעה אזרחית לאחר שחלפו 90 ימים מהרגע שפסק הדין הפלילי הפך לחלוט

אם איחרתם את המועד והגשתם כתב תביעה לאחר שחלפו 90 ימים מהרגע שפסק הדין הפך לחלוט, תאלצו לנהל תביעה אזרחית רגילה. במסגרת הליך זה תאלצו להוכיח מחדש את כל טענותיכם, לרבות האחריות של הגננת או הסייעת למקרי האלימות.

הליך זה יהיה קשה נפשית להורים שיאלצו לצפות מחדש בכל אותם סרטונים המעידים על התעללות בגן ילדים. במסגרת הליך זה תאלצו בהכרח להוכיח את הנזקים שנגרמו לילדים, לרבות באמצעות חוות דעת רפואיות (ככל שנגרמו נזקים גופניים) או חוות דעת מטעם פסיכולוג (ככל שמדובר בנזקים נפשיים).

הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים לפני סיומו של ההליך הפלילי

כפי שציינתי קודם לכן, אפשרות זאת קיימת באופן תיאורטי אך קשה מאוד להמליץ להורה לפעול בצורה זו טרם סיומו של ההליך הפלילי. תארו לכם מצב שבו דיווחתם על מקרה של התעללות בגן ילדים או פעוטון, הגננת נעצרה, המשטרה אפילו הגישה כתב אישום, אך בית המשפט קבע (מסיבה כזאת או אחרת) שהגננת חפה מפשע. במקרה שכזה, אם הגשתם תביעה אזרחית היא לא בהכרח תדחה (משום שנטל ההוכחה במשפט הפלילי והאזרחי שונים לחלוטין) אך יתכן מאוד שההממצאים במשפט הפלילי יקשו עליכם מאוד בניהול תביעתכם האזרחית.

קשה להצדיק הגשת תביעה אזרחית נגד הגננת בגין התעללות בגן ילדים או פעוטון לפני סיומו של ההליך הפלילי, וזאת במיוחד לאור תקופת ההתיישנות הארוכה. אם בכל זאת תחליטו על הגשת תביעה לפני סיומו של ההליך הפלילי, יתכן מאוד שאף תאלצו לתקן את כתב התביעה שלכם בהליך האזרחי, לאור התוצאה בהליך הפלילי. הדבר יחייב אתכם (לרוב) בהוצאות משפט, ובכל מקרה המשפט יחזור לנקודת ההתחלה (משום שגם הנתבע רשאי לתקן את כתב ההגנה).

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. נתקלתם בבעיה משפטית? צרו קשר עכשיו ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

נתקלתם בבעיה וצריכים עורך דין? השאירו פרטים ונחזור אליכם

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר שקראתם? כתבו לנו ונשתדל להתייחס בהקדם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

עִבְרִיתРусскийEnglishالعربية

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב