רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

הטרדה טלפונית – דרכים להתמודד עם הטרדה בטלפון ולקבל פיצוי

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הטרדה טלפונית אינה מעשה של מה בכך, והיא עשויה לפגוע באורך חייו, בשלוותו ובפרטיותו של מקבל השיחה. הטרדה טלפונית מתרחשת כאשר גורם כלשהו פונה שוב ושוב אל מקבל השיחה, על אף שהובהר לו שרואים בשיחה זו הטרדה. בעניין זה מתפרסמות מדי מספר חודשים כתבות המציגות הטרדה טלפונית המבוצעת על ידי נציגי המכירות של חברות הסלולר (דוגמה ראו כאן).

דוגמאות נוספות של הטרדה טלפונית הן הטרדות מיניות בטלפון, הטרדות טלפוניות של בני זוג לשעבר, הטרדות טלפוניות במסגרת מעשי קונדס וכו'. ניתן להגיש תביעה בגין הטרדות טלפוניות אלה ולזכות בפיצוי כספי.

כיצד החוק ופסיקת בתי המשפט מסייעים להתמודד עם הטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית מוסדרת במסגרת סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב – 1982. סעיף זה קובע כי ביצוע הטרדה טלפונית כדי להפחיד, לפגוע, להטריד, ליצור חרדה או להרגיז שלא כדין, דינה מאסר שלוש שנים.
יחד עם זאת, סנקציה פלילית איננה הסנקציה היחידה שניתן לנקוט כנגד המטריד. ניתן לדרוש בנוסף גם סנקציה אזרחית – פיצוי כספי.

בית המשפט העליון נדרש בעבר לדון בסוגיות הרלווטיות להטרדה טלפונית. בפס"ד בעניין הלינור הראר התקבלו קביעות מעניינות ומרחיקות לכת. בין היתר, נקבע שם כך:

"לדידי, אין הטרדת הזולת בטלפון או בפקסימיליה ביטוי לחופש ביטוי. אין ביישומה של הגבלה על כך כדי לכלוא את הרוח. יש בה כדי לשמור על שפיות אנושית ועל סדרי חברה בסיסיים תקינים. כשם שזכותו של אדם להיות מוגן פיזית, זכותו להיות גם מוגן נפשית; ביתו הוא מבצרו – והטלפון הוא שלוחת ביתו.

כאמור מבקש המחוקק, בגדרי כבוד האדם, והזכות לפרטיות כזכור חוקתית היא, להגן על האנוש מפלישה לפרטיותו. כך גם בענייננו: הפלישה איננה חייבת להיות פיזית, היא איננה חייבת להיות אך "טכנולוגית" כדי שתחסה תחת הגנת החוק הפלילי והאינטרס המוגן יוגן.

בלשון פשוטה, דומה כי הטרדה היא יצירת אינוחות המסיחה את דעתו של אדם מענייניו וגורמת לו מבוכה, דאגה, בלבול והתעסקות במושא ההטרדה."

הטרדה טלפונית מהווה עילה טובה לצורך הגשת תביעה ודרישת פיצוי כספי. בעבר אף הוגשו בנושא זה מספר תביעות ייצוגיות בנושא. ניתן לנקוט הליכים משפטיים גם נגד אנשים פרטיים ולדרוש מהם פיצוי כספי.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

הגשת תביעה ייצוגית בגין הטרדה טלפונית עשויה להוביל לפיצוי כספי גבוה מאוד.

מה צריכים לעשות כדי להגיש תביעה ייצוגית בעניין הטרדה טלפונית?

תביעה ייצוגית איננה מתמקדת במקרה או אדם ספציפי, ולכן מקרה בודד אינו מתאים להליך ייצוגי. לצורך הגשת תביעה ייצוגית בעניין הטרדה טלפונית צריכים להראות שאותה חברה מטרידה פועלת כך כ"שיטה". כלומר, ביחס למספר רב של אנשים.

כנקודת התחלה אתם צריכים להקליט את כל השיחות שאתם מקבלים מאותה חברה מטרידה. במסגרת כל השיחות אתם צריכים לחזור שוב ושוב שאתם רואים בשיחות אלה הטרדה ואתם מבקשים להסיר את פרטיכם ממאגר החברה ולהפסיק להתקשר אליכם.

ברגע שיש לכם מספר רב של שיחות מוקלטות (כמה שיותר – יותר טוב) עוברים לשלב הבא ומנסים לאתר אנשים נוספים שהוטרדו טלפונית על ידי אותה חברה. אם החברה המטרידה היא חברה גדולה ומוכרת איתור נפגעים נוספים יהיה קל יותר ממה שאתם חושבים. תתחילו מפרסום פוסט בפייסבוק או איתור קבוצות קיימות בפייסבוק שעוסקות באותה חברה. שם תוכלו למצוא נפגעים נוספים, לפנות אליהם ולברר האם הם מעוניינים בהגשת תביעה ייצוגית בגין הטרדה טלפונית.

ככל שתוגש תביעה ייצוגית נגד החברה המטרידה ויפסק פיצוי לכלל הנפגעים, התובעים הייצוגיים (אותם אנשים שיזמו את ההליך בפועל) יזכו לקבל פיצוי גבוה ונפרד משאר חברי הקבוצה. ככל שהפיצוי לחברי הקבוצה יהיה גבוה יותר, כך אותו פיצוי לתובעים הייצוגיים יהיה גבוה יותר.

ניתן לדרוש פיצוי כספי בגין הטרדה טלפונית גם בתביעה שאיננה ייצוגית

תביעה ייצוגית איננה הליך שמתאים לכולם, ורבים יעדיפו לנהל הליך אישי ומהיר יותר כדי לקבל פיצוי כספי בגין הטרדה טלפונית. לעיתים המקרה מתאים באופן מובהק לתביעה אישית, כמו לדוגמה הטרדה טלפונית מבני זוג לשעבר.

במקרים אלה יש מספר אפשרויות, שכן, סוג ההליך עשוי להיות תלוי בגובה הפיצוי הנתבע.

אם ברצונכם לתבוע פיצוי כספי שלא יעלה על כ-34 אלף ש"ח תוכלו להגיש תביעה קטנה. זהו הליך מהיר ופשוט יחסית שאינו מחייב מעורבותו של עורך דין (עורך דין יכול לסייע לכם בהגשת כתב התביעה או כתב ההגנה, אך לא יכול לייצג אתכם בבית המשפט, ללא אישור מטעם בית המשפט).

אם ברצונכם לתבוע פיצוי כספי עד 75 אלף ש"ח או סכום גבוה יותר, תוכלו להגיש תביעה בסדר דין מהיר או תביעה בסדר דין רגיל (בהתאמה). מדובר בהליכים שונים מהותית לעומת הליך התביעה הקטנה, ויש להם יתרונות מהותיים שיאפשרו לכם לדרוש ולקבל בפועל פיצוי כספי גבוה יותר בגין הטרדה טלפונית.

מה עושים אם לא יודעים את זהותו של המטריד?

ברוב המקרים מי שמבצע הטרדה טלפונית פועל ממספר חסוי/חסום, כך שמקבל השיחות, האדם המוטרד, אינו יודע תמיד את זהותו של המטריד. גם אם המטריד מתקשר ממספר חסוי חברת התקשורת אליה אתם מנויים יודעת את מספר הטלפון ממנו מתקשרים.

בשלב ראשון ניתן לפנות לחברת התקשורת ולבקש פירוט שיחות נכנסות (שימו לב: לא מדובר בפירוט שיחות יוצאות אלא נכנסות. פירוט זה מפרט מי התקשר אליכם ומתי).

ברוב המוחלט של המקרים חברת התקשורת תסרב לבקשתכם גם אם תסבירו שמטרידים אתכם טלפונית, ותפנה אתכם לבית משפט לצורך קבלת צו אשר יורה לחברת התקשורת להעביר את הפרטים.

במקרים מסוג זה אין לפנות לבית משפט לתביעות קטנות משום שהוא נעדר סמכות ולא יוכל להורות לחברת התקשרות למסור לכם פירוט שיחות נכנסות. במקרים אלה תצטרכו לפנות לבית משפט השלום. מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין במקרים אלה.

אופציה נוספת כדי להתמודד עם הטרדה טלפונית היא לפנות לחוקר פרטי על מנת שינסה לברר למי שייך המספר ממנו מתקשרים, או במידה ומדובר במספר חסוי, מהו מספר הטלפון שממנו מתקשרים בפועל. יש לקחת בחשבון שגם שירותיו של חוקר פרטי כרוכים בעלויות לא מבוטלות.

הגשת תלונה למשטרה כדי שזו תאתר את המטריד

אפשרות נוספת להתמודד עם הטרדה טלפונית היא לפנות למשטרה על מנת שזו תחקור, תגיע לבעליו של מספר הטלפון ותפעל נגדו במישור הפלילי. פניה למשטרה אינה מהווה תחליף למישור האזרחי (פניה לבית משפט לצורך קבלת פיצוי כספי).

החיסרון בפניה למשטרה כדי שזו תסייע להתמודד עם הטרדה טלפונית, הוא שבחלק בלתי מבוטל מהתיקים, המשטרה סוגרת את התיקים (לעיתים מסיבת חוסר עניין לציבור).

שאלות נפוצות בעניין הטרדה טלפונית

האם ניתן לקבל פיצוי כספי משמעותי בגין הטרדה טלפונית?

כן. על מנת לקבל פיצוי משמעותי בגין הטרדה טלפונית צריכים להוכיח שמדובר בהטרדה שנמשכת לאורך זמן (לא מספיק להראות מקרים בודדים).

האם ניתן להגיש תביעה בגין הטרדה טלפונית לבית משפט לתביעות קטנה?

כן.

מתקשרים אלי כל פעם מחברת תקשורת ומציעים לי שירותים. הבהרתי להם שוב ושוב שאני לא מעוניין שיתקשרו אלי שוב, אך הנציגים ממשיכים להתקשר אלי. מה ניתן לעשות?

לשלוח התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. חשוב להבהיר שאתם רואים בפניות אלה הטרדה טלפונית.
ניתן לדרוש כבר בשלב זה פיצוי כספי בגין הטרדה טלפונית.

האם יש חובה להסתייע בעורך דין על מנת להגיש תביעה בגין הטרדה טלפונית?

צריכים לבחון את המקרה. אם מדובר במספר גבוה של הטרדות טלפוניות יש לשקול הגשת תביעה לבית משפט השלום (ולא לבית משפט לתביעות קטנות). במקרים אלה כדאי להסתייע בעורך דין.

מטרידים אותי בטלפון בלי הפסקה ממספר חסוי. כיצד ניתן לגלות מי מתקשר אלי?

תחילה כדאי להגיש תלונה במשטרה בגין הטרדות טלפוניות. המשטרה יכולה לאתר את המטריד גם אם מדובר במספר חסוי.
אם אתם רוצים לקבל גם פיצוי כספי, יש צורך לקבל צו מבית המשפט על מנת שיורה לחברת התקשורת שלכם לגלות לכם מהו המספר ממנו מתקשרים אליכם בפועל (על אף שאתם מקבלים שיחה ממספר חסוי, חברת התקשורת יודעת מאיזה מספר מחייגים אליכם בפועל).
לאחר שתדעו מאיזה מספר מתקשרים אליכם יהיה פשוט יותר לגלות מי בעליו של אותו מספר.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

20 תגובות

 1. מספר לא חסום מתקשר לטלפון הביתי בקו בזק עשרות פעמים ביום שני צלצולים ומנתק, כשמזדרזים לענות אין קול ואין עונה. שקט. גם כשמתקשרים אליהם למספר המופיע על גבי הצג, עונים ולא מדברים,שקט מוחלט.
  אין לי הקלטת שיחות
  אולי לבקש מבזק פירוט שיחות
  האם יש עילה לתביעה?
  מה לעשות להפסיק את המטרד?
  כבר לא רוצים לענות לטלפון כשמצלצל ולפעמים מדובר בטלפונים חשובים.
  אשמח לעצתכם.

  1. שלום, יש להגיש תלונה במשטרה בגין הטרדה טלפונית ולמסור את המספר שמתקשר אליכם.
   אם המשטרה תטפל בתלונה (לצערי הדבר לא מובן מאליו) תקבלו את פרטי המטריד ותוכלו להגיש תביעה לצורך קבלת פיצוי כספי.
   אפשרות שניה היא לפנות לבית המשפט על מנת שיורה לחברה אליה שייך מספר הטלפון למסור פרטים אודות בעל המנוי. לאחר קבלת פרטי בעל המנוי (המספר) תוכלו להגיש תביעה לפיצוי כספי ומתן צו מניעה שיאסור על המתקשר ליצור אתכם קשר.

 2. שלום. שאלה חב' אשראי שלחה לי עשרות הודעות בגין חוב של אדם אחר כמו כן מס' רב של שיחות כאשר בכל שיחה אמרתי להם שאנני האדם שהם שולחים את ההודעות ובקשתי להפסיק את ההטרדות אך לשווא הודעות אלה והטלפונים נמשכו למעלה מ 4 חודשים. כמו כן קיבלתי טלפונים מעו"ד בגין החוב שאיננו שלי. הגשתי תלונה במשטרה על הטרדה וכן תביעה כנגד החברה. האם סכום של 15000 ש"ח זה סכום סביר ? על ההטרדות

 3. שלום רב!
  אנשים וקרובה שלהם גרמו לי לכנס וחובות כספיות.
  אני פונה להם פעם בשלוש ימים או שבוע בסמס בשעת היום על צורך לפצות לי נזק.
  הם מגיבים באיום להגיש תלונה נגדי למשטרה על התרדה
  טלפונית. האם יש יסוד להגשת תלונה כזאות נגדי?

 4. היי אם אמרתי להם מספר פעמיים לא להתקשר והמשיכו להתקשר ? ואין לי שיחות מוקלטות מה טפשר לעשות?

  1. שלום,

   לשלוח דרישה בכתב ולדרוש שיפסיקו להתקשר ולהטריד.
   כמובן שצריכים לשמור תיעוד של הפניה ואישור בגין שליחתה במקרה שיתקשרו שוב, כדי שתוכלי להציג בבית המשפט, במידה ותחליטי להגיש תביעה.

 5. היי
  רציתי לשאול אם אפשר לתבוע גם חברה שמנסה להתרים כסף ומתקשרת כמעט כל חמישה והבנאדם שאומר שהוא מהחברה הזו מנסה בכוח ומדבר לא יפה.

 6. מישהו מטריד אותי בווטסאפ, שולח הודעות או מתקשר (אני מתעלם) עשרות פעמים ביום (רק בגלל סכסוך ביננו בקבוצת ווטסאפ) – איך אני קובע את סכום התביעה שלי?

  1. שלום,

   ניתן להגיש תביעה ולקבל פיצוי גם בגין הטרדות ב-SMS.
   גובה הפיצוי עשוי להיות תלוי במספר ההודעות, השעות בהן נשלחו, ופרקי הזמן בין הודעה להודעה (לדוגמה משלוח 100 הודעות רצופות, אחת אחרי השניה עשוי להוביל לפיצוי גבוה יותר לעומת משלוח 100 הודעות אשר נשלחו לאורך שנה).

 7. הנציגה היום טענה שהיא מסירה את המספר שלי…התביעה צריכה להגיע רק אם יתקשרו שוב ?

 8. שלום. ישנה חברה של לוטו בהייתי מנויה בה חודש והפסקתי את השירות שלהם. מאז אני מקבלת כמה שיחות טלפון בנסיון להחזיר אותי אליהם למרות שאמרתי בפרוש שאני לא מעוניינת. ולמרות הכל הם לא מרפים. בשיחה מהם היום הבהרתי שאני רואה בכך הטרדה. האם זו עילה לתביעה?

 9. במידה וידועה לי זהות המתקשר והעניין הוא שהוא מתקשר ומנתק מייד מבלי לדבר האם זה נחשב כהטרדה או הפחדה…כי המטרה של המטריד בוודאות להלחיץ

  1. שלום,

   התנהגות שכזו עשויה בהחלט להחשב כהטרדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

five × three =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב