עורך דין אדי בליטשטיין

התעללות בגן ילדים – הגשת תביעה וקבלת פיצוי מהגננת או הסייעת

התעללות בגן ילדים
התעללות בגן ילדים

התעללות בגן ילדים או התעללות בפעוטון הפכה להיות מכת מדינה. המקרה האחרון הוא התעללות בגן ילדים ברמלה. מהסרטונים שפורסמו עולה תמונה קשה מאוד ואין ספק שמדובר בסיוט הגדול ביותר של כל הורה. השאלה המתבקשת היא מה עושים כאשר מגלים התעללות בגן או פעוטון? והאם וכיצד ניתן להגיש תביעה ולקבל פיצוי כספי?

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג מזה למעלה מעשור תובעים ונתבעים במסגרת תביעות מורכבות. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

זיהיתם התעללות בגן ילדים או פעוטון? פנו מיד(!) למשטרה

התעללות בילדים נלקחת ברצינות רבה על ידי המשטרה וכל תלונה על התעללות בגני ילדים נבדקת (במיוחד אם יש תצלומי מצלמות אבטחה כפי שנהוג היום בחלק גדול של גני ילדים). ככל שישנו בסיס ראייתי מספק המשטרה תעצור את הגננות או הסייעות.

שימו לב – מעצר של אדם אינו בהכרח מעיד על כך שאותו אדם אשם בעבירה שהוא נאשם בה. גם התעללות בגן, חמורה ככל שתהיה, לא מובילה בהכרח למסקנה שהגננת תורשע. לשם כך צריכים להציג בבית המשפט ראיות מתאימות על מנת להגיע להרשעה. הזהרו מהאשמה סתמית ולא מבוססת על התעללות בגן ילדים או פעוטון, משום שהדבר עשוי להוביל להגשת תביעת דיבה נגדכם, ואתם עשויים לשלם בסיומו של ההליך פיצוי כספי משמעותי.

זאת גם הסיבה שלרוב יהיה זה נכון וחכם יותר להמתין עד לסיומו של המשפט הפלילי טרם הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן או התעללות בפעוטון.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מייצג תובעים ונתבעים

הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים זהו הליך משפטי המתנהל בהכרח לאחר הליך פלילי שהסתיים בהרשעה. התקנה הרלוונטית היא תקנה 17 לתקנות סדר הדין האזרחי, אשר קובעת כך:

(א)  בתביעה אזרחית כאמור בסעיף 77 לחוק בתי המשפט, תוגש לבית המשפט כאמור באותו סעיף, תוכתר במלים "תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים, ובנוסף לאמור בתקנה 9 יפרט כתב התביעה את מספר תיק בית המשפט שבו הורשע הנתבע; התובע יצרף לכתב התביעה העתק מפסק הדין שלפיו הורשע הנתבע והעתק מכתב האישום.

(ב)  כתב התביעה יוגש לבית המשפט תוך תשעים ימים לאחר שפסק הדין בפלילים הפך לחלוט.

(ג)   תביעה אזרחית שהוגשה כאמור תידון כאילו היתה תובענה.

שימו לב – תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים ניתן להגיש תוך 90 ימים בלבד לאחר שפסק הדין בהליך הפלילי הפך לחלוט (לא ניתן לערער עליו). כלומר, אם המורשע או המדינה יחליטו להגיש ערעור, פסק הדין יהפוך להיות חלוט רק לאחר פסק הדין שיינתן בהליך הערעור.

היתרון העצום בהליך זה הוא שאין צורך להוכיח את עצם ההתעללות בילדים או אחריות הגננת למקרי האלימות. במסגרת הליך זה מתבססים על ההליך הפלילי ועל הממצאים שבו, וכל מה שנותר לדון בו בעיקר הוא גובה הנזק.

התעללות בגן ילדים - התעללות בפעוטון
התעללות בילדים עשויה להוביל למאסר

תביעה אזרחית לאחר שחלפו 90 ימים מהרגע שפסק הדין הפלילי הפך לחלוט

אם איחרתם את המועד והגשתם כתב תביעה לאחר שחלפו 90 ימים מהרגע שפסק הדין הפך לחלוט, תאלצו לנהל תביעה אזרחית רגילה. במסגרת הליך זה תאלצו להוכיח מחדש את כל טענותיכם, לרבות האחריות של הגננת או הסייעת למקרי האלימות.

הליך זה יהיה קשה נפשית להורים שיאלצו לצפות מחדש בכל אותם סרטונים המעידים על התעללות בגן. במסגרת הליך זה תאלצו בהכרח להוכיח את הנזקים שנגרמו לילדים, לרבות באמצעות חוות דעת רפואיות (ככל שנגרמו נזקים גופניים) או חוות דעת מטעם פסיכולוג (ככל שמדובר בנזקים נפשיים).

הגשת תביעה אזרחית לפני סיומו של ההליך הפלילי

כפי שציינתי קודם לכן, אפשרות זאת קיימת באופן תיאורטי אך קשה מאוד להמליץ להורה לפעול בצורה זו טרם סיומו של ההליך הפלילי. תארו לכם מצב שבו דיווחתם על מקרה של התעללות בגן או פעוטון, הגננת נעצרה, המשטרה אפילו הגישה כתב אישום, אך בית המשפט קבע (מסיבה כזאת או אחרת) שהגננת חפה מפשע. במקרה שכזה, אם הגשתם תביעה אזרחית היא לא בהכרח תדחה (משום שנטל ההוכחה במשפט הפלילי והאזרחי שונים לחלוטין) אך יתכן מאוד שההממצאים במשפט הפלילי יקשו עליכם מאוד בניהול תביעתכם האזרחית.

קשה להצדיק הגשת תביעה אזרחית נגד הגננת בגין התעללות בגן או פעוטון לפני סיומו של ההליך הפלילי, וזאת במיוחד לאור תקופת ההתיישנות הארוכה. אם בכל זאת תחליטו על הגשת תביעה לפני סיומו של ההליך הפלילי, יתכן מאוד שאף תאלצו לתקן את כתב התביעה שלכם בהליך האזרחי, לאור התוצאה בהליך הפלילי. הדבר יחייב אתכם (לרוב) בהוצאות משפט, ובכל מקרה המשפט יחזור לנקודת ההתחלה (משום שגם הנתבע רשאי לתקן את כתב ההגנה).

עורך דין אדי בליטשטיין
צריכים ליווי משפטי בעניין התעללות בגן ילדים? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שאלות נפוצות בעניין התעללות בגן ילדים

 • מה לעשות לאחר שמגלים התעללות בגן ילדים?

  ראשית, יש לדווח מיד למשטרת ישראל.
  לאחר מכן יש לתעד כל מקרה אלימות, לאתר עדים שראו כיצד מתעללים בילדים, ולתעד את הנזקים שנגרמו לילדים (בווידאו ובתמונות).

 • האם אפשר להגיש תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים?

  ניתן להגיש תביעה אזרחית או תביעה כספית בגין התעללות בגן, אך במקרים אלה כדאי לשקול להמתין עד לסיומו של ההליך הפלילי נגד המתעללים (ככל שהוגשה תלונה במשטרה, המשטרה בחנה את המקרה, המליצה לפרקליטות להגיש כתב אישום, וכתב אישום אכן הוגש בפועל).

  במידה והמשטרה סגרה את התיק מסיבה כלשהי, עדיין ניתן להגיש תביעה בגין התעללות כי נטל ההוכחה במשפט האזרחי שונה מנטל ההוכחה במשפט הפלילי.

 • האם ניתן להגיש תביעה ייצוגית בגין התעללות בגן ילדים?

  תביעה ייצוגית זהו הליך שאינו מתאים למקרים מסוג זה. התוספת השניה לחוק תובענות ייצוגיות מסדירה את המקרים בהם ניתן להגיש תביעה ייצוגית, והתעללות בילדים אינה נכנסת למקרים אלה, ובנוסף, קבוצת הנפגעים קטנה מדי.

 • כמה עולה להגיש תביעה בגין התעללות בגן ילדים?

  צריכים לקחת בחשבון מספר עלויות מרכזיות:
  1. אגרת בית משפט – 2.5% מסכום התביעה. מחצית מהאגרה צריכים לשלם במעמד הגשת כתב התביעה ואת המחצית השניה צריכים לשלם בשלב מתקדם יותר.
  2. שכר טרחת עורך דין – משתנה בהתאם למספר הנפגעים, מורכבות המקרה, סיכויי ההצלחה.
  3. יתכן שיהיה צורך בחוקרים פרטיים כדי לתעד את מקרי האלימות או לאתר ראיות רלוונטיות. עלות החוקרים משתנה בהתאם לזמן העבודה הנדרש מהם.
  4. חוות דעת מומחה – יתכן שיהיה צורך בהגשת חוות דעת מומחה אשר תפרט מהם הנזקים שנגרמו לילדים (פיזיים ונפשיים).

דירוג הגולשים:

5 / 5. 36

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

הקליקו על הכותרת כדי לחזור לחלק הרלוונטי במאמר
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב