רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

התעללות בגן ילדים – הגשת תביעה וקבלת פיצוי מהגננת או הסייעת

התעללות בגן ילדים

התעללות בגן ילדים או התעללות בפעוטון הפכה להיות מכת מדינה. המקרה האחרון הוא התעללות בגן ילדים ברמלה. מהסרטונים שפורסמו עולה תמונה קשה מאוד ואין ספק שמדובר בסיוט הגדול ביותר של כל הורה. השאלה המתבקשת היא מה עושים כאשר מגלים התעללות בגן ילדים או פעוטון? והאם וכיצד ניתן להגיש תביעה ולקבל פיצוי כספי?

זיהיתם התעללות בגן ילדים או פעוטון? פנו מיד(!) למשטרה

התעללות בילדים נלקחת ברצינות רבה על ידי המשטרה וכל תלונה על התעללות בגני ילדים נבדקת (במיוחד אם יש תצלומי מצלמות אבטחה כפי שנהוג היום בחלק גדול של גני ילדים). ככל שישנו בסיס ראייתי מספק המשטרה תעצור את הגננות או הסייעות.

שימו לב – מעצר של אדם אינו בהכרח מעיד על כך שאותו אדם אשם בעבירה שהוא נאשם בה. גם התעללות בגן ילדים, חמורה ככל שתהיה, לא מובילה בהכרח למסקנה שהגננת תורשע. לשם כך צריכים להציג בבית המשפט ראיות מתאימות על מנת להגיע להרשעה. הזהרו מהאשמה סתמית ולא מבוססת על התעללות בגן ילדים או פעוטון, משום שהדבר עשוי להוביל להגשת תביעת דיבה נגדכם, ואתם עשויים לשלם בסיומו של ההליך פיצוי כספי משמעותי.

זאת גם הסיבה שלרוב יהיה זה נכון וחכם יותר להמתין עד לסיומו של המשפט הפלילי טרם הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים או התעללות בפעוטון.

הגשת תביעה אזרחית בגין התעללות בגן ילדים

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים זהו הליך משפטי המתנהל בהכרח לאחר הליך פלילי שהסתיים בהרשעה. התקנה הרלוונטית היא תקנה 17 לתקנות סדר הדין האזרחי, אשר קובעת כך:

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

(א)  בתביעה אזרחית כאמור בסעיף 77 לחוק בתי המשפט, תוגש לבית המשפט כאמור באותו סעיף, תוכתר במלים "תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים, ובנוסף לאמור בתקנה 9 יפרט כתב התביעה את מספר תיק בית המשפט שבו הורשע הנתבע; התובע יצרף לכתב התביעה העתק מפסק הדין שלפיו הורשע הנתבע והעתק מכתב האישום.

(ב)  כתב התביעה יוגש לבית המשפט תוך תשעים ימים לאחר שפסק הדין בפלילים הפך לחלוט.

(ג)   תביעה אזרחית שהוגשה כאמור תידון כאילו היתה תובענה.

שימו לב – תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים ניתן להגיש תוך 90 ימים בלבד לאחר שפסק הדין בהליך הפלילי הפך לחלוט (לא ניתן לערער עליו). כלומר, אם המורשע או המדינה יחליטו להגיש ערעור, פסק הדין יהפוך להיות חלוט רק לאחר פסק הדין שיינתן בהליך הערעור.

היתרון העצום בהליך זה הוא שאין צורך להוכיח את עצם ההתעללות בילדים או אחריות הגננת למקרי האלימות. במסגרת הליך זה מתבססים על ההליך הפלילי ועל הממצאים שבו, וכל מה שנותר לדון בו בעיקר הוא גובה הנזק.

התעללות בגן ילדים - התעללות בפעוטון

תביעה אזרחית לאחר שחלפו 90 ימים מהרגע שפסק הדין הפלילי הפך לחלוט

אם איחרתם את המועד והגשתם כתב תביעה לאחר שחלפו 90 ימים מהרגע שפסק הדין הפך לחלוט, תאלצו לנהל תביעה אזרחית רגילה. במסגרת הליך זה תאלצו להוכיח מחדש את כל טענותיכם, לרבות האחריות של הגננת או הסייעת למקרי האלימות.

הליך זה יהיה קשה נפשית להורים שיאלצו לצפות מחדש בכל אותם סרטונים המעידים על התעללות בגן ילדים. במסגרת הליך זה תאלצו בהכרח להוכיח את הנזקים שנגרמו לילדים, לרבות באמצעות חוות דעת רפואיות (ככל שנגרמו נזקים גופניים) או חוות דעת מטעם פסיכולוג (ככל שמדובר בנזקים נפשיים).

הגשת תביעה אזרחית לפני סיומו של ההליך הפלילי

כפי שציינתי קודם לכן, אפשרות זאת קיימת באופן תיאורטי אך קשה מאוד להמליץ להורה לפעול בצורה זו טרם סיומו של ההליך הפלילי. תארו לכם מצב שבו דיווחתם על מקרה של התעללות בגן ילדים או פעוטון, הגננת נעצרה, המשטרה אפילו הגישה כתב אישום, אך בית המשפט קבע (מסיבה כזאת או אחרת) שהגננת חפה מפשע. במקרה שכזה, אם הגשתם תביעה אזרחית היא לא בהכרח תדחה (משום שנטל ההוכחה במשפט הפלילי והאזרחי שונים לחלוטין) אך יתכן מאוד שההממצאים במשפט הפלילי יקשו עליכם מאוד בניהול תביעתכם האזרחית.

קשה להצדיק הגשת תביעה אזרחית נגד הגננת בגין התעללות בגן ילדים או פעוטון לפני סיומו של ההליך הפלילי, וזאת במיוחד לאור תקופת ההתיישנות הארוכה. אם בכל זאת תחליטו על הגשת תביעה לפני סיומו של ההליך הפלילי, יתכן מאוד שאף תאלצו לתקן את כתב התביעה שלכם בהליך האזרחי, לאור התוצאה בהליך הפלילי. הדבר יחייב אתכם (לרוב) בהוצאות משפט, ובכל מקרה המשפט יחזור לנקודת ההתחלה (משום שגם הנתבע רשאי לתקן את כתב ההגנה).

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

שירותים שאנו מספקים

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב