רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

תביעה כספית – עורך דין תביעות כספיות מלמד כיצד להגיש נכון

הגשת תביעה כספית

המצבים הנפוצים ביותר בהם שוקלים הגשת תביעה כספית לבית המשפט הם כאשר מבקשים לקבל פיצוי כספי בגין אירוע שהתרחש (לדוגמה פיצוי עקב הטרדה מינית), או כאשר מבקשים לקבל החזר כספי בגין מוצר שנרכש (לדוגמה החזר כספי לאחר רכישת רכב שהתברר כפגום), או שילוב של שני המקרים הקודמים (לדוגמה הפרת חוזה שלאחריה נדרש פיצוי כספי בגין ההפרה והחזר הכספים ששולמו בעקבות חתימת ההסכם).

כדאי לשקול שליחת מכתב טרם הגשת תביעה כספית

למכתב התראה לפני הגשת תביעה כספית ישנם מספר יתרונות בולטים אשר מצדיקים את שליחתו:

 1. ישנו סיכוי שהנתבע הפוטנציאלי יקבל את הדרישה ויסכים לשלם את הסכום הנדרש, או חלקו, ובכך ההליך המשפטי יתייתר או יהפוך לפשוט יותר.
 2. הגשת תביעה כספית כרוכה בתשלום אגרת בית משפט. ככל שסכום התביעה גבוה יותר כך האגרה גבוהה יותר. שליחת מכתב התראה לפני הגשת תביעה כספית אינה כרוכה באגרה כלשהי (מלבד תשלום עבור שירותי דואר ישראל).
 3. הגשת תביעה כספית תחייב אתכם בהכרח להמתין בין מספר חודשים למספר שנים עד שהתביעה תתברר ובית המשפט יתן פסק דין (שלא תמיד יהיה לטובתכם). מכתב התראה יזכה, ברוב המוחלט של המקרים, למענה מהיר יותר באופן משמעותי.
 4. לפני הגשת תביעה כספית כדאי מאוד להיות מוכנים לכל טיעון אפשרי מצד הנתבע. קבלת מענה למכתב התראה לפני נקיטת הליך משפטי תאפשר לכם להבין מה הנתבע עשוי לטעון בבית המשפט, ובעקבות כך תוכלו לנסח את כתב התביעה בצורה שתסייע לכם להתגבר על המכשולים הצפויים מצד הנתבע.

לא כדאי לשלוח מכתב טרם הגשת תביעה כספית כאשר מדובר במקרה בעל דחיפות חריגה, שכן, המתנה למענה עשויה להוביל לבזבוז זמן יקר.

הגשת תביעה כספית – לאן?

בישראל פועלים מספר בתי משפט שונים אשר דנים בתביעות כספיות בסכומים שונים. הגשת תביעה כספית לבית המשפט הלא נכון עשויה להוביל לדחייתה.

בית משפט לתביעות קטנות דן בתביעות כספיות עד לסכום של כ-34 אלף ש"ח.

בית משפט השלום דן בתביעות כספיות עד לסכום של 2.5 מיליון שקלים.

בית המשפט המחוזי דן בתביעות כספיות בסכום העולה על 2.5 מיליון שקלים.

ניתן להגיש תביעה כספית על סך 25 אלף ש"ח לבית משפט השלום, אך לא ניתן להגיש תביעה כספית על סך 50 אלף ש"ח לבית משפט לתביעות קטנות.

הגשת תביעה בענייני עבודה (מחלוקת בין מעסיק לעובד) יש לבצע בבית הדין לעבודה.

הגשת תביעה כספית בסוגיות הרלוונטיות למחלוקות בין בני משפחה יש לבצע בבית משפט לענייני משפחה.

כיצד לנסח כתב תביעה כספית?

מדריך מפורט בדבר ניסוח תובענה כספית תוכלו לקרוא על ידי לחיצה כאן.

חשוב להבין שכל מה שלא נדרש במסגרת כתב התביעה לא תוכלו לדרוש בבית המשפט (מבלי לבקש מבית המשפט רשות לתקן את כתב התביעה, דבר שיוביל להתנגדות מצד הנתבע, וברוב המקרים לפסיקת הוצאות משפט נגדכם).

מסיבה זו חשוב מאוד לבדוק ולחשב בצורה מדויקת מה הנזק הכספי שנגרם לכם, על מנת לנסח את כתב התביעה בצורה נכונה ומדויקת, ולהגיש תביעה כספית לבית המשפט הנכון ובצורה שלא תחייב את תיקונה בהמשך.

תיקון כתב התביעה יוביל לתיקון כתב ההגנה ובכל מקרה יוביל לעיכוב משמעותי בבירורו של ההליך המשפטי (דבר שהוא כמעט תמיד לטובת הנתבע ולרעת התובע).

הגשת תביעה כספית

האם להגיש תביעה כספית לבד או באמצעות עורך דין?

לסוגיה זו ישנה חשיבות רבה מצידו של התובע משום שהגשת תביעה באמצעות עורך דין תהיה כרוכה, ברוב המקרים, בתשלום שכר טרחה. ככל שהתביעה הכספית תהיה מורכבת יותר כך צפוי ששכר טרחת עורך הדין יהיה גבוה יותר.

אם מדובר בתביעה קטנה עורך דין לא יוכל לייצג את התובע (בעקבות איסור על ייצוג בבית משפט לתביעות קטנות) אך יוכל לסייע לו בניסוח והגשת כתב התביעה.

תובע יכול להחליט שהוא מייצג את עצמו גם בבתי משפט אחרים, אך לרוב זאת תהיה החלטה גרועה שמראש תוביל את התובע למצב משפטי נחות יותר, במיוחד אם התובע לא מכיר את כללי הפרוצדורה או פסיקות בתי המשפט. מצד אחד התובע יחסוך את שכר טרחתו של עורך הדין אך מצד שני יכשיל את עצמו לאורך ההליך, דבר שעשוי לעלות לו ביוקר, בין היתר, בעקבות פסיקת הוצאות משפט שעשויים לפסוק נגדו לאורך ההליך המשפטי ובסיומו.

מצד שני, לא כל עורך דין יוכל לסייע לתובע בעת הגשת תביעה או ניהולה. כשם שישנם רופאים בתחומים שונים כך גם קיימים עורכי דין אשר עוסקים בתחומים שונים. עורך דין שעוסק בחוזי מכר דירות יכול להיות פחות מקצועי בהגשת תביעות ביחס לעורך דין אשר עוסק באופן קבוע בהגשת תביעות כספיות וניהולן בבתי המשפט. מסיבה זו חשוב מאוד לבדוק מיהו עורך הדין שאליו בכוונתכם לפנות, באיזה תיקים הוא מטפל, כמה תביעות כספיות הוא הגיש, ולאיזה תוצאות הגיע.

שאלות נפוצות בעניין תביעה כספית

 • איך מגישים תביעה כספית?

  בעמוד זה יש לכם דוגמה לכתב תביעה שנוסח בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018. (תקנות שנכנסו לתוקף החל משנת 2021). אתם מוזמנים להיעזר בו על מנת להבין כיצד להגיש את התביעה.

 • האם אני צריך עורך דין לצורך תביעה כספית?

  אם לא מדובר בהגשת תביעה קטנה, כדאי מאוד להסתייע בעורך דין.

 • האם בית המשפט יפסוק לטובתי כל מה שאתבע בכתב התביעה?

  זה קורה, אך לעיתים נדירות יחסית. השופט כמעט תמיד יקבל טענת הגנה כלשהי שתוביל להפחתה מסוימת מסכום הפיצוי.

 • כיצד לאתר עורך דין טוב לתביעה?

  חשוב מאוד לבדוק את ניסיונו של עורך הדין בסוגייה הספציפית בה אתם רוצים להגיש תביעה. לא כל עורך דין יכול להגיש תביעה כספית בכל נושא משפטי (משום שלא תמיד יש לו את הבקיאות הנדרשת באותו נושא).

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב