רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

זיוף חתימה על מסמך – האם ניתן להגיש תביעה על זיוף חתימה?

זיוף חתימה על מסמך - תביעה על זיוף חתימה

זיוף חתימה על מסמך או זיוף חתימה על שיק עשוי לגרום לנזקים רבים לאדם שחתימתו זויפה. עולה השאלה מה יכול לעשות אותו אדם שחתימתו זויפה והאם הוא יכול להגיש תביעה על זיוף חתימה?

איך מוגדר זיוף בחוק?

לפני שמתחילים לדבר על זיוף חתימה על מסמך או זיוף חתימה על חוזה כלשהו, צריכים להבין תחילה כיצד החוק מגדיר זיוף. זיוף מוגדר בסעיף 414 לחוק העונשין:

"זיוף" – אחת מאלה:

(1)   עשיית מסמך הנחזה להיות את אשר איננו, והוא עשוי להטעות;

(2)   שינוי מסמך – לרבות הוספת פרט או השמטת פרט – בכוונה לרמות, או ללא סמכות כדין ובאופן הנחזה כאילו נעשה השינוי בסמכות כדין;

(3)   חתימת מסמך בשם פלוני ללא סמכות כדין, או בשם מדומה, באופן העשוי להיחזות כאילו נחתם המסמך בידי פלוני;

במקרים אלה ניתן להגיש תביעה על זיוף חתימה אך תמיד כדאי לזכור שלא די להראות שהחתימה זוייפה אלא צריכים גם להראות, לרוב, שנגרם לכם נזק בגין פעולת הזיוף.

תחילה – פנו למשטרה ותגישו תלונה על זיוף חתימה

זיוף חתימה איננו רלוונטי אך ורק להגשת תביעה אזרחית אלא מדובר בסוגיה שמחייבת פניה למשטרה משום שמדובר על הפרה של מספר סעיפים בחוק העונשין:

סעיף 418:

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

זיוף – 418. המזייף מסמך, דינו – מאסר שנה; זייף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, דינו – מאסר שלוש שנים; ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, דינו – מאסר חמש שנים.

סעיף 419:

419. המזייף מסמך שיש בו ידיעה על אדם או על תאגיד בכוונה לרמות, דינו – מאסר שלוש שנים; אין נפקא מינה, לענין זה, אם האדם או התאגיד היו קיימים או לא ואם התאגיד עמד להיווסד אך לא נוסד.

סעיף 420:

420. המגיש או מנפק מסמך מזוייף או משתמש בו בדרך אחרת, בידעו שהוא מזוייף, דינו כדין מזייף המסמך.

גם אם משטרת ישראל לא תחקור את התלונה שלכם (כפי שקורה לעיתים קרובות מאוד), לכל הפחות יהיה בידיכם אישור הגשת תלונה בגין זיוף חתימה במשטרה, אשר עשוי לסייע לכם להוכיח את טענותיכם בעניין הזיוף שבוצע, במסגרת הליכים משפטיים שיתנהלו בבית המשפט.

שאלות נפוצות בעניין זיוף חתימה על מסמך

 • נגד מי מגישים תביעה על זיוף חתימה על מסמך?

  תביעה על זיוף חתימה ניתן להגיש כנגד אותו אדם אשר ביצע את הזיוף בפועל. יחד עם זאת, לעיתים לא יודעים מי ביצע את הזיוף ולעיתים לא יהיה מנוס מלהגיש תביעה נגד האדם אשר ביצע שימוש במסמך המזויף. לעיתים לא מדובר בתביעות פשוטות משום שעשוי להתברר שהאדם שעשה שימוש במסמך המזוייף כלל לא ידע שמדובר במסמך מזוייף.

 • מי צריך להוכיח שבוצע זיוף חתימה על חוזה או שיק במסגרת תביעה?

  כאשר מוגשת תביעה על זיוף חתימה לרוב ישנה מחלוקת בין הצדדים מי צריך להוכיח האם מדובר בחתימה אותנטית או מזוייפת. מצבים אלה צריכים לחלק לשני מצבים: 1. מצב שבו הצדדים בהליך המשפטי הם גם צד לחוזה; 2. מצב שבו הצדדים בהליך המשפטי אינם צדדים ישירים לחוזה.

  בית המשפט העליון (ע"א 45/15 חלימה נבולסי נ' נביל נבולסי, פסק דין מיום 15.5.2017) התייחס לסוגיה זו וקבע כך:

  "כך לגבי נטל ההוכחה בכלל, וכך בפרט וביתר שאת ביחס לטענה כי הסכם הוויתור מזויף, נושא שעליו קמה ונופלת התביעה. בעניין זה נקבע בפסיקה כי הנטל להוכיח שחוזה איננו אותנטי, שעה ששני הצדדים למשפט אינם צדדים ישירים לחוזה – הוא על הטוען לזיוף (ראו ע"א 7456/11 בר נוי נ' אמנון, [פורסם בנבו] בפסקאות 16-15 (11.4.2013) (להלן: עניין בר נוי); ע"א 3546/10 מישאלי נ' קליין, [פורסם בנבו] בפסקה 14 (18.4.2012) (להלן: עניין מישאלי)).

  זאת בניגוד למצב שבו אדם מתכחש לחתימתו שלו על מסמך – שאז שומה על הצד שכנגד להוכיח את אמיתותו (ראו ע"א 8752/07 בנק לאומי לישראל בע"מ נ' הורוביץ, [פורסם בנבו] בפסקה 6 (15.3.2011) (להלן: עניין הורוביץ); ע"א 2032/06 האגי נ' זיאן, [פורסם בנבו] בפסקה 41 (1.2.2009); ע"א 5293/90 בנק הפועלים בע"מ נ' שאול רחמים בע"מ, פ"ד מז(3) 240, 261 (1993) (להלן: עניין רחמים))."

  זאת אומרת במצב שבו מדובר על זיוף חתימה כאשר האדם שחתימתו זוייפה טוען שזו לא חתימתו – האדם שטוען שמדובר בחתימה אותנטית צריך להוכיח זאת.

  לעומת זאת, כאשר הצדדים להליך המשפטי הם לא הצדדים הישירים לחוזה, מי שטוען שמדובר בחתימה מזוייפת צריך להוכיח את טענתו.

 • איך ניתן להוכיח שבוצע זיוף חתימה על שיק או על חוזה?

  על מנת להוכיח שבוצע זיוף חתימה על מסמך כלשהו ניתן להעזר בגרפולוג (אדם העוסק בניתוח כתב יד). גרופולוג בדרך כלל יבקש מהאדם שטוען לביצוע זיוף חתימה לקבל מספר דגימות של חתימתו ומספר דוגמאות למסמכים עליהם חתם בעבר (יתכן שאפילו מדובר במסמכים שנחתמו שנים לפני הגשת התביעה).

 • מה כדאי לעשות לפני שטוענים שבוצע זיוף חתימה על מסמך?

  ככל שאתם חושדים שחתימתכם זוייפה נסו ליצור קשר עם האדם המחזיק במסמך המזוייף ונסו לדובב אותו, בזמן שאתם מקליטים אותו, מה מקור החתימה. יתכן שאותו אדם המחזיק במסמך המזוייף ימסור לכם נתונים כלשהם אשר יעידו שאכן מדובר בחתימה מזוייפת. לאחר מכן עשוי להיות קל יותר להוכיח את טענתכם בדבר זיוף בבית המשפט.

משרדנו מייצג תובעים ונתבעים בסוגיות אלה

משרדנו מעניק שירותים משפטיים הן לתובעים והן לנתבעים בסוגיות הרלוונטיות לזיופי חתימות על מסמכים.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

שירותים שאנו מספקים

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב