רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

תביעת פיצויים – איך לקבל פיצוי כספי לאחר שגרמו לכם נזק?

תביעת פיצויים

תביעת פיצויים לאחר שנגרם נזק כלשהו אינו בהכרח משימה פשוטה, קלה או מהירה. בניגוד לדעה הרווחת לא תמיד ינתן פיצוי כספי לתובע גם אם הוא צודק, ולמעשה לא תמיד מתקיים "צדק" בבית המשפט. יתכן שאמירה זו מפתיעה אתכם אך זו מציאות החיים – בתי המשפט עמוסים מאוד, השופטים לא תמיד קוראים ומתעמקים בכתבי הטענות, ומשכך, לא תמיד פוסקים בהתאם לרצוי או "הצודק".

מי שמגיע רבות לבתי משפט כבר יודע שלצורך קבלת פיצוי כספי צריכים להתאמץ מאוד וככל שסכום תביעה לפיצויים גדל, כך המאמץ גדול יותר (משום שהנתבע מערים יותר ויותר קשיים ומנסה לעכב ככל יכולתו את ניהול התביעה).

במאמר קצר זה אתן מספר טיפים שיסייעו לכם להבין מה כדאי לעשות לפני הגשת תביעת פיצויים לבית המשפט, ולאיזה בית משפט כדאי להגיש תביעה לפיצוי כספי במקרים נפוצים.

הכנה מקדימה לפני תביעת פיצויים בבית משפט

לצורך הגדלת הסיכויים לקבלת פיצוי כספי מומלץ לבצע הכנה עוד לפני שמגישים תביעת פיצויים לבית המשפט. זהו שלב חשוב מאוד שרבים מדלגים עליו והדבר עשוי לפגוע בניהול התביעה בהמשך ההליך, או להקטין את גובה הפיצוי הכספי שיפסק בסופו של ההליך בבית המשפט.

תביעה לפיצוי חייבת להיות מבוססת בראיות מתאימות

בית משפט אינו כספומט וכתב תביעה אינו בנקט. אם מגישים כתב תביעה זה לא אומר בהכרח שבית המשפט יפסוק לטובתכם פיצוי כספי. כתב תביעה שהוגש ברישול יזכה למענה במסגרת כתב הגנה שעשוי לשכנע את השופט שדן בתיק לדחות את התביעה ולחייב את התובע בהוצאות משפט.

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משכך, טרם הגשת תביעה לפיצויים לבית המשפט כדאי מאוד להתחיל תחילה עם איסוף מסמכים ונתונים רלוונטים שעשויים לתמוך בטענותיהם. לא את כל המסמכים או הנתונים תצרפו לכתב התביעה אך חשוב לאסוף את הנתונים ולהבין מה מסייע לכם לבסס את תביעתכם לצורך קבלת פיצוי כספי ומה עשוי להזיק לכם.

לאחר בדיקה שכזאת יתכן שתגלו שחסרים לכם נתונים או שיש צורך באיסוף נתונים או מסמכים נוספים כדי להתגבר על נתונים או מסמכים שנמצאים ברשותכם ושעשויים לפגוע בגרסתכם. כך לדוגמה: אם אתם רוצים להגיש תביעת פיצויים עקב הבטחה שכלאורה ניתנה לכם, אך אין לכם ראיות לכך שהנתבע אכן נתן לכם הבטחה, כדאי ליצור איתו קשר טלפוני ולהקליט את השיחה במסגרתה הוא יודה שאכן נתן הבטחה. לחלופין, ניתן לנסות לקבל ממנו הודאה בכתב שנתן לכם הבטחה.

אם לא תפעלו בצורה שכזו לפני הגשת התביעה ופשוט תגישו תביעה בטענה שניתנה לכם הבטחה, הנתבע פשוט יכחיש את טענתכם, ותהיה לכם בעיה להוכיח את טענתכם המרכזית בבית המשפט.

לפני תביעת פיצויים בבית משפט מומלץ לשלוח מכתב התראה

תביעת פיצויים מאדם או חברה עשויים לארוך זמן רב מאוד. דרישה לקבלת פיצוי כספי גבוה יותר תוביל, לרוב, להליך שיפוטי ארוך יותר. בניגוד לנתבע שלא יתנגד לרוב להליך שיפוטי ארוך, התובע מעוניין לסיים את התביעה בפרק זמן קצר על מנת לקבל פיצוי כספי כמה שיותר מהר.

מסיבה זו תמיד כדאי לשקול לשלוח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים על מנת לנסות ולהגיע לפשרה שתחסוך זמן רב ולא מעט כסף (התובע לא ישלם אגרת בית משפט, ויחסוך שכר טרחת עורך דין בסכומים משמעותיים).

חשוב להבין שלא בכל מקרה שבו ישלח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, מקבל המכתב בהכרח ירצה לשתף פעולה או להתפשר. יחד עם זאת, להתעלמות ממכתב ההתראה עשויות להיות השלכות חיוביות מבחינתו של התובע, לאחר הגשת כתב התביעה.

יתרה מזאת, יתכן שבמסגרת מענה למכתב ההתראה, הנתבע יספק לתובע (במודע או שלא מודע) נתונים חדשים ונוספים, להם התובע לא היה מודע, ונתונים אלה עשויים לסייע לו להגיש תביעה לפיצוי בצורה נכונה יותר.

הפעלת חוקר פרטי לפני הגשת תביעה לפיצויים בסכום משמעותי

כאשר מתכוונים להגיש תביעת פיצויים כנגד אדם פרטי או חברה קטנה כדאי מאוד לשקול להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי לצורך איתור ובדיקת נכסיו של אותו אדם או חברה קטנה. תמיד ישנו חשש, ובמיוחד כאשר בידיכם עילה מוצקה וסבירות גבוהה לכך שאתם עשויים לזכות, שבמהלך ניהול התביעה הנתבע יבריח את נכסיו (כלומר, יעביר את הנכסים על שם צדדים שלישיים או יעביר להם את כל כספו).

במצב זה אתם עשויים להתקל בקושי רב לקבל פיצוי כספי גם אם בית המשפט יקבל את מלוא טענותיכם משום שלא יהיה מה לגבות מהנתבע. במצב זה אתם עשויים לגלות שהשקעתם לא מעט כסף והרבה מאוד זמן לצורך ניהול התביעה אך בסיומה לא תקבלו כלום (או כמעט כלום) גם אם זכיתם.

על מנת להימנע ממצבים כאלה, לפני הגשת תביעת פיצויים, מבקשים מחוקר פרטי לבצע חקירה כלכלית. לאחר שמקבלים את הממצאים ניתן יהיה להגיש בקשה, לדוגמה, למתן סעד זמני בדמות עיקולים על חשבונות בנק. במצב זה הנתבע לא יוכל להבריח את הכספים לצד שלישי, ואתם תדעו שתהיה לכם אפשרות להיפרע בסיומה של תביעה לפיצוי כספי.

תביעת פיצויים – במסגרת איזה הליך או בית משפט?

תביעה לפיצויים ניתן להגיש לבתי משפט שונים במסגרת הליכים משפטיים שונים. במקרים מסוימים ניתן יהיה להגיש תביעת פיצויים למספר בתי משפט אך חשוב לבחור את אותו בית המשפט שישרת את הצרכים שלכם כמה שיותר, וזה שעשוי לפסוק לכם פיצוי כספי גבוה ככל הניתן.

תביעת פיצויים בבית משפט לתביעות קטנות

תביעת פיצויים במסגרת תביעה קטנה בעלת יתרונות וחסרונות. מצד אחד מדובר בהליך (לרוב) מהיר יותר מאשר תביעת פיצויים בכל בית משפט אחר. מצד שני, סכום התביעה לקבלת פיצוי כספי מוגבל לכ-34 אלף ש"ח (הסכום מתעדכן מעט מדי שנה).

יתרון נוסף הוא שאין חובה ייצוג על ידי עורך דין. מצד אחד כך אתם חוסכים לא מעט כסף בדמות שכר טרחה. מצד שני, ייצוג משפטי מקצועי עשוי להיות ההבדל בין זכייה להפסד או בין פיצוי כספי זניח לבין פיצוי כספי משמעותי.

תביעה לפיצוי בבית משפט לתביעות קטנות לעולם לא תוכל להיות תביעה מורכבת. במצבים שבו בית משפט לתביעות קטנות נתקל בתביעה מורכבת מדי הוא יעביר אותה לבית משפט השלום. הסיבה לכך פשוטה, לבית משפט לתביעות קטנות אין את הזמן או המשאבים לדון ולבחון תביעת פיצויים מורכבת. לרוב, לכל דיון מקדישים כ-30 דקות בלבד (ולעיתים אף פחות).

תביעת פיצויים בבית משפט שלום או בית משפט מחוזי

תביעת פיצויים בבתי משפט אלה מתבצעת לפי תקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018. מדובר במערכת כללים די נוקשה המפרטת כיצד לנהל תביעה כספית או תביעה אזרחית. לכן, תביעה לפיצוי כספי בבתי משפט אלה מומלץ לנהל עם עורך דין תביעות מנוסה אשר בקיא בכל כללי הפרוצדורה.

ככלל אצבע ניתן לומר שהגשת תביעה לפיצויים עד סך 2.5 מיליון ש"ח תתבצע לבית משפט השלום. לעומת זאת, הגשת תביעה לפיצויים בסכום העולה על 2.5 ש"ח תתבצע לבית המשפט המחוזי.

הגשת תביעה אישית או הגשת תביעה ייצוגית

לאחר גרימת נזק ניתן לשקול הגשת תביעת פיצויים "אישית" או הגשת תביעה ייצוגית. מדובר בשני הליכים שונים עם מטרות שונות לחלוטין, סיכויים וסיכונים שונים, גובה פיצוי כספי שונה לחלוטין שניתן לקבל, ולרוב תביעה ייצוגית זהו הליך משפטי ארוך הרבה יותר.

החיסרון הבולט במסגרת תביעה ייצוגית הוא שלא ניתן לתבוע פיצויים לדוגמה ללא הוכחת נזק. פיצויים אלה נפוצים במסגרת תביעות לשון הרע (תביעות דיבה), תביעות ספאם, תביעות בגין הטרדה מינית, תביעות מכוח חוק הגנת הצרכן, וחוקים רבים נוספים.

היתרון הבולט במסגרת תביעה ייצוגית זו האפשרות לקבל פיצוי כספי גבוה מאוד, אשר במקרים מסוימים עשוי להגיע למאות אלפים ואף מיליוני שקלים. מומלץ להגיש תביעת פיצויים במסגרת הליך ייצוגי רק כאשר ניתן לאתר קבוצה גדולה של אנשים שנפגעה בצורה דומה על ידי אותו גורם.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

שירותים שאנו מספקים

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב