רח' ההגנה 13, ראשון לציון

חוזה בעל פה – האם יש לו תוקף משפטי או שהוא ניתן להפרה?

חוזה בעל פה, כשמו הוא, נכרת בעל פה וללא שום מסמך בכתב. חוק החוזים קובע בצורה מפורשת שאין מניעה לערוך חוזה בעל פה. בעניין זה סעיף 23 לחוק החוזים קובע כך:

חוזה יכול שייעשה בעל פה, בכתב או בצורה אחרת, זולת אם היתה צורה מסויימת תנאי לתקפו על פי חוק או הסכם בין הצדדים.

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג למעלה מעשור תובעים ונתבעים בתביעות העוסקות בדיני חוזים. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

יחד עם זאת, ישנם מספר מקרים חריגים בהם חוזה בע"פ לא מספיק ויש צורך לערוך חוזה בכתב. דוגמה לדרישת הכתב בחוזה ניתן למצוא בסעיף 8 לחוק המקרקעין אשר קובע כך:

התחייבות לעשות עסקה במקרקעין טעונה מסמך בכתב.

דוגמה נוספת למקרה בו חוזה בעל פה אינו מספיק היא כאשר מתחייבים לתת למישהו מתנה בעתיד (לרוב מתנה יקרת ערך). סעיף 5(א) לחוק המתנה קובע כך:

התחייבות לתת מתנה בעתיד טעונה מסמך בכתב.

דוגמה נוספת לדרישת חוזה בכתב היא מתן הלוואה. סעיף 2 לחוק אשראי הוגן קובע כך:

חוזה הלוואה בין מלווה ללווה טעון מסמך בכתב; הסכמת הלקוח לכריתת חוזה ההלוואה תינתן במפורש ותתועד בידי המלווה, ויכול שתינתן בדרך של חתימת הלקוח על חוזה ההלוואה; שר המשפטים רשאי לקבוע הוראות לעניין אופן תיעוד ההסכמה כאמור.

במגזרים או קהילות מסוימות מאוד נפוץ שלא נערך חוזה בכתב, אלא כורתים הסכם בעל פה ולחיצת יד. התנהלות זו נפוצה בקרב יהלומנים או אנשי עסקים. לעיתים התנהלות זו מובילה לסכסוכים מסחריים בשווי מיליוני שקלים אשר מגיעים לפתחו של בית המשפט העליון, כפי שאירע לאחרונה בין שני אנשי עסקים אמידים (ע"א 4933/17 מרדכי איבגי נ' אריה פרידמן, פסק דין מיום 11.10.2020). במקרה זה בית המשפט העליון קבע כי חוזה בע"פ ובלחיצת יד אכן נכרת בין הצדדים, וחייב את אחד אנשי העסקים לשלם לאחר מיליוני שקלים.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין חוזים אדי בליטשטיין מסביר על חוזה בעל פה

הסיכון המשמעותי בהסתמכות על חוזה בעל פה

אחת המטרות העיקריות של חוזה בכתב היא ודאות. ברגע שיש חוזה בכתב הצדדים יודעים בדיוק מהם תנאי ההסכם וקשה להתנער מקיומו של ההסכם. זוהי בדיוק הבעיה כאשר נכרת הסכם בעל פה.

אם אין עדים שנכחו במועד כריתת הסכם בעל פה בין הצדדים, הצד שאינו מעוניין בהסכם יכול להפר אותו ללא קושי. אם וכאשר תגיעו לבית המשפט בעקבות הפרת הסכם בע"פ יהיה עליכם (כתובעים) להוכיח שאכן נכרת הסכם בעל פה. אם לא תצליחו להוכיח שנכרת הסכם בע"פ התביעה שלכם תדחה.

קושי נוסף שבו אתם עשויים להיתקל הוא שהצד שכנגד עשוי לטעון כי אכן נכרת הסכם בע"פ אך לא בתנאים שאתם טוענים להם, ושוב עולה בעיית ההוכחה.

כמעט תמיד חוזה בכתב יהיה עדיף על חוזה בעל פה

חוזה בעל פה עשוי להתאים לאותם מקרים בהם אתם יודעים שאם תתקיים הפרת חוזה לא בהכרח תפנו לבית המשפט משום שמדובר בסוגיה פעוטה שלא תצדיק השקעת זמן וכסף לצורך בירורה בין כותלי בית המשפט.

בכל יתר המקרים עדיף לערוך הסכם בכתב ולא להסתפק בהסכם בע"פ, גם אם אם זה אומר שתצטרכו להסתייע בשירותיו של עורך דין חוזים ולשלם לו בגין השירות שיעניק לכם. למעשה, זאת בדיוק אחת הסיבות העיקריות מדוע אנשים רבים מעדיפים לערוך חוזה בע"פ – על מנת לחסוך את העלויות הנלוות הכרוכות בחוזה בכתב.

תארו לכם כמה כסף אנשי העסקים, במקרה שהזכרתי קודם לכן, היו יכולים לחסוך על ניהול הליכים משפטיים, אילו היו עורכים הסכם בכתב. אין לי שום ספק שהם שילמו לעורכי הדין שלהם בין עשרות למאות אלפי שקלים לצורך ניהול כל ההליכים המשפטיים, וההגעה לבית המשפט העליון. עריכת הסכם בכתב הייתה עולה להם, לכל היותר, אלפים בודדים.

חוזה בכתב, לעומת חוזה בע"פ, יעניק לכם ודאות ושקט נפשי. מדובר בעניינים מהותיים במיוחד כאשר שווי העסקה הרלוונטית לחוזה הוא גבוה.

חוזה בעל פה
לחיצת יד עשויה להעיד על הסכמות במסגרת חוזה בעל פה

אתם מתעקשים על חוזה בעל פה? כך תקטינו סיכונים

אם בכל זאת החלטתם לערוך חוזה בע"פ מומלץ שבמעמד ההסכם יהיו נוכחים עוד מספר אנשים אשר ישמעו שערכתם חוזה בעל פה ויהיו מודעים לתנאי החוזה. בצורה זו הפרת חוזה בע"פ תהיה בעייתית יותר משום שאם המקרה יגיע לבית המשפט יהיו עדים שיוכלו להעיד על קיומו או תנאיו.

בנוסף, על מנת להקשות על הפרת חוזה בע"פ מומלץ מיד אחרי ההסכמות לשלוח הודעה בכתב (לדוגמה בוואטסאפ או במייל) לצד שכנגד עם פרטי ההסכם. אם הצד שכנגד לא יעיר הערות כלשהן על מה שנשלח על ידכם, יהיה לו קשה יותר להפר את ההסכם בעתיד ולטעון שאין הסכם או שתנאי ההסכם שונים.

צריכים ליווי משפטי בעניין חוזה או הסכם? צרו קשר עם עורך דין חוזים.

לסיכום

חוזים ניתן לערוך בכתב או בעל פה (למעט מספר חריגים שהוזכרו במאמר זה). בשני המקרים מדובר בחוזים תקפים מבחינה משפטית. ההבדל המהותי בין שני החוזים עוסק בעיקר בהוכחת תנאי החוזה המדויקים. בעוד שחוזה בכתב תמיד יבהיר בצורה ברורה מהן הסכמות הצדדים, חוזה בעל פה עשוי להיות כמעט תמיד שנוי במחלוקת, ולכן ככל שבחרתם לוותר על מסמך כתוב דאגו לפחות להקליט את ההסכמות בעל פה, או, לכל הפחות, לדאוג לעדים שיוכלו להעיד לטובתכם בעניין תנאי ההסכם, אם וככל שיתעורר צורך שכזה.

עורך דין אדי בליטשטיין
זקוקים לעורך דין לצורך ליווי משפטי בנושא חוזים? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שאלות נפוצות בעניין חוזה בעל פה

 • האם יש תוקף משפטי לחוזה שנעשה אך ורק בעל פה?

  כן, אבל על הטוען לקיומו של החוזה בעל פה להוכיח שהוא אכן התקיים (לדוגמה באמצעות עדים או הקלטה).
  חשוב לדעת שישנן סוגיות (כמו עסקאות מקרקעין) *המחייבות* הסכם בכתב.

 • מה עושים אם בוצעה הפרה של הסכם בעל פה?

  פועלים בצורה דומה למצב שבו בוצעה הפרה של חוזה בכתב. כדאי לשלוח מכתב התראה ואם הדבר לא יפתר, להגיש תביעה.

 • האם אפשר להגיש תביעה בגין הפרה של חוזה שנכרת בעל פה בבית משפט לתביעות קטנות?

  צריכים להבין מה הסכום התביעה, אך ככל שסכום התביעה לא חורג מסך 34 אלף ש"ח (הסכום מתעדכן מעט מדי שנה) לא צריכה להיות מניעה להגיש את התביעה לבית משפט לתביעות קטנות.

 • מהו שכר הטרחה המקובל כדי לשכור עורך דין לייצוג בתביעה בגין הפרת חוזה בעל פה?

  אין מחירון אחיד. צריכים לבחון את הסוגיה ואת מורכבותה על מנת לקבוע את גובה שכר הטרחה הראוי.

דירוג הגולשים:

5 / 5. 74

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

חוזה בעל פה
חוזה בעל פה
הקליקו כאן כדי לחזור לחלק ספציפי במאמר
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע משפטי בווידאו

מידע משפטי במגוון נושאים
13 קטעי וידאו
מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות
0 +
מעל 750 לקוחות מרוצים
0 +
מאה אחוז יחס אישי לכל לקוח
% 0
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב