רח' ההגנה 13, ראשון לציון

תביעות ייצוגיות – מה לעשות כדי להצליח בהן ולקבל פיצוי?

תביעות ייצוגיות הוכרו בפסיקות בתי המשפט ככלי רב עוצמה אשר יכול להוביל לפיצוי כספי משמעותי לחברי הקבוצה שנפגעה, ומצד שני יכול גם למוטט בתי עסק שלא בצדק. מסיבה זו, בשנים האחרונות הפך לקשה יותר ויותר להוביל לאישורה של בקשה לאישור תביעה ייצוגית. לכן כדאי לפעול באופן הבא לפני הגשת בקשות לאישור תובענות ייצוגיות, על מנת להגדיל את הסיכוי להצליח בבית המשפט.

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק מזה למעלה מעשור בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

לפני הגשת תביעות ייצוגיות צריכים להבין במה זה כרוך ואיזה עלויות צריכים לשלם

לפני שרצים להגיש תביעות ייצוגיות כדאי להבין למה בדיוק אתם "נכנסים". חשוב להבין שמי שמעוניין להגיש תובענות ייצוגיות ידרש לשאת בעלויות כספיות, שלעיתים עשויות להגיע לסכומים משמעותיים מאוד. מנגד, אותו תובע ייצוגי עשוי לזכות בגמול נאה מאוד אם הבקשה לאישור תובענה ייצוגית תתקבל, ואם התובענה עצמה תוכרע לטובת הקבוצה בשמה מגישים את ההליך (כמובן שלאורך ההליך תמיד ניתן לנסות ולהגיע לפשרה שתקצר את ההליך ועשויה גם כן להוביל לפיצוי כספי משמעותי).

אגרת בית משפט

הגשת תובענות ייצוגיות כרוכה בתשלום אגרת בית משפט.

אם מגישים בקשה לאישור תובענה ייצוגית לבית משפט השלום – סכום האגרה המלא (נכון להיום) עומד על 8992 שקלים, כאשר מיד עם ההגשה צריכים לשלם 3372 ש"ח, ואת היתרה בהמשך.

אם מגישים בקשה לאישור תובענה ייצוגית לבית משפט מחוזי – סכום האגרה מלא (נכון להיום) עומד על 17,984 ש"ח, כאשר מיד עם ההגשה צריכים לשלם 6182 ש"ח, ואת היתרה בהמשך.

בשני המקרים, אם ההליך יסתיים בפשרה או בפסיקה לטובתכם המשיבה תצטרך להחזיר לכם את סכום האגרה ששילמתם ולשלם במקומכם את יתרת האגרה.

ישנם מקרים בהם אין חיוב באגרת בית משפט לפני הגשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית: לדוגמה בכל הליך ייצוגי שמוגש לבית הדין לעבודה, בנושאים הרלוונטיים לאיכות הסביבה, בנושאים הרלוונטיים לאנשים עם מוגבלויות (תביעות נגישות), תובענה בעילה לפי חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, התשס"א-2000.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעה ייצוגית אדי בליטשטיין מסביר על תובענות ייצוגיות

הוצאות משפט בסיומו או במהלכו של ההליך

עם כל הרצון הטוב, הראיות המעולות, והביטחון המלא בצדקת הטענות, לא תמיד בית המשפט מקבל את הטענות וניתן למצוא תובענות ייצוגיות רבות אשר מסתיימות בדחייה. משמעות הדחייה היא שבית המשפט אינו מקבל את הטענות או לחלופין, מקבל את הטענות, אך בכל זאת לא חושב שזה ראוי או נכון לנהל את ההליך כתובענה ייצוגית.

במקרים שבהם בית המשפט דוחה בקשה לאישור תובענה ייצוגית הוא רשאי (אך לא חייב) לחייב את המבקש/התובע הייצוגי בהוצאות משפט. הוצאות משפט בתביעות ייצוגיות עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים, ובמקרים חריגים גם להרבה יותר מכך.

צריכים לקחת בחשבון שבמסגרת ניהול תביעות ייצוגיות בית המשפט עשוי להטיל הוצאות משפט גם במהלכו של ההליך (לדוגמה אם הגשתם בקשה כלשהי ובית המשפט דחה את הבקשה והחליט לחייב אתכם בהוצאות משפט).

הוצאות שנחוצת לצורך ניהולו של ההליך

בדומה להליכים אחרים, לצורך ניהול תביעות ייצוגיות יש להיעזר לעיתים בחוות דעת של מומחים. חוות דעת אלה עשויות להגיע לסכומים שנעים בין אלפי לעשרות אלפי שקלים.

בנוסף להוצאות הרלוונטיות למומחים יתכנו הוצאות נוספות, כגון זימון עדים רלוונטיים שסירבו לחתום על תצהיר מטעמם בתחילתו של ההליך.

כמובן שעשויות לצוץ הוצאות נוספות לאורך ההליך, שלא תמיד יהיו זניחות.

לפני הגשת תביעות ייצוגיות חייבים לבדוק שאין הליך דומה בפנקס תובענות ייצוגיות

ברגע שמוגשת תובענה ייצוגית בנושא מסוים קיים קושי להגיש בקשה נוספת באותו נושא בדיוק. במקרים רבים בהם מוגשות תביעות ייצוגיות דומות מאוד בית המשפט מורה על מחיקת אחת מהן (לרוב זו שהוגשה שניה). במקרים מסויימים בית המשפט מורה על איחוד תביעות ייצוגיות (אך זה המקרה הפחות נפוץ).

על מנת להימנע ממצב בו אתם מגישים תובענה ייצוגית בגין מקרה או בשם קבוצה שכבר מיוצגת בהליך אחר, כל מה שעליכם לעשות לעיין בפנקס תובענות ייצוגיות, אשר זמין לכולם. באמצעות פנקס תובענות ייצוגיות תוכלו לגלות איזה תביעות ייצוגיות הוגשו בנושא מסוים או נגד חברה ספציפית. אם גיליתם שכבר הוגשה תביעות או תביעות ייצוגיות באותו נושא בו אתם רציתם להגיש הליך ייצוגי, כדאי לשקול שוב, וברצינות רבה, האם אתם רוצים ומוכנים לשלם את אגרת בית המשפט בהנחה שישנה סבירות לא מבוטלת שימחקו את ההליך שלכם.

איסוף נתונים (לא להסתפק בהנחה שאם זה קרה לי זה בוודאי קרה לכולם)

אחת הטעויות הנפוצות ביותר בניהול תביעות ייצוגיות היא שמגיעים לבית המשפט וטוענים שאם החברה פעלה איתי בצורה כלשהי היא בוודאי פעלה בצורה דומה עם אנשים רבים אחרים. תביעות ייצוגיות שמתבססות על טענות אלה נדחות באופן קבוע.

על מנת להמנע ממצב שבו דוחים בקשות לאישור תביעות ייצוגיות שאתם מתכוונים להגיש כדאי לנסות ולברר מהי מדיניות החברה. אם תצליחו להוכיח שלחברה ישנה מדיניות שנוגדת את הוראות הדין יהיה הרבה יותר פשוט לשכנע את בית המשפט שיש מקום לאשר בקשה לאישור תובענה ייצוגית.

על מנת להוכיח מדיניות שנוגדת את הדין ניתן לנסות ולהסתמך על פרסומי החברה או הסכמי התקשרות מטעם החברה. הנחת המוצא היא שפרסום מטעם החברה (לדוגמה באתר האינטרנט הרשמי של החברה) או הסכמי התקשרות מטעם החברה יכולים להעיד על מדיניות החברה.

אפשרות נוספת להוכיח מדיניות הנוגדת את הדין של חברה מסוימת, לצורך הגשת תובענה או תביעות ייצוגיות, היא באמצעות הקלטת נציגי החברה. במקרים אלה לא ניתן להסתפק בהקלטה של נציג אחד אלא צריכים להקליט מספר רב של נציגים על מנת למנוע טענת הגנה מטעם החברה שנציג ספציפי מטעמה שגה ובפועל המדיניות שלה שונה לחלוטין.

על מנת להוכיח מדיניות הנוגדת את הדין ניתן גם לנסות לאתר לקוחות שנפגעו בפועל מהחברה. אפשרות זו היא, בדרך כלל, המסובכת ביותר, ולא תמיד ניתן לאתר נפגעים גם אם פותחים קבוצה ייעודית בפייסבוק לצורך כך או מחפשים בפורומים ייעודיים.

קושי נוסף באפשרות האחרונה היא שאם אנשים רבים ידעו שאתם מתכננים להגיש תביעות ייצוגיות בנושא ספציפי, מישהו עשוי "לגנוב" לכם את הרעיונות ולהגיש תביעות ייצוגיות לפניכם. במקרה זה יהיה לכם קושי להגיש תביעות ייצוגיות נוספות משום שבית המשפט מעדיף, בדרך כלל, את הבקשה לאישור תובענה ייצוגית הראשונה שהוגשה לבית המשפט.

לפני הגשת תביעות ייצוגיות כדאי לשקול לשלוח מכתב התראה

תחילה, חשוב לדעת שאין חובה לשלוח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לפני הגשת תביעות ייצוגיות, למעט במסגרת תביעות ייצוגיות העוסקות בדיני עבודה (על פי פסיקת בית הדין הארצי לעבודה).

יחד עם זאת, למכתב התראה ישנם יתרונות לא מבוטלים שעשויים לסייע לכם להצליח בתובענה ייצוגית:

  1. שליחת מכתב התראה עשויה להעיד על תום לב ובסופו של דבר עשויה להגדיל את הגמול לתובע הייצוגי.
  2. מענה מטעם החברה נגדה אתם שוקלים להגיש תובענה ייצוגית על מכתב ההתראה עשוי לגלות לכם פרטים חשובים שלא הייתם מודעים להם. יתכן שפרטים אלה יסייעו לכם מאוד בעת ניהולו של ההליך, ומנגד, יתכן שפרטים אלה יסייעו לכם להבין ששגיתם בהבנת המצב העובדתי והמשפטי ושכלל אין מקום להגיש תובענה ייצוגית.
  3. התעלמות ממכתב ההתראה עשויה להוביל למצב שבו גם אם התובענה הייצוגית תדחה, בית המשפט עשוי שלא לחייב אתכם בהוצאות משפט.
  4. במקרים מסוימים חברות מגיעות לפשרה גם לאחר משלוח מכתב התראה וניתן לדרוש גמול כספי גם לפני הגשת תובענה ייצוגית.
עורך דין אדי בליטשטיין
צריכים ליווי משפטי בעניין תובענה ייצוגית? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

הגשת תביעות ייצוגיות יש לבצע אך ורק עם עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה

על אף שסוגיה זו צריכה להיות ברורה מאליה, בפועל ניתן למצוא תובענות ייצוגיות רבות אשר מוגשות באמצעות עורכי דין שכלל אינם בקיאים בהוראות החקיקה או הפסיקה הרלוונטיות לתחום תובענות ייצוגיות. ניתן גם למצוא דוגמאות רבות שבהן עקב חוסר ניסיונם של אותם עורכי דין תובענות ייצוגיות רבות סולקו על הסף והובילו לחיובם של המבקשים באגרת בית משפט והוצאות משפט בסכומים גבוהים, והכל לחינם.

דווקא לאור הסיכונים הגבוהים שבניהול תובענה ייצוגית או תובענות ייצוגיות מומלץ ביותר להסתייע בשירותיו של עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה אשר ייצג בעבר, והצליח, במסגרת תובענות ייצוגיות.

למשרדנו נסיון רב מאוד בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות.

דירוג הגולשים:

5 / 5. 36

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

תביעות ייצוגיות
תביעות ייצוגיות
הקליקו כאן כדי לחזור לחלק ספציפי במאמר
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע משפטי בווידאו

מידע משפטי במגוון נושאים
14 קטעי וידאו
מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות
0 +
מעל 750 לקוחות מרוצים
0 +
מאה אחוז יחס אישי לכל לקוח
% 0
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב