רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

טלפון: 03-6427876

נזקי רטיבות מהשכן – האם השכן או ועד הבית אחראים על התיקון?

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נזקי רטיבות מהשכן עלולים להוביל למפגעים לא נעימים. עולה השאלה האם ניתן לחייב רק את השכן בתיקון נזקי רטיבות או גם את ועד הבית?

עניין זה הגיע לאחרונה לפתחה של המפקחת על הבתים המשותפים בתל אביב (468/20 רוזה קליש נ' לוי דנה יוספה, פסק דין מיום 9.9.2021).

כיצד יודעים מי אחראי על נזקי רטיבות מהשכן?

במקרה המוזכר לעיל דובר על נזקי רטיבות מהשכן כמפורט בכתב התביעה:

כנטען בכתב התביעה, מזה זמן רב סובלת דירת התובעת מנזקי רטיבות, הכוללים נזילה פעילה, מוקדי לחות, נשירת טיח, חשיפת ברזל, פטרת ועובש, אשר מקורם בליקויים בדירת הנתבעת, כנתמך בחוות דעת מומחה מטעם התובעת אשר צורפה לכתב התביעה. חרף פניות רבות של התובעת לנתבעת לתיקון הליקויים בדירתה, והבטחה שניתנה על ידי הנתבעת לעשות כן, לא פעלה הנתבעת למיגור נזקי הרטיבות בדירת התובעת.

לעומת זאת, הנתבעת טענה כך:

בכתב ההגנה הכחישה הנתבעת הנטען בכתב התביעה ועתרה לדחייתה. לדידה, הגורם לנזקי הרטיבות והנזילה בדירת התובעת אינו כשל בדירת הנתבעת, בשים לב כי במסגרת שיפוץ דירת הנתבעת הוחלפה כל צנרת הדירה בחדשה. עוד כנטען, כפי שנמסר לתובעת עובר להגשת התביעה ובהסתמך על חוות דעת מומחים, מקור הנזילה הוא מצינור המהווה רכוש משותף העשוי מאסבסט, העובר דרך דירת התובעת. ממצאים אלה הובאו לפני התובעת ואף הוצע לה לפעול במשותף לתיקון הנזילה. ברם, התובעת סירבה לאפשר לנתבעת לתקן צינור הבית המשותף.

המפקחת מינתה מומחה מטעמה על מנת לאתר מי אחראי על נזקי רטיבות בביתה של התובעת. ממצאי המומחה קבעו כך:

בהתאם לחוות דעת המומחה, הגורמים לנזקי הרטיבות בדירת התובעת הם "כשלים בצנרת המים והניקוזים של דירת הנתבעת" וכן "כשל בצנרת 4 צול של הרכוש המשותף", כמפורט לעיל (עמוד 7 לחוות דעת המומחה). המומחה הוסיף וקבע בחוות הדעת העבודות הדרושות לתיקון הליקויים בדירת הנתבעת וברכוש המשותף, וכן העבודות הדרושות לתיקון נזקי הרטיבות בדירת התובעת, בהוסיפו כי יש לבצע בדיקת תכולת רטיבות למצע המילוי בדירת הנתבעת על מנת לאמוד היקף העבודות הדרושות לתיקון הליקויים והאם כוללות הפעלת מערכות ייבוש ופירוק משטח הריצוף בדירה (עמוד 7 לחוות דעת המומחה).

כלומר, על פי חוות דעת המומחה במקרה זה נזקי רטיבות בביתה של התובעת נובעים הן מביתה של הנתבעת והן בעקבות כשל בצנרת 4 צול הרלוונטית לרכוש המשותף.

כלומר לא תמיד רק השכן שבו אתם חושדים יהיה אחראי לתיקון נזקי רטיבות אלא לעיתים נזקי רטיבות הנובעים לכאורה מהשכן נובעים גם כתוצאה מכשל במערכות/צינורות הרלוונטיות לרכוש המשותף. במצב זה מי שיהיה אחראי על תיקון נזקי רטיבות בביתו של הניזוק הוא השכן שמדירתו מגיעה הנזילה, וגם ועד הבית.

יחד עם זאת, חשוב להבין שלא בכל נזילה ניתן לדרוש מוועד הבית לתקן את נזקי הרטיבות. כמו שראיתם, במקרה המתואר לעיל, רק לאחר שהמפקחת מינתה מומחה מטעמה אשר בדק את דירות הצדדים, נמצא מי אחראי על נזקי רטיבות בביתה של התובעת.

כמו כן, חשוב לוודא שאתם תובעים גם את השכן הרלוונטי וגם את נציגות ועד הבית. ככל שלא תתבעו את נציגות ועד הבית בגין נזקי רטיבות לא תוכלו לדרוש סעד כלשהו כנגדה. בעניין זה נקבע על ידי המפקחת כך:

אשר לליקוי בצנרת 4 צול המהווה רכוש משותף, כמפורט בעמוד 7 לחוות דעת המומחה, משלא התבקש צירוף נציגות הבית המשותף כנתבעת נוספת בתביעה, אין בידי ליתן צו בעניין זה. לצורך לתיקון ליקוי זה על התובעת לפעול אל מול נציגות הבית המשותף, האמונה על פי הוראות הדין על החזקה תקינה של הרכוש המשותף בבית המשותף.

שימו לב, אם לא תבעתם את נציגות ועד הבית מלכתחילה בגין נזקי רטיבות, ותביעתכם מתייחסת אך ורק לשכן, תוכלו לבקש במהלך ההליך לתקן את כתב התביעה ולהוסיף את נציגות ועד הבית כנתבעת נוספת. זה יחסוך לכם הגשת תביעה נפרדת בגין נזקי רטיבות להם אחראית נציגות ועד הבית.

מה המקור החוקי לדרישת תיקון נזקי רטיבות מהשכן?

גם לעניין זה התייחסה המפקחת בפסק הדין, וקבעה כך:

הוראת סעיף 3 לתקנון המצוי שבתוספת לחוק המקרקעין, תשכ"ט-1969, מורנו לאמור:

"(א) בעל דירה זכאי לדרוש מהנציגות שתבצע כל תיקון בבית או ברכוש המשותף, שאי ביצועו עלול לפגוע בדירתו או בערכה.

(ב) בעל דירה זכאי לדרוש מבעל דירה אחרת שיבצע תיקון בדירה האחרת, שאי ביצועו עלול לפגוע בדירתו של דורש התיקון".

מכוחה של הוראת דין זו חלה חובה מוחלטת על נציגות בית משותף וכן על בעלים של דירה בבית המשותף לתקן כל ליקוי ברכוש המשותף או בדירה, בהתאמה, העלול לגרום נזק לדירה בבית המשותף. חובה זו חלה, מקל וחומר, כאשר הליקוי גרם לנזק בדירה בבית משותף ונציגות הבית המשותף ובעל הדירה האחרת לא פעלו לתיקון הליקויים. חובה מוחלטת זו היא ללא קשר לשאלה האם הליקוי נובע ממעשיה של נציגות הבית המשותף או ממעשיו של בעל הדירה, בהתאמה, ממחדליהם או מכל סיבה אחרת.

כלשון המלומד פרופ' י' ויסמן, בספרו דיני קנייןבעלות ושיתוף (תשנ"ז-1997), עמוד 482: "אם יש בדירה דבר הטעון תיקון שיש בו כדי לגרום נזק לדירה אחרת, חייב בעל דירה לבצע את התיקונים הדרושים למניעת הנזק" (ראו גם: ספרו של א' אייזנשטיין יסודות והלכות בדיני מקרקעין חלק שלישי: בתים משותפים (תשס"א-2001), עמוד 160).

בסיומו של ההליך המפקחת חייבה את הנתבעת בהוצאות משפט בסכום כולל של 11 אלף ש"ח.

.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

הזינו כתובת מייל ותקבלו מאיתנו בחינם עדכונים בנושא זה סיכום פסקי דין מדריכים משפטיים

המלצות מלקוחות
עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

מעוניינים שעורך דין אדי בליטשטיין יחזור אליכם בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב