הגשת תביעה בהליך תביעות קטנות

תביעות קטנות מתבררות בבית משפט לתביעות קטנות, אשר הוקם במטרה להקל על אזרחים לממש את זכויותיהם המשפטיות מבלי שיהיה עליהם לשכור שירותיו של עורך דין אשר ייצג אותם.

תביעות קטנות זהו הליך לא פורמלי, ובין תביעות קטנות לתביעות “גדולות” קיים שוני רב. ראשית, הצדדים (לרוב) אינם מיוצגים על ידי עורכי דין אלא מייצגים וטוענים בעצמם, הצדדים אחראים על כתיבת כתבי הטענות וניהול ההליך. שנית, במסגרת הליך תביעות קטנות השופטים, לרוב, לא מקפידים על על סדרי הדין, ומאפשרים למתדיינים לפניהם להוכיח את טענותיהם בצורה אשר לא הייתה מתקבלת אילו היו מיוצגים על ידי עורך דין.

למאמר עדכני ומקיף יותר בעניין תביעה קטנה והגשת תביעה קטנה לחצו כאן.

מה ניתן לתבוע בהליך תביעות קטנות?

חוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ”ד – 1984, מסדיר מה ניתן לתבוע בהליך תביעות קטנות. סעיף 60 קובע כי בהליך תביעות קטנות ניתן לתבוע פיצוי כספי עד סך של 33,200 ש”ח או תביעה להחלפת מצרך, תיקונו או ביטול עסקה.

מכיוון שהליך תביעות קטנות נועד לסכסוכים פשוטים, לבית המשפט קיימת סמכות להעביר כל תביעה קטנה לבית משפט השלום, אם נראה לבית המשפט כי הסכסוך אינו מתאים להתברר בהליך של תביעות קטנות (לדוגמה: משום שהסוגייה מורכבת ומסובכת) או משום שהתברר כי התובע הגיש יותר מחמש תביעות בשנה באותו בית משפט לתביעות קטנות (סעיף 60(ב) לחוק).

יודגש, מי שיכול לתבוע בהליך של תביעות קטנות הוא יחיד (אדם פרטי) אך לא חברה. תביעה של חברה בהליך של תביעות קטנות תסולק או תועבר לבית משפט השלום. לא ניתן לתבוע בהליך תביעות קטנות עוסק מורשה – במקרים אלה צריכים לתבוע את בעל תעודת עוסק מורשה.

הידעתם שניתן לפתוח הליך של תביעות קטנות דרך האינטרנט?

כיום, ניתן להגיש תביעות קטנות דרך אתר נט המשפט.
כל שצריכים לעשות הוא להכין את כתב התביעה, להדפיס ולחתום עליו, לצרף אליו את כל הנספחים ולסרוק לקובץ PDF. לאחר מכן, יש להכנס לאתר נט המשפט, להקיש את תעודת הזהות של התובע במקום המיועד לכך, וללחוץ “כניסה”.

שימו לב, שלאחר הלחיצה על “כניסה” תופיע אפשרות “פתיחת תיק” בחלקו השמאלי העליון של המסך. יש ללחוץ על אפשרות זו ולהתחיל למלא את הפרטים של התובע והנתבע.
בסיום ההליך תתבקשו להעלות את קובץ ה-PDF ולשלם אגרה. לצורך תשלום אגרת בית המשפט בהליך תביעות קטנות יש להצטייד בכרטיס אשראי. סכום האגרה הוא 1% מסכום התביעה, אך בכל מקרה לא פחות מ-50 ש”ח.

כתב תביעה בהליך תביעות קטנות

כל כתב תביעה חייב לכלול את הפרמטרים הבאים:

 1. מקום הגשת כתב התביעה (לדוגמה: בית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון).
 2. שמו, מספר תעודת הזהות וכתובתו של התובע.
 3. שמו, מספר תעודת הזהות וכתובתו של הנתבע. במקרה זה מספר תעודת הזהות חשוב במיוחד משום שגם אם תזכו בתביעתכם והנתבע לא ישלם לכם, אתם עשויים להיתקל בבעיה לפתוח תיק הוצאה לפועל. תארו לכם מצב ששמו של הנתבע שלכם הוא משה כהן. קל לשער שיש הרבה יותר ממשה כהן אחד בארץ, ולכן פתיחת תיק הוצאה לפועל על שם משה כהן, ללא מספר תעודת זהות עשויה להיות משימה בלתי אפשרית.
 4. תיאור עובדתי של המקרה – מה קרה, תאריכים מדויקים (ככל הניתן), מי הדמויות המעורבות.
 5. הטיעונים המשפטיים – לדוגמה: הפרת חוזה, הטעיה, עושק. בית המשפט לתביעות קטנות ידון בתביעתכם גם אם לא תציינו את הטיעונים המשפטיים, שכן, מטרתו של בית המשפט לתביעות קטנות היא לאפשר לאנשים שאינם משפטנים לתבוע ולייצג את עצמם.
 6. הסעד המבוקש – מה מבקשים מבית המשפט לפסוק נגד הנתבע. בית משפט לתביעות קטנות מוגבל מבחינת הסעד הכספי אשר יכול לפסוק לטובת התובע, ולכן כתב תביעה בתביעות קטנות לא יכול לכלול דרישה העולה על סך של 33,200 ש”ח. מומלץ מאוד לא להגיש כתב תביעה “מנופח” מבחינת סכום התביעה. לא רק שהשופטים לא מתרשמים מסכום תביעה מנופח, אלא לרוב הדבר מהווה תירוץ לפסוק סכומים נמוכים הרבה יותר. כמו כן, האגרה נתבעת על פי הסכום הנתבע, ולכן ככל שסכום התביעה יהיה גבוה יותר, כך תשלמו אגרה גבוהה יותר. זיכרו – כתב תביעה המוגש לבית משפט לתביעות קטנות מוגבל מבחינת הסעדים שהוא יכול לכלול. קיימים סעדים רבים שלא ניתן לבקש במסגרת הליך של תביעה קטנה (לדוגמה: סעדים זמניים).
 7. נספחים – אם לדוגמה הגשת כתב תביעה וטענתם להפרת הסכם, אתם חייבים לצרף את ההסכם לכתב התביעה. כתב תביעה צריך לכלול גם הפניה לסעיף הרלוונטי שלטענתכם הצד שכנגד הפר. הדבר אינו חובה אך עשוי למקד את השופט בסעיף הרלוונטי ולחסוך ממנו את הטרחה שבלקרוא את כל ההסכם.
 8. כתב תביעה המוגש לבית משפט לתביעות קטנות חייב לכלול הצהרה לפיה התובע לא הגיש יותר מחמש תביעות בשנה האחרונה באותו בית משפט.
 9. חתימה – לא לשכוח לחתום בסופו של כל כתב תביעה.

מדוע כדאי לי לפנות להליך של תביעות קטנות?

 1. הליך מהיר (יחסית) – בניגוד לתביעות בבתי משפט השלום או המחוזי, הדיון בתביעה קטנה נקבע תוך פרק זמן קצר יחסית. כלומר, ממועד הגשת התביעה ועד למועד הדיון יעברו (לרוב) חודשים ספורים בלבד.
  כמו כן, לרוב, יתקיים רק דיון אחד, אשר בסופו ינתן פסק דין.
 2. אגרה נמוכה – בבית משפט לתביעות קטנות האגרה היא 1% מסכום התביעה. בבית משפט השלום האגרה היא 2.5% מסכום התביעה.
 3. אין חובה להעזר בשירותיו של עורך דין – דבר אשר עשוי לחסוך תשלום שכר טרחה. לעניין זה גם חיסרון משום שהסתייעות בעורך דין עשויה להוביל לתוצאה טובה יותר.
 4. ההליך לא פורמלי ואין הקפדה על סדרי הדין – גם אם תעשו טעות (לדוגמה: תאחרו בהגשת כתב ההגנה) סביר להניח שבית המשפט יאפשר לכם לתקנה, לרוב ללא חיוב בהוצאות משפט.

האם תמיד כדאי להגיש כתב תביעה לבית משפט לתביעות קטנות?

אמנם לבית משפט לתביעות קטנות יש יתרונות רבים אך מדובר בהליך משפטי מוגבל מאוד מבחינת הסעדים אותם ניתן לקבל. כפי שציינו, סכום התביעה מוגבל ל-33,200 ש”ח בלבד, ולעיתים סכום הנזק גבוה יותר.
כמו כן, לא ניתן לדרוש סעדים זמנים, סעדים הצהרתיים או צווי עשה.

לעיתים כדאי לבחון את הסוגיה בגינה אנחנו רוצים להגיש תביעה בראיה רחבה יותר. יתכן שהתביעה הקטנה שאנחנו רוצים להגיש רלוונטית לעוד הרבה מאוד אנשים אחרים. במקרים כאלה, במקום להגיש תביעה קטנה, ניתן לשקול הגשת תביעה ייצוגית. במקרים מסוג זה כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין אשר יבחן את המקרה לגופו וייעץ לכם אם המקרה מתאים להליך של תובענה ייצוגית.

[Total: 16 Average: 4.5]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אם בתביעה על קנית רהוט עס 25 אלףשח מבקשים גם תיקון וגם עוגמת נפש. האם סכום התביעה צריך להיות רק על סכום עוגמת הנפש?

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב